• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAVODA - prostě H2O - a něco navíc
    LALINA
    LALINA --- ---
    a potom me napadlo téma řeky..jednotlivy řeky... ani vam nevim proc, ale prvni se mi prihlásila GANGA.
    takze co kdo máte k řece GANGA, laskavě přispějte a podělte se...


    http://cs.wikipedia.org/wiki/Ganga

    http://www.setkanicestovatelu.cz/varanasi_misto_kde_je_dobre_zemrit.html

    http://novinky.cz/clanek/105585-obrazem-ritualni-koupele-v-rece-ganze.html

    http://www.national-geographic.cz/cesty-a-expedice/cesi---pokoritele-posvatne-reky-264/

    LALINA
    LALINA --- ---
    dneska me napadly vodní víly:-))







    chladná vodní víla






    malá mořská víla:




    JOGINKA
    JOGINKA --- ---


    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    Trocha vody v akci:





    LALINA
    LALINA --- ---
    http://zivotopisyonline.cz/poseidon.php

    Poseidón
    "Bůh vodního živlu"
    Poseidón

    Poseidón je starořeckým bohem moře a vodního živlu. Je to syn Kronův (viz Kronos) a Rheiin, ale hned po narození byl svým otcem pozřen stejně jako jeho bratři a sestry, kromě nejmladšího Dia (viz Zeus), který když dospěl, donutil otce všechny děti vyvrhnout.

    Když je svým bratrem Diem vysvobozen z otcových útrob, bojuje pak po jeho boku se svými sourozenci proti Titánům o vládu nad Olympem. Při této příležitosti dostává od Kyklópů trojzubec, který se stává jeho atributem a slouží mu k rozpoutání bouří a zemětřesení. Při dělení světa mezi tři Kronovy syny - Dia, Poseidóna a Háda (viz Hádes) - mu pak připadne mořská říše, i když Homér se o něm zmiňuje jako o tom, "kdo otřásá zemi".

    Poseidón je bůh svárlivý a ctižádostivý - jednou též spřádal s Hérou pikle proti Diově všemohoucnosti. S pomocí téměř všech ostatních olympských bohů Dia ve spánku svážou, ale Zeus se díky zásahu Thetidy a storukého obra Briarea osvobodí a tvrdě pak viníky ztrestá - Apollóna a Poseidóna odsoudí k roční otrocké službě u fryžského krále Láomedonta, pro něhož tito odsouzenci postaví trójské hradby. Když jim ale pak král odmítne vyplatit stanovenou mzdu, pomstí se mu - Apollón sešle na jeho království mor a Poseidón způsobí, že z moře vyvstane nestvůra, která všude rozsévá zkázu.

    Za trójské války pak Poseidón pronásleduje Trójany neustále svojí záští (kromě Aineia, kterého zachrání při jeho souboji s Achilleem, ale Aineás nepochází z Láomedontova a Priamova rodu) - stojí vždy na straně Řeků.

    Poseidón svého času též krutě pronásleduje Odyssea - je to proto, že tento hrdina oslepil Poseidónova syna Kyklópa Polyféma.

    Poseidón, jak už bylo řečeno, je bůh ctižádostivý a svárlivý, často se dostává do sporů s ostatními bohy - zejména tehdy, chce-li si zajistit nadvládu nad různými městy. Nejznámější příběhy se týkají Athén a Argu. Ve sporu o Athény Poseidóna předbíhá bohyně Athéna - Poseidón udeří trojzubcem do akropolské skály a vytryskne pramen slané vody (jiné verze říkají, že z ní vyskočil kůň), Athéna však nechala vyrůst olivovník. Její dar byl jako symbol míru a blahobytu více oceněn a vláda nad Athénami připadla tedy jí. Nazlobený Poseidón se pak pomstí tak, že zaplaví část Attiky.

    V Argu se pak Poseidón v boji o vládu nad městem utkává s Hérou - tři bohové řek tohoto kraje se v hlasování vysloví pro bohyni, která tak zvítězí. Poseidón se pomstí tím, že vysuší všechny vodní toky v kraji.

    Tato kletba je pak ale zmírněna, když se Poseidón zamiluje do jedné z padesáti dcer krále Danaa, kterou otec se sestrami poslal hledat vodu. Úderem trojzubce zbaví bůh dívku při hledání dotěrného satyra a nechá pro ni vytrysknout tři prameny sladké vody. Za to pak ona svoluje k milostným hrátkám.

    Přes svoji ctižádostivost je pak Poseidón neúspěšný i ve svých dalších pokusech o posílení své moci - V Delfách ho nahrazuje Apollón, Aigíně Zeus, na Naxu Dionýsos a v Troizéně Athéna. Ale v Korinthu, kde se utkává s Héliem, bohem slunce, který získává jen opevněný vrch Akrokorinthos, mu připadnou velká území, zejména šíje, omývaná mořem. Též panuje v bájné Atlantidě.

    Poseidón obvykle sídlí ve zlatém paláci na dně Egejského moře. Na moři jezdí ve voze taženém zvířaty, která jsou napůl koňmi a napůl hady, v doprovodu ryb, delfínů nebo i mořských božstev jako Néreoven, Tritónů (bytostí s vrchní částí těla lidskou a dolní rybí) nebo Prótea, hlídajícího Poseidónova stáda tuleňů.

    Poseidónovou zákonitou manželkou je Amfitríté, ale on se zaplétá postupně s mnoha jinými ženami, jak bohyněmi, tak smrtelnicemi, s nimiž má nesčetné potomstvo - se svojí prabábou Gaiou má obra Antaia, jehož později přemůže Héraklés. V podobě koně se spojí se svojí sestrou Démétér, která se mu snažila uniknout v podobě kobyly - porodí mu koně Ariona a dceru Paní (Despoina), jejíž jméno se nesmělo ve starém Řecku vyslovit. V podobě koně se Poseidón později zmocní ještě Gorgony Medůsy, která ze svého useknutého krku přivede na svět koně Pégasa.

    Poseidón je otcem mnoha řeckých héroů a mýtickým předkem četných královských rodů. Pocházejí od něj např. Agénór a Kadmos v Thébách.

    Mnohé z bytostí, které zplodil, jsou nestvůrné nebo páchají zlo - kromě Polyféma to jsou Alóeovci, lupiči Kerkyón a Skeirón, které zabil Théseus, Lamos, král Laistrygonů, kteří jsou v Odyssei líčeni jako kanibalové, obrovitý lovec Órión aj.

    Staří Řekové obětovali Poseidónovi býka a koně, protože tato pozemská zvířata symbolizovala dravost, násilí, ale také plodivou sílu.

    Římané ztotožnili Poseidóna s bohem Neptunem.


    Související odkazy na tomto webu:

    Antická mytologie - bohové, bohyně, božstva, hrdinové

    Kronos

    Zeus

    Hádes


    Doporučená a studijní literatura:

    kol. autorů: Slovník řecko-římsko mytologie a kultury, Praha 1993
    LALINA
    LALINA --- ---
    a tak bych rekla, že jsme se pomalu prokousali prvním stupnem vody, tzn chemie a fyzika... můžeme v tom libovolne pokracovat, ale poslední prispevky nás krásně nenásilně posouvají dál...voda jako fenomen, voda jako bytost... a tak dale a tak podobně...takže co kdo k tomu máte....

    první me samozřejmě napadlo Neptun, Poseidon, bůh vod a moří...
    bohy, bůžky, najádami, dušemi a dalšími neviditelnými vládci vod se to ve vsech kulturách jen hemží... vždyť lidi odjakživa cítili, že voda ma svoji vlastní moudrost, svébytnost a že jsou na ní závislí...proto se snazili vzdycky být s těmito vodními silami v dobrém vztahu... poznat, pochopit vodu a podle toho jednat.. v souladu s ní, ne proti...
    teprve par posledních desetiletí jsme na moudrost předků zapomněli a propadli jsme pyšnýmu pocitu, že voda je nas sluha a muzeme si s ní provádet, co nás napadne....
    LALINA
    LALINA --- ---
    tak jsem se zase pokusila najit tu písnicku o vode, kdyz jsem tam místo Čechomoru dala hradistan, tak jsem ji objevila:

    Ubývá míst kam chodívala pro vodu
    starodávná milá
    kde laně tišily žízeň kde žila rosnička
    a poutníci skláněli se nad hladinou
    aby se napili z dlaní

    Voda si na to vzpomíná
    voda je krásná
    voda má
    voda má rozpuštěné vlasy
    chraňte tu vodu
    nedejte aby osleplo prastaré zrcadlo hvězd

    A přiveďte k té vodě koníčka
    přiveďte koně vraného jak tma
    voda je smutná
    voda má
    voda má rozcuchané vlasy
    a kdo se na samé dno potopí
    kdo potopí se k hvězdám pro prstýnek

    Voda je zarmoucená vdova
    voda má
    voda má popelem posypané vlasy
    voda si na nás stýská
    LALINA
    LALINA --- ---
    JO!! takže díky Trekiemu máme konecne porádnej řádnej chemoznak vody v názvu klubu!
    dvoječka je sice hodne pidi, ale to je molekula vody taky, jak rekl Tý.
    takže jeste jednou díky:-)
    LALINA
    LALINA --- ---
    WILDENBURY_SQ: jo! díky moc...takže jo...jsme tu vlastne vodní svět a tak vsechno je vlastne k tématu, hehe:-)
    neeee, to byl vtip:-)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LALINA: voda netvori atomy, ale molekuly. Atomy tvori prvky.
    Jinak molekula vody je k nalezeni prakticky vsude..
    LALINA
    LALINA --- ---
    BRAINWASHER: no myslela jsme v organismech:-) asi trebas v kovech anebo mineralech nani ani atom vody, nebo jo? mozna nam to Wilda poví.
    BRAINWASHER
    BRAINWASHER --- ---
    LALINA: tak to zas nevim.. vsude sem este nebyl.. o))
    LALINA
    LALINA --- ---
    BRAINWASHER: to jo, ale budu-li filozofovat, tak rámec vody už z principu nemuze prekrocit nic...voda je vsude..nebo ne?;-)
    BRAINWASHER
    BRAINWASHER --- ---
    LALINA: tak tak.. ale to už dalece přesahuje rámec vody..))
    LALINA
    LALINA --- ---
    BRAINWASHER: nebyl sám? a kdo jeste?
    posledni dobou se zacinaji nejak vynorovat z pozapomnení ruzné velezajímavé postavy, jejich myslnky jakoby byly semeny pro dnesek.... pred 200 lety zaseta, zacínají vykukovat nad zem a mít první květy... snad casem vydají i plody...
    BRAINWASHER
    BRAINWASHER --- ---
    LALINA: taky děkuji, dočetl jsem se o něm přes Jaroslava Dušků o)
    noa rozhodně nebyl sám kdo na to šel takto "od lesa" a nepochodil.. /
    LALINA
    LALINA --- ---
    BRAINWASHER: tyjo, tak to je hodne hodne zajimavej článek a impuls vydat se po stopě jednoho neobyčejného člověka.... Díky moc!

    dala jsem link na ten clánek na nastenku.

    btw: jsem zvedavá, co na to řekne náš mladý chemik Wilda , pokud se uvolí to přečíst teda:-)))
    BRAINWASHER
    BRAINWASHER --- ---
    Cesty životodárné vody

    Tento článek pojednává o Viktoru Schaubergerovi, velmi sečtělém, ale formálně nevzdělaném muži, který většinu svého života strávil pozorováním a učením se od přírody. Jeho hluboké pohledy a aplikace jsou ve své jednoduchosti tak nádherné, tak harmonické s přírodou, že jeho práce a myšlenky si zaslouží větší uznání. Naše planeta opravdu volá po vynálezech založených na biotechnologii, jako například Schaubergerově, aby se staly normou pro naši průmyslovou ekonomiku. Viktor Schauberger se narodil 30. června 1885 v Rakousku v rodině, kde byla 400-letá tradice lesníků a která pocházela z německé aristokratické rodiny vlastnící půdu. Tato rodina v roce 1230 v Německu půdu ztratila. Viktor byl šťasten, že mohl pokračovat v rodinné tradici a jednou napsal: „Od mého nejranějšího dětství bylo mou nejvyšší ctižádostí stát se hajným jako můj otec, dědeček, pradědeček a před ním jeho otec.“ (Str. 18 Living Water od Olofa Anderssona.) Jako chlapec projevil hluboký zájem o všechno, co mělo něco společného s přírodou. Potuloval se celý den v lesích kolem jezera Plockenstein, které byly téměř nedotčené lidskou rukou. Zde se Viktor naučil věřit svému pozorování a intuici, stejně jako jeho otec a děd.

    http://www.matrix-2001.cz/v2/default.aspx?aid=1955
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    (WILDENBURY_SQ: To ne, to by si nedovolila :o))
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    ZRADA: Nebo nepijte vodu, mrdaj v ni ryby! :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam