• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Jinými slovy chceš říct, že kdyby Němci před 2. sv. nevyráběli ropu z uhlí, 2. sv. by se nekonala? ;-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4:
    XCHAOS: jako když už jsme to nakousli: tak USA byli až cca do občanské války pro většinu liberálních/volnomyšlenkářských Evropanů nedostižným vzorem - což se často projevovalo tak, že místo aby dělali revoluci doma, tak se prostě sebrali a odešli do USA.

    ne náhodou se toto láme s rozšířením instituce korporace i do USA - přesnou historii neznám, ale časově to spadá právě někam mezi utopické "Ze Země na Měsíc", kde ještě Verne k USA vzhlíží jako v podstatě vzorové technokraticky-progresivní společnosti, a mezi dystopickou sociální parodii, kterou si zmínil. A přesně do té doby spadají i značné názorové změny v Evropě: 1848 je celý ve jménu liberálně demokratické utopie - ale s rozšířením akciovek (tzn. ochrany majitelů před osobní odpovědností) se evropské myšlení dost radikalizuje (marxismus, antisemitismus, apod.).

    Nebo jinak: uhelně - papírokratická technická civilizace je díky potřebě obrovských úspor z rozsahu silně kolektivistická (což může klidně zahrnovat i vládnoucí třídu: je to prostě "vertikálně strukturovaný kolektiv", kde se jednotlivé složky bez sebe nakonec neobejdou - pouze soutěží ve vlastní nenahraditelnosti). Nízká účinnost parního stroje s sebou nese potřebu masivních úspor z rozsahu, a celé je to ve znamení masovosti: každého (kdo není havíř nebo hutník - ty potřebuješ, aby vyráběli flinty) naložíš do vlaku (poháněného uhlím) a pošleš ho na frontu 1. světové války masivně zabíjet někoho z druhé strany, kdo přijel úplně stejným vlakem. Systém zastaví až masivní zpětná vazba a feminizace: když se na frontě navzájem postřílí příliš mnoho potenciálních dělníků, tak ti buď dojdou flinty, nebo povoláš do továren vdovy po dělnících, a dojde k masivní emancipaci ve společnosti. Uhelná ekonomika je dnes z velké části záležitost minulosti (kromě Číny, samozřejmě).

    Peak oil je naproti tomu o konci ropně - elektrokratické společnosti, která používá technologie s větší účinností, a méně závislé na dělbě práce. Lidi nejedou vlakem na frontu, ale autem na mexicko-americkou hranici, a nepozabíjí se tam kvůli nacionální ideologii, ale kvůli zásilce kokainu. Spoušť se nemačká, protože velicící důstojník zavelí - ale protože někomu zazvoní telefon (dnes dokonce mobil). Lokální kolapsy tohoto typu společnosti už historie zaznamenala - nejlepší ukázkou je pád hitlerovského Německa, což byla civilizace ve fázi přechodu z uhelné k ropné, ovšem odríznutá od zdroje ropy.

    Otázka je, co s námi, kteří jsme ve fázi přechodu z ropně - elektrokratické průmyslové na OZE - infokratickou postindustriální. Zdrojem rychlého, náhlého kolapsu a rozkladu by podle mě nebylo odríznout nás od pozvolna docházející ropy - ale odříznout nás od informací a inovací. (Např. třeba jen pád mobilní sítě by dnes lidi dezorientoval maximálně ... a současný kolaps mobilních sítí, Internetu a platebních karetních systémů by pravděpodobně způsobil víc zmatku, než několik dnů bez ropy)

    (všimněte si, že jádro od začátku pokládám za offtopic - to je prostě slepá ulička, stavba pyramid otroky pod dohledem kněží-inženýrů, kteří jsou strážci nedotknutelného informačního mystéria :-) tam ani nejsou žádné informační toky - tam je jen přijímání vyvolených do vnitřního kruhu zasvěcenců, v takové civilizaci :-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: když je někde obchodní příležitost, tak jí někdo využije je popis reality.. s větší či menší mírou bezohlednosti, ale to už je otázka sobectví vs morálka.. a s větší či menší mírou krátkozrakosti..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: jenže co je to "racionalita" ? např. nebrat ohledy na cokoliv, co přesahuje horizont individuálního lidského života ? dražit mezi sebou lístky do záchraných člunů na Titanicu ? respektovat potom výsledky takové dražby ? :-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: Tak lidi se chovají co se týče byznysu racionálně.. Skoro úplně. :)

    Akciovky mají skutečně souvislost s koloniemi, ono to dobývání zdrojů jde nejlépe ve velkém a je to moc velké na financování individuálně..

    Verne byl dobrej prorok i společenskej, doporučuju Paříž v XX. století..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: tam je zajímavá sociální/politická narážka na akciovky: Tato ložiska se stala pomocí různých machinací majetkem původně vědecké, ale nyní již akciové společnosti.

    totiž pokud se nemýlím, tak akciové společosti v USA frčí až někdy zhruba právě od doby, kdy mají černoši volební právo ("zákon o právnických osobách"). vím, že akciovky v UK mají možná až o 200 let delší tradici - ale ta je právě spojená z investicemi do dobývání bohatství v koloniích, na což Verne zřejmě narážel.

    zajímavý, že tuhle snad skoro jedinou Verneovku jsem nečetl :-) každopádně dnes je docela reálné, že GO umožní vcelku masivní těžbu v Grónsku a Arktidě: ten led tam proste ustupuje - a spousta z těch, kdo vehementně popírá, že by to zavinil člověk, jistě už současně investuje do využití zdrojů, které se díky GO zpřístupnily :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    World Population To Reach 7 Billion Next Month | Singularity Hub
    http://singularityhub.com/2011/09/06/hold-world-population-to-reach-7-billion-this-month/
    There are plenty of reasons to feel queasy while looking at the bacteria-like rate of growth on world population charts. The most obvious question in my mind: where are the walls of our petri dish?
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    BBC News - Exxon Mobil clinches Arctic oil deal with Rosneft
    http://www.bbc.co.uk/news/business-14720830?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    At the American Journal of Public Health, experts examine the risks posed by peak petroleum | Energy Bulletin
    http://www.energybulletin.net/stories/2011-08-29/american-journal-public-health-experts-examine-risks-posed-peak-petroleum
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    The Seneca effect: why decline is faster than growth | Energy Bulletin
    http://www.energybulletin.net/stories/2011-08-29/seneca-effect-why-decline-faster-growth
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Recession: We Are Hitting an Economic Growth Ceiling Caused by Limited Cheap Oil | Gail Tverberg | FINANCIAL SENSE
    http://www.financialsense.com/contributors/gail-tverberg/2011/08/12/recession-we-are-hitting-an-economic-growth-ceiling-caused-by-limited-cheap-oil
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Keiser Report: Crimogenic UK (E174) - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=W-7Na5HRU_Y#!


    (zejména druhá půle)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Krize 2.0 « Zlom ropy – Peak Oil
    http://zlomropy.wordpress.com/2011/08/18/krize-2-0/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Takže to máme kolik? 14 dní stávající denní celosvětové spotřeby?
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Nečekaný dar, v Severním moři našli velké ložisko ropy - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=710941
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Ukázka toho, kterak jistá vláda nakládá s informací o PO.

    George Monbiot – Peak Stupidity
    http://www.monbiot.com/2011/06/16/peak-stupidity/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Řešení peak oilu naznačil již Jules Verne ve svém románu :)
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Zmatek_nad_zmatek
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Tom Whipple - Peak Oil and the Great Recession.

    Between 2003 and 2007, the world s real GDP5 grew between 9 and 10 percent a year. World oil production, however, stopped growing significantly after 2005.With demand still increasing, spectacular increases in oil prices ensued. Oil, which was trading for as low as $20 a barrel in 2002, reached $70 a barrel in 2006, increased to $80 a barrel in late 2007, and topped $100 at the beginning of 2008.

    But the price rise had a huge impact on real GDP: With world oil consumption running at about 85 million bpd and U.S. consumption at about 20 million bpd, a dollar-a-barrel increase in the price of oil is a lot of money and places a major burden on an economy. The $60-per-barrel increase in oil prices between 2002 and late 2007 meant that $1.2 billion additional each dayâ or $36 billion each month was being spent in the United States solely to pay for the increased cost of oil.

    The year 2008 will be remembered as a major turning point in industrial history, for it was the first year when the world got a taste of the unpredictable price spikes that come from inadequate oil supplies. The first half of the year was marked by a steady increase in the weighted average price of oil, which started the year at about $90 a barrel and finally peaked in July just shy of $ 150 a barrel. At the same time, the global economy was contracting rapidly with falling industrial production, falling exports, and rising unemployment. By July 1, 2008, many industries that are dependent on oil, especially the airline and trucking industries, were desperate and in danger of being forced out of business. With the average price of gasoline above $4 a gallon in the United States (above $5 in California), car sales plummeted, leading to bankruptcy for much of the U.S. automobile industry and eventually massive
    government bailouts.

    Zdroj: http://www.postcarbon.org/Reader/PCReader-Whipple-Oil.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam