VSOUKOLOHLOR: tak je fakt, že zrovna tenhle článek je tvořen čistě jen citacemi tří článků, takže tam ideologický balast vcelku není :-) ale zajímavá je ta část o tom vytěsňování nepříjemných statistických pravděpodobností... připojit k tomu už tu část o tom, že
David Leonhardt v New York Times upozornil na některé zdánlivé triviality, díky nimž jsou na tom současné Spojené státy ve skutečnosti ekonomicky výrazně hůře než ve 30. letech minulého století, tj. v době Velké deprese je právě už trochu ideologizující, no.
Průmyslová civilizace byl pásové výroby především od začátku jeden velký omyl... dnešní "antikapitalističtí bojovníci" ale z tradiční důvodů (marxismus, dělnické hnutí, apod.) mají blok přiznat, že vlastně bojují proti industriální civilizaci a absolutní dělbě práce, kdy člověk je otrokem úspor z rozsahu a ne naopak - a právě proto s nimi nejsem schopen najít společnou řeč. Kapitalismus ve stylu "můj dům, můj hrad" je ale současně vlastně jedinou alternativou k totální industriální dělbě práce: tedy výsledkem je jeden velký ideologický zkrat, kdy prostě levice typu Karla Dolejšího neustále znovu to, proti čemu v první řadě nejvíce bojuje, vlastně současně obhajuje jako "nevyhnutelné"
Ekonomická krize i peak oil s sebou především nese obrovskou naději, že civilizace totální dělby práce a "vytváření pracovních míst" bude nahrazena něčím lidštějším: evidentně, cesta z krize ve 30.letech nebyla správná, když pak následovalo to, co následovala. Měli bychom tedy být nadšeni, že dnešní cesta z krize bude jiná.