SCHWEPZ: tak ono to je o ekonomice... na začátku budou obnovitelné zdroje vyžadovat obrovské investice. ve hře jsou reálně USA, Německo a Japonsko, jako fakticky nejvíce hi-tech společenství na světě (Francie a Velká Británie, při vší úctě, jsou relikty obrovských staletých, vojensko-obchodních impérií, kde je poměr politické a technologické moci ve společnosti prostě vychýlen trochu jinak... i když pochopitelně, potenciál je tam taky tradičně obrovský... a další věc jsou středomořské země, které by vzhledem ke kratší zimě a mírnějšímu klimatu řešily méně problémů ... specifický případ představují východoasijské ekonomiky typu Korea nebo Tchajwan, které sice technologicky mohou dokázat hodně, ale v rozhodování tam hraje příliš velkou roli ekonomika a politika)
Japonsko bude pod obrovským tlakem skočit z "jaderné" éry do postindustriální, kvůli Fukušimě, a z asijských zemí k tomu má teoreticky fakt nejblíž: historicky minimálně 2x (těsně před 2. světovou válkou a pak na přelomu 60. a 70. let) už už sahalo Západu (jako celku) na paty, co se týkalo světové technologické špičky a oproti jakýchkoliv asijské země už teď asi vyváží nejvíce "nehmotných" výrobků. Suroviny nemá a musí je dovážet - což je z hlediska směřování investic důležitá úleva od potřeby donekonečna plánovat zásobování domácího průmyslu energií.
Německo je v Evropě přeci jen asi nejvíc hi-tech - a vychází to najevo hlavně teď, kdy se poválečná okázalá technologická dominace Francie s Velkou Británie postupně stěhuje do muzejí (Concorde) nebo začíná intenzivně rezavět (jaderná energetika). Všeobecně se má za to, že jestli někdo na světě, tak právě Němci mají na to nejen se zbavit závislosti nejen na ropě a fosilních palivech - ale přejít na obnovitelné zdroje úplně.
USA se podle mě ropy hned tak nezbaví - a naopak jí budou vykupovat od zbytku světa i dlouho poté, co tento přejde tiše na obnovitelné zdroje (podle německých a japonských receptů to do světa bude ve velkém vyvážet Čína.. Indie to bude spíše skupovat odevšad, maximálně vyrábět pro vlastní potřebu).
Moje argumenty, proč USA nebudou první, kdo se zbaví závilosti na ropě:
1) obrovská závislost na individuálním automobilismu a letecké dopravě. Evropa i Japonskou mohou stavět na železničí síti či MHD ve městech. USA tuto infrastrukturu měly, ale už dávno ztratily. (Protiargument: životní cyklus aut i letadel je krátký, a je možné je nahradit rychleji, než fixní infrastrukrturu)
2) ekonomická síla hraje proti inovacím: impéria mají tendenci investovat do zakonzervování svého životního stylu, i když nedává žádný "objektivní smysl" - životní styl je nositelem kultury a struktury společnosti, a neměnit ho ze dne na den bylo znakem síly a moci.
3) převážně ekonomické a nikoliv technicko-strategické uvažování: tohle se složitě vysvětluje, ale v zásadě - Američané počítají opravdu všechno v dolarech a spoléhají na to, že za celých 200 let jejich historii volný trh vždy nastavil cenu správně. Toto byla skutečně dlouho pravda - ale nemusí to být úplně pravda, pokud jde o komplexní chování trhu, na kterém jsou určité abstraktní finanční struktury (nemám na mysli konkrétní "zlouše" v cylindrech - ale může jít i o zcela neosobní a nehmotné zpětné vazby a rezonance na trzích) mají určité stěží pojmenovatelné zájmy (např. může tu být paralelně snaha vytvořit závislost na dodávkách určitého produktu, aniž by současně byla v systému doopravdy obsažena informace o tom, že produkt závisí na nějakém zdroji, který je omezený - v podstatě "falešná iluze abundance": něco jako že levná pracovní síla je možná díky zdrojům vody, které průmysl současně vydrancuje a vyplýtvá, což náklady zvýší, atd.). Tzn. USA dojedou na to, že trh přestane být věrohodným obrazem reality (stejný princip, jako že stranická propaganda a čísla na papírech plánovačů kdysi přestaly být věrohodným obrazem reality ve východním bloku)