SCHWEPZ: Pod článkem jsou věru pěkné komentáře, takže pro zopakování:
Není to žádná studie
... je to PR exekutivce italské ropné společnosti Eni (v článku ho vtipně nazývají "americkým výzkumníkem"). Vzděláním je to ekonom, nikoliv geolog, takže jeho závěry patří spíše do říše fantazie (schválně se za domácí úkol podívejte, jaké byly prognózy IEA a CERA pro svět z roku 2000). Klíčová je tato věta z Wikipedie:
"In the Republic of the Congo, the Italian oil company Eni have announced in May 2008 a project to develop the small oil sands deposit in order to produce 40,000 barrels per day (6,400 m3/d) in 2014"
Čili pán je na všem osobně zainteresovaný.
Ropné písky se samozřejmě těží, ale opět za domácí úkol si dohledejte, kolik dělá denní produkce celé Kanady - údaje z roku 2006, jsou něco přes 1,2 milionů barelů denně. Kolik spotřebuje denně Amerika? Téměř 19 miliónů barelů denně. Víc jak polovinu z toho stále dováží. Přitom kanadská produkce se nedá jen tak škálovat - písky je třeba zahřávat na vysokou teplotu, takže se na místě stavějí jaderné elektrárny...
... navíc proces kontaminuje karcinogeny obrovské množství vody (osm barelů vody na jeden barel ropy), která vesele uniká z povrchových nádrží, kterou ropné společnosti slíbily "snad někdy" vyčistit. Kdo na místě byl, popisuje to přesně jako Mordor z Tolkienových knih - tam, kde byl dřív les, jsou jen haldy toxické strusky a odpadu.
Ani energetická návratnost není nijak skvělá, takže abychom zůstali na stejném čistém energetickém zisku, je nutno produkovat mnohem větší objemy (protože záleží na čistém energetickém zisku, nikoliv na absolutním objemu produkce).
Další fantazie se týkají ropných břidlic (oil shales), které jsou označovány jako kerogen - totiž organické pozůstatky dávných živočichů a rostlin, které je však nutno zahřát na vysokou teplotu (pyrolýza), aby se z nich dala získat syntetická ropa, takže velká část ložisek ve formaci Bakken vůbec není prakticky těžitelná, protože energetické náklady by převýšily zisk (jsou to resources, nikoliv reserves).
A jaký je celkový objem těžby v Severní Dakotě po "novém ropném boomu", jak se to v tisku nazývá? Produkce stoupla z 80 tisíc barelů denně na cca 250 tisíc, čili 1/76 americké spotřeby.
Amerika ve své současné podobě co se ropy týká soběstačná nikdy nebude. Proto musí ropu krást v dobyvačných válkách po celém světě.