• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    MESK
    MESK --- ---
    XCHAOS: Ten solární bike si stavěl ty? Trochu se o tom rozpovídej, nebo jestli máš odkaz na report :) Zajímal by mě dojezd, stabilita, chování na českých tankodromech - proto asi ty široký pneu, předpokládám...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: ano.. to nešlo přehlédnout :-)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    XCHAOS: ale ty nepotřebuješ aby leaf ujel víc. Leaf je určen k tomu aby vyjel z garáže v satelitním městečku, dojel do 10-15 km do centra do práce/na nákupy a 10-15km zpátky do garáže k nabíječce.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    jako vtipný je, že (dobře postavené) solární kolo prostě prokazatelně ujede (v létě) víc, než Nissan Leaf včetně dobíjení :-) (teda asi kromě rychlonabíječek, ale kolik jich vlastně je k dispozici a kde?)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: jo, jeli jsme 90 až 100, a stejně ta elektřina mizela rychle. jako každopádně to bylo dobrodružný.. dobíjecí stanice jen v protisměru, cesta přes dálniční přivaděč z Kamenice, který tvoří polní cesta ukončená (nezamčenou) šraňkou, nabíječka ČEZu, na které za denního světla nejde přečíst displej a v noci funguje až na druhý pokus.. prostě má to takového toho ducha, jako když si kdysi paní Benzová benzín na zpáteční cestu kupovala v lékárně (i když takhle to asi měly spíš ty úplně první "olověné" elektromobily, tohle už je spíš zážitek na úrovni early-adopters prvních písíček, nebo tak - drahý nesmysl, za který utratíte úspory a nainstalujete T602, protože nic jiného na vaší jehličkové tiskárně neinstaluje česky :-)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    XCHAOS: tak ono je to učený do města. leaf prakticky na dálnici nepatří, není na to ani konstruovanej.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Are We Reaching the Electric Car Tipping Point? - Slashdot
    http://tech.slashdot.org/story/15/07/30/1545246/are-we-reaching-the-electric-car-tipping-point
    BTW, v sobotu jsem poprvé řídil elektromobil, asi 10 km (jako pasažér jsem se svezl asi 250 km)
    bylo to vtipné, protože Nissan Leaf má reálný dojezd asi 120 km, a z Prahy do Jihlavy je to 130, takže cestou tam i zpět jsme museli dobíjet (a k tomu ještě celý den v Jihlavě). ale na běžné popojíždění po městě by to asi použitelné bylo...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    hlásím, že Praha je Peak oil ready (teda aspoň co se týče prototypu :-) ty flexi panely jsme vykoupili dva poslední kousky skladem v ČR...)
    CykloTruck CT3 Solar powered prototype test pics
    http://cargobikes.cz/in/index.php/en/why-cargobikes/21-news/domaci/47-test-gallery
    E2E4
    E2E4 --- ---
    PAN_SPRCHA: Tam co se pise "marginal cost" jsou to mezni naklady - tj jen naklady na vytezeni dalsiho barelu z existujiciho vertu = nakladovy rozdil mezi tezbou 1000 a 1001 barelu, takze investicni naklady nezahrnuje..
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    XCHAOS: v ty pousti to ani moc nerezne
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA:
    BIDAK: pokud se o to sami nestaraj, a naženou tam indický otroky, aby na ty rezavějcí trubky dohlíželi.... (nevím jak to přesně maj, vím že si je vozej jako stavební dělníky, dost ve velkým)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    BIDAK: u starej poli kde jsou ucetne odepsany investicni naklady.....asi jo
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Tyjo, este nedavno Saudi udavali naklady 1$ na barel, hmmm.
    CRINOS
    CRINOS --- ---
    Já bych těm grafům hlavně vůbec nevěřil... :-)

    Vypadá to sexy, ale realita je někde jinde...
    Resp. bez pořádných dat a hlubšího vhledu, co vše je v tom započteno jsou ty obrázky úúúplně na hovno.

    Zásadní otázka je, co vše se do toho započte.
    Jestli např. pouze náklady na vytěžení ropy, servis těžařských zařízení nebo i náklady na úpravu ropy, a všechny vedlejší náklady kolem (zejména HSE) nebo dokonce i náklady na geologický průzkum (to je hned v jiných číslech) nebo případně i daně a poplatky (btw. politika jednotlivých státu ohledně úhrady za vytěžený nerost se může zásadně lišit - třeba v USA se takového úhrady vůbec neplatí, Polsko 3 EUR/t, Chorvatsko 10% tržní ceny nerostu).

    Pak u dlouho provozovaných polí (zejména těch velkých na Blízkém Východě) budou náklady hodně nízko, protože počáteční investice se bohatě vrátila, vydatnost zdroje postačuje, a maximálně se dovrtají další vrty pokud je potřeba větší výkon. A protože se vrtá na známém místě, tak pravděpodobnost, že narazíš ropu je mimořádně vysoká. A pokud moc neinvestuješ do obnovy, tak ekonomika vychází velice dobře. U některých starých polí v USA, jsou prý náklady pod 1 USD/bbl.

    U nových polí... well... tam do celkové ekonomiky výrazněji vstupuje CAPEX, takže se s nákladama dostaneš hned jinde. Pochopitelně v praxi to funguje tak, že pokud ne vysoká poptávka (a tržní cena), tak se vyplatí investovat a hledají se nová pole, hlubší vrty, nekonvenční zdroje. Jednoduše se investice vyplatí i když v prvních X letech budou náklady na těžbu vysoké.
    CRINOS
    CRINOS --- ---
    AMBIENTIUM: KNOEMA skutečně udává pro Záliv Marginal Production costs v rozpětí 3 - 15 USD/bbl

    Cost of Oil Production by Country - knoema.com
    http://knoema.com/vyronoe/cost-of-oil-production-by-country
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    PAN_SPRCHA: 7 USD na barel? To je informace z nějakého důvěryhodného zdroje?

    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    AMBIENTIUM: pri nakladech na tezbu v prumeru 7 USD.......
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    PAN_SPRCHA: Což je při aktuální ceně 43 USD za barel taky nonsens.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MESK: Já jenom tvrdím, že zásoby fosilních paliv jsou silně podhodnocovaný jejich producenty pro udržení cen tam kde potřebujou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam