• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMIAndroid - otevřená mobilní platforma
    ARIAEL
    ARIAEL --- ---
    RAINBOF: No za prve jde o Android 8 = coz je hodne stary. S kazdou generaci se nastineny principy zavadeli vic a vic...
    Za druhy jde o Blackberry - jsi si jisty ze to neni upravene?
    A za treti o jakou aplikaci se jedna? O App od Blackberry? tam bych se tomu fakt nedivil, jejich aplikace byli vzdy zname svym "programatorskym umem"...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    JOHNY_G: No dobre. hele mam android 8 (blackberry key2) a v posledni dobe pokud neudelam to co ty rikas ze je k nicemu visi mi tam opruz hlaska ze ma system malo pameti. Proc to pomaha ? system je skutecne vidtelne rychlejsi.
    TEKKIT
    TEKKIT --- ---
    JOHNY_G: člověka jako jsi ty, jsem strašně potřeboval na gymplu v matice a fyzice! Díky
    JOHNY_G
    JOHNY_G --- ---
    Nastal čas zase pár lidem vysvětlit, jak funguje správa procesů v Androidu, je v tom celá řada mýtů a od Androidu 6 dál probíhají veliké průběžné změny.

    1) Clear all apps zavírá pouze aktivity (tj. viditelné obrazovky), nic jiného. Je naprosto bezpečné to používat, není to task killer, a aplikace takto odstraněná (stejně jako odswipnutím nahoru nebo do strany) se neukončí, jako to bývalo v dobách task killerů na Androidu 2.x. Veškeré background i foreground procesy běží dál, vč. widgetů, notifikací nebo synchronizačních služeb.
    2) Vliv na paměť je mizivý (troufám si říct nulový), protože aktivity se z paměti uvolňují hned v momentě, kdy je potřeba pro něco jiného. Většina aplikací v tom seznamu nedávných už dávno spí, a jsou ve stavu uložené instance. Po návratu se ty lépe napsané dokážou obnovit do původního stavu, ty hůře napsané vynulují stav obrazovky (hodně blbě napsané skočí i na jinou obrazovku). Ty hodně dlouho uspané už mohou být ukončené systémem a startují znovu. Hlavní role swipování z recent apps, popř. klikání na clear all je vizuální úklid, aby tam nestrašily appky, ke kterým se nechcete momentálně vracet.
    3) Jediný způsob, jak aplikaci skutečně ukončit, je vlézt do informací o aplikaci (buď přes systémové nastavení, nebo přes ikonku aplikace v Recent apps) a vynutit tam ukončení (force close). Doporučuji to nedělat, pokud k tomu nemáte dobrý důvod (např. testování, nebo se aplikace ocitne v rozbitém stavu) a nemáte v plánu ji rovnou spustit znovu. Dokud se totiž nespustí znovu (jistota je ručně, některé aplikace se mohou spustit i po restartu nebo jiné velmi specifické události), nebudou fungovat ani některé systémové funkce s ní spojené, které ve skutečnosti nepatří do aplikačního procesu, ale spravují je systémové služby - typicky push notifikace.
    4) Každá aplikace na Androidu má k dispozici jen malý paměťový heap (dříve to bývaly desítky MB, dneska nižší stovky). Za určitých okolností se může heap navýšit, ale ne moc. Pokud máte třeba 6 GB RAM, a běží tam třeba 10 aplikací s 350 MB heapem, tak máte furt dost paměti pro další aplikace, a ukončení jedné nepřidá paměť žádné další. Když výrobce dá appce 350 MB, tak bude mít furt k dispozici jen 350 MB, i kdybyste měli 3 GB volné paměti.
    5) Představa o tom, že aplikace běží na pozadí a dělají si co chtějí, je velice mylná, a s každou další verzí Androidu je ještě mnohem mylnější. Dnes (Android 13) už v zásadě nemůžete na pozadí dělat vůbec nic. Službu na pozadí můžete spustit jen z ručně spuštěné aplikace, a když to systému připadá, že už to trvá trochu moc dlouho, tak ji zabije. Cokoli delšího musí běžet jako služba na popředí, tj. musí se zobrazit viditelná notifikace ve stavové liště, jinak systém aplikaci nemilosrdně crashne. Pokud chcete, aby nebyla nahoře vidět pořád, musí si to změnit uživatel sám v nastavení upozornění, vývojář nemá právo spouštět službu s minimalizovanou nebo skrytou notifikací. Malé úkoly je možné dělat v rámci synchronizace, plánovaných úloh nebo obsluhy widgetu, ale musí to být malé tasky a nesmí probíhat moc často. S každou starší verzí Androidu jsou pravidla o něco volnější, ale to už je na uživateli, aby si vybral telefon, který má systém co možná nejaktuálnější, co možná nejdéle. Každopádně od Androidu 10 už je to hodně přísné, a už od Androidu 6 se musí aplikace dost snažit, aby vůbec mohly na pozadí fungovat.
    6) Ať už použije vývojář mechanismus jakýkoli, vždycky nad aplikací stojí ještě krutovládce zvaný Doze mode, jehož prací je zabít všechno, co podle něj uživatel právě nepoužívá. Jako bonus odkládá plánované úlohy do předem určených oken, podle toho, jak dlouho už je zhasnutý displej (takže se může např. upomínka o 20 minut opozdit). Aplikace s dobrým důvodem může požádat uživatele o výjimku a vyžádat si vypnutí optimalizace baterie, ale i tak se občasné popravě nevyhne. Nad tím ještě stojí další obdobná vrstva konkrétního výrobce, která může a nemusí tato nastavení respektovat, a zejména u čínských značek bývá extrémně agresivní (do takové míry, že se vám už třeba neoznamují ani zprávy z WhatsAppu, vypne se vám WiFi, Bluetooth a tak...). Pokud se vám stává, že se vám odpojují hodinky, nezvoní budíky, nebo vám přestávají chodit notifikace, vypněte konkrétním aplikacím optimalizaci baterie, a bude se vám lépe dýchat. Ale občas se to stejně vysere - nadávejte výrobcům, ne vývojářům :-).

    Zkrátka a jednoduše, na Androidu 2.x bylo možná obtížné napsat komplexnější aplikaci, která uživateli nevysaje RAMku a/nebo baterku, ale v dnešní době je absurdně složité napsat aplikaci, která vůbec dostane dost prostoru, aby udělala všechno co potřebuje. Zapomeňte, co jste se o Androidu naučili před 10 lety a přestaňte RAMku a baterku řešit. Google to řeší za vás, ať se vám to líbí nebo nelíbí :-)). Jestli vám v recent apps něco překáží, odswipněte to. Jestli to chcete vyčistit, vyčistěte to. Je to čistě UXová záležitost a nemá vliv na funkci aplikací.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    QWWERTY: Protoze to lidi nechtej a nepouzivaj. Chybi leader typu cannonical kterej rekne jak to bude. Obcas vzhlizim k LineageOS ale ten uz se puvodnim napadum vzdal a jen proste vydavaj Android.

    Popravde co chcem Android je system zalozenej na kradezi patentu na Javu coz pozdeji stalo Sun existenci a oskliveho pouziti linuxoveho jadra a soustavnem ojebavani GPL licenci.

    Nejbliz jsme zajimavemu stavu byli kdyz na Lumii sel nainstalovat android i Windows a oboji slo spustit pro ucely testovani na Raspberry PI.

    /mujnazor
    FORELLI
    FORELLI --- ---
    To ale přeci není problém androidu, ale spíše limitů zápisů úložišť/pamětí, ne?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    musim rict, ze tohle mi prijde fakt strasny
    android ze zacatku provazela idea, ze mame otevreny OS nad kterym ma uzivatel kontrolu
    a skoncili jsme v situaci, kdy si aplikace muze na pozadi delat co chce, neexistuje nic jako "kill and stay dead" nebo "app disable" a aktualni stav je takovy, kdy task killer je "kontraproduktivni" a je lepsi nechat aplikaci bezet, jak se ji zlibi
    MEDWYN
    MEDWYN --- ---
    DUNICAN: Presne tak. Nic tim neziskavas.
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    PEJR:
    MEDWYN: a co se teda doporučuje? Vůbec aplikace nezavírat a nechat všechny běžet na pozadí?
    MEDWYN
    MEDWYN --- ---
    DUNICAN: Pokud tim myslis vypnuti "bezicich programu", tak je to kontraproduktivni, ano. Precti si nekde o task killerech a proc je nepouzivat.
    PEJR
    PEJR --- ---
    DUNICAN: No, pokud to znamena ze to vycisti i cache kterou si programy ulozi do pameti telefonu a ne do ramky, tak generujes zapisy, ktery by se nemuseli stat a flash/ssd pameti maj zivotnost jenom omezenej pocet zapisu. Radove by to melo ale vydrzet desitky az stovky TB, nez ta pamet umre. Zalezi jak moc ten telefon vyuzivas.. pokud s nim tvoris nejakej content, tak se te to asi tyka vic nez kdyz telefon menis jen kvuli moralnimu zastarani
    DUNICAN
    DUNICAN --- ---
    Často používám tlačítko "clear all apps", abych si nezasíral paměť. Ale teď jsem se někde dočetl, že je to pro telefon škodlivý a neměl bych to používat. Je to pravda?
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Pozor, proběhlo přejmenování - už to není "android" ale nově "Android" :)
    https://twitter.com/yabhishekhd/status/1699113980000948641
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Google Pixel 8 launch date set for October 4
    https://www.androidpolice.com/made-by-google-2023-announcement-b/
    HOUMLES
    HOUMLES --- ---
    XARGH: 1) + 2): ne
    3) android moc konfiguraku nema a kdyz uz tak jsou vetsinou v systemu, kterej je read-only.. da se to ale prepsat magiskem pokud mas root
    vicemene vetsinu nastaveni udelas pres adb a interni binarky, ktery manipulujou s konfiguraci v ruznych databazich... napr. prikazy: device_config, dumpsys, settings
    XARGH
    XARGH --- ---
    ahoj, chci se (lehce naivne) zeptat:

    1) je mozno Androidu 12 PLOSNE zabranit, aby odebiral ruzna prava nepouzivanym aplikacim?
    2) pouzivani alternativniho spravce opravneni, ktery by napr umel vyhledavani v seznamu app? (to asi nepujde)
    3) jak se da ovlivnovat chovani Androidu 12? jake jsou nejdulezitejsi konfiguraky? existuje nejaka "kucharka" k tematu, kterou byste doporucili?
    HARPER
    HARPER --- ---
    ZBYNEK: dík, zkoušel jsem,moc se tomu nechtělo,ale možná je to tím zařízením,je to stařičký Prestigio s nějakým divnym rozměrem displeje,každopádně loni ještě byl 4.2 podporovány a slo do něj nacpat téměř vše i když se to bránilo hláškou o nekompatibilitě, dnes už prostě ty aplikace v play ani nezobrazi
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    HARPER: apkmirror.com umožňuje stahovat i starší verze
    ZUZU
    ZUZU --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam