• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHBohumil Hrabal
    TSOH
    TSOH --- ---
    Po stopách Něžného barbara: Co zbylo z Hrabalovy Libně? - Fotogalerie - Domácí - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2011/03/28/po-stopach-nezneho-barbara-co-zbylo-z-hrabalovy-li/#utm_source=article-hint&utm_medium=referral
    LITTLEFOX
    LITTLEFOX --- ---
    TSOH: snad to dobře dopadne, na Svět je už nějakou dobu dost žalostný pohled...
    TSOH
    TSOH --- ---
    Legendární pražský palác Svět se zřejmě dočká oprav – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/bydleni/reality-a-finance/224207-legendarni-prazsky-palac-svet-se-zrejme-docka-oprav.html
    LITTLEFOX
    LITTLEFOX --- ---
    jen tak pro připomenutí k včerejšímu datu...
    LITTLEFOX
    LITTLEFOX --- ---
    Bohumil Hrabal rozený Kylián (28. března 1914 Brno – 3. února 1997 Praha) byl český prozaik, jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století.

    Bohumil Hrabal se narodil v Brně-Židenicích (Balbínova ul. 47, pamětní deska) svobodné matce Marii Kyliánové a důstojníkovi rakouské armády Bohumilu Blehovi, který se ovšem k otcovství nehlásil, proto byl pokřtěn pod jménem Bohumil František Kilián. Do třech let žil u prarodičů v Brně. Matka pracovala jako pomocná účetní v městském pivovaře v Polné, kde se seznámila se svým budoucím manželem, hlavním účetním Františkem Hrabalem (předobraz literární postavy Francina), za kterého se provdala v děkanském chrámu v Polné dne 7. února 1916. 26. prosince téhož roku dal František Hrabal písemný souhlas s tím, aby syn jeho ženy, Bohumil, mohl užívat jeho jméno.

    25. září se narodil Hrabalův nevlastní bratr, Břetislav Josef. Oba rodiče se aktivně věnovali divadlu, kde se objevil i malý Bohumil, když 16. května 1918 hrál v Jiráskově Vojnarce. V srpnu 1919 se čtyřčlenná rodina přestěhovala do Nymburka.

    Po maturitě na reálce, kterou s obtížemi dokončil, neboť několikrát propadl, studoval Hrabal na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, navštěvoval však rovněž přednášky z dějin literatury, umění a filosofie. Vinou uzavření vysokých škol v období okupace mohl svá studia dokončit až v roce 1946. Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech, což se odrazilo i v jeho literární tvorbě. Vystřídal i profese jako pojišťovací agent, obchodní cestující, od roku 1949 brigádník v kladenských ocelárnách a po těžkém úrazu pracoval v libeňských sběrných surovinách jako balič starého papíru. Později pracoval jako kulisák. Nemalou část svého života (1950–1973) prožil v pražské Libni – v ulici Na Hrázi 326/24. Dům byl zbourán, malířka Svatošová v těchto místech (u východu ze stanice metra Palmovka) ovšem vyzdobila stěnu na hrabalovské téma. V roce 1965 si manželé Hrabalovi koupili v Kersku u Nymburka na parcele č. 0274 chatu.
    Spisovatelem z povolání se stal teprve v roce 1963. V roce 1965 se stal členem Svazu československých spisovatelů a redakční rady Literárních novin. Po roce 1970 nesměl několik let oficiálně publikovat, psal tedy do samizdatových a exilových periodik. V roce 1973 se přestěhoval ze staré Libně do družstevního bytu v panelovém domě v Kobylisích na sídlišti Sokolniky (Koštálkova, též Jodasova, 1105). Roku 1975 uveřejnil v časopise Tvorba krátké sebekritické prohlášení, na jehož základě mu bylo částečně a pod dohledem cenzury opět umožněno publikovat. Řada jeho děl vycházela v nakladatelství Pražská imaginace, vydávajícím Hrabala samizdatem od roku 1985. Totéž nakladatelství vydalo pod editorským dohledem Václava Kadlece v letech 1991–1997 Sebrané spisy Bohumila Hrabala v 19 svazcích.

    V roce 1956 se Hrabal oženil s Eliškou Plevovou (říkal jí Pipsi) na zámečku v Praze – Libni.

    Hrabal se znal s Jiřím Kolářem, obdivoval svérázného a předčasně zesnulého malíře, grafika a průmyslového výtvarníka Vladimíra Boudníka a přátelil se s filosofem Egonem Bondym. Hrabalovy knihy byly mnohokráte úspěšně zfilmovány a obdržel také spoustu nakladatelských cen.

    Často navštěvoval hospodu U Zlatého tygra (Husova ul.), kde se v roce 1994 setkal s Václavem Havlem a americkým prezidentem Billem Clintonem.

    Hrabal zemřel v roce 1997 v Praze po pádu z okna v pátém patře Ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce, ve které se léčil.

    Byl pohřben v rodinném hrobě na hřbitově v Hradištku. Ve stejném hrobě byli pohřbeni také jeho matka "Maryška", nevlastní otec "Francin", strýc "Pepin", žena "Pipsi" a bratr "Slávek". Byl uložen v těžké dubové rakvi s nápisem PIVOVAR POLNÁ, jak si přál.
    LUBOMIR_PTACEK
    LUBOMIR_PTACEK --- ---
    ZRADA: Tak to zkus zde: http://www.uloz.to/7399082/nezny-barbar-film-dvb-t-cz-avi

    Film je to na pohodu, ačkoli kniha je samosebou lepší.
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    Něžný barbar v televizi a já... já zase nebudu moct posoudit, jestli je to dobré...
    TSOH
    TSOH --- ---
    pěkné.... co vlastně bylo v 50 letech na místě dnešního autobusového nádraží ? Stará zástavba ? Dům kde bydlel Hrabal byl zbourán a tak si jen představuji jak to tam tenkrát mohlo vypadat...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZRADA: Todleto byla "Pocta BH", nicméně jak známo Hrabal trval na tom, že má-li mít pomník, musí být tak vysoký, aby na něj dochcal pes. Kterýžto patník má o kousek dál, naproti vinárně u Hrabala.

    V těchhle ulicích jsem prožil skvělých pár let života. Teď bydlím dál ve staré Libni, v krajinách Karla Hlaváčka, nicméně dolů k Hrabalovi chodím dál jak to jen jde. :)
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    HAROLD: Chtěl jsem vyfotit pomník, ale nevím, co to je :( Myslel jsem, že to je to, co je na těch fotkách. Má tam být ještě něco?

    Každopádně zkouším googlovat nějaká jiná Hrabalova náměstí, ale nic (myslel jsem mimo Prahu). Ulice má na Kladně a v Rychnově nad Kněžnou, ale tam nejedu :))


    Ještě něco:
    Bohumil Hrabal byl génius, říká polský spisovatel Pawel Huelle - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/bohumil-hrabal-byl-genius-rika-polsky-spisovatel-pawel-hulle-pte-/kavarna.asp?c=A100409_144040_kavarna_chu

    Díky za palce a za komentář :)
    PS: Atmosféra sedí, ale na fotkách nejsou vidět ta hovna. :/
    JND
    JND --- ---
    jnd | Need for Beer Kersko 2010 – rajce.net
    http://jnd.rajce.idnes.cz/Need_for_Beer_Kersko_2010/#DSC_1268.jpg
    Také tak trochu k tematu ....
    Zbytek fotek je banda z Kerska se kterou proběhl už třetí pivní výlet ...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Fotky sou pěkný. Podle mě to náměstí atmosférou výborně sedí do kontextu jeho estetiky.

    Btw nevyfotils i ten jeho pomník?
    ZRADA
    ZRADA --- ---

    Trocha faktografie


    Text BH


    Dveře, ale to mi nedošlo


    Trocha symbolismu


    Asi jsem měl pořadí fotek otočit, ale takhle je to ze života


    Celkovější pohled


    Detail


    V kontextu


    Něco pro Boudníka


    Kontext z druhé strany


    Podle mých propočtů někde tady musel napsat Perličku na dně a další (trochu vtip, ale ne moc)


    Hrabalovi věnovali toto překrásné náměstí

    (Fotky jsou to nevábné, ale kvalitou přímo odpovídají charakteru místa. Kdyžtak to smáznu.)
    JND
    JND --- ---
    ZRADA:
    Já se rád podívám
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    Tak jsem se vydal do hlavního města a navštívil ulici Na Hrázi a zajímalo by mě, jestli by vás zajímaly fotky toho, jak to tam teď vypadá (vás mimopražské). Jinými slovy: mám to tu vytapetovat? Ale je to hnus, fakt že jo.
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    Ty jo, tohle vůbec neznám: Kluby poezie.
    JND
    JND --- ---
    Ani jsem netušil,že tu je takové auditko.
    Jsem v Kersku vyrost tak si to tu přočtu .....))
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    Dnes (neděle) v 15.30 na Praze: Bohumil Hrabal: Legenda o Lamertzových jehlách.

    (A dneska končí Proluky, moc pěkné, ale nestihl jsem všechna čtení, budu si to muset asi přečíst sám!)
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    Ode dneška v půl sedmé na Vltavě: Proluky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam