• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARCHNATONASteampunk
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    Ehm, děkuji za lajky, finální obrázek zde:)

    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    Ať taky jen nekecám, zde bych si dovolil pár švestiček ze své zahrádky: Obálka na mamutí steampunkový sborník Excelsior, gentlemani! se blíží do finále, tohle je náčrtek před několika dny.

    SATAI
    SATAI --- ---
    HOWTO make a steam-powered RC tank - Boing Boing
    http://boingboing.net/2014/09/02/howto-make-a-steam-powered-rc.html
    MILANVASEK
    MILANVASEK --- ---
    Hullabaloo Steampunk animated film | Indiegogo
    https://www.indiegogo.com/projects/hullabaloo-steampunk-animated-film
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    PATR1K: To balancovani mezi realnym a moznym je ale podstatou sci-fi... :-D
    Taky se to podle toho jmenuje, ze...

    Kdyby to bylo psane 100% v souladu se soucasnou a overitelne funkcni fyzikou, tak to nebude sci-fi, ale jiny zanr, nejspis literatura faktu, nebo "vedecko-technicka popularizacni literatura"... :-D

    Bez vazby na realitu by to zas bylo velmi spatne prostupne tech-fantasy...

    Zatimco ale klasicke sci-fi pracuje s konceptem "mame auto - co kdyby za 50 let letalo?" (Fantomas, Navrat do budoucnosti,...), soucasny steampunk spise pracuje s konceptem "cim vic ozubenych kolecek, tim vic stýmpank" (Just glue some gears...), s cimz souvisi redukce estetiky na smesku historizujicich doplnku do legracniho kostymu, obsypani kolecky a cvocky a pridani nejakeho toho pomalovaneho kusu plastu, co z 5 metru vypada jako realny mechanismus... Proste bizuterni zalezitost...g

    Cest vyjimkam, potkal jsem jich skutecne malo... Treba fakt pekne digitalni cibule ma Bernisaurus...
    KENJIRO
    KENJIRO --- ---
    Jen připomenu, že kapitán Kirk používá mobil, a Jean-Luc Picard tablet :-)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    PATR1K: Vysvětlení sice nutně nevyžaduju explicitně, ale musím mít dojem, že alespoň autor sám má v hlavě základní pravidla (technická i společenská) daného světa, aby byl výsledek konzistentní i mimo rámec nějaké mikropovídky.
    V soudobé beletrii se taky nevysvětluje princip mobilu nebo proudového letadla, ale autoři sami o nich mají dostatečně povšechnou představu, aby se daly obvykle smysluplně zakomponovat do děje.

    Tohle je ostatně požadavek překračující žánry.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Tohle už je spíš dieselpunk - [ GRAETAR @ obrazky, co mne rozstipou - CTI ZAHLAVI !!! (tzn. primárně formou či obsahem nadpruměrné, nikoli vtipné, morbidní a WTF) ] (teda byl by, kdyby to nebyla skutečnost), ale ta atmosféra... ! ;)
    PATR1K
    PATR1K --- ---
    COMODOR_FALKON: hele, já se nechci hádat o těhcto věcech, protže k tomu tato diskuze není. Ale to, jak si to představují lidé a to, co je technologicky (potažmo fyzikálně) možné jsou nebe a dudy. Já se nebavím o tom, jak si to kdo představuje (už dříve jsem říkal, že to bude vždy individuální), ale o tom, co je vůbec možné.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    PATR1K: Nooo.... Pokud to posuzujes z DNESNIHO pohledu (a asi spis expertniho, nez "obecne populacniho), tak ne...
    Ale v dobe, kdy ten svet vznikal, to mozna videli jinak a za 100 let to mozna taky budou videt jinak...
    ("...a predstavte si, i kdyz uz v roce 2013 vznikl prvni prototyp trikoderu, jeste v roce 2020 vetsina populace neverila, ze je takove zarizeni zkonstruovatelne.")
    PATR1K
    PATR1K --- ---
    COMODOR_FALKON: což nemění nic na faktu, že star-trek jako takový není vědecký ani v nejmenším... :-)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    PATR1K: Jen takova poznamka:
    S tim Star-trekem to neni az tak jednoznacne.. Serial inspiroval radu lidi k realizaci v nem nastinenych teoretickych konceptu za pouzitou technologii, jakkoliv vysledek vypada odlisne...
    Takze ve vysledku mame iontove motory, ktere jsou sice o dost pomalejsi, ale.. Blastery jsou ve vyvoji, brzdi je spis technika (baterie) nez fyzika...
    Jen ten teleport zatim vazne...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    CORNHOLIO: Ano, obri roboti pohaneni parou, pripadne phlogistonovym transdimensionalnim generatorem elektriny, jsou OK. Ac neodpovidaji DNESNIM znalostem fyziky, dle TEHDEJSICH predstav a znalosti fyziky a techniky to vsak V BUDOUCNU ("vedci vymysli") pravdepodobne mozne bylo - koneckoncu, v roce 2000 jsme dle mnoha (i pozdejsich) vazne minenych predpovedi meli mit kazdy svoji osobni vzducholod...

    Proto patrne nejlepsim zakladnim kamenem a etalonem je Jules Verne, ve sve dobe "pomyleny fantasta", z dnesniho pohledu vizionar, ktery po sobe zanechal rozsahle dilo, z nehoz lze cerpat informace o tehdejsim technickem povedomi, predstavach a estetice - a extrapolovat je do dalsiho vyvoje...
    HYPERION
    HYPERION --- ---
    Osobně za jednu z klasik subžánru považuji Brány Anubisovy a že by tedy egyptská magie patřila do science fiction, to se mi nechce věřit. A přitom vnitřně to dává v rámci autorem stanovených pravidel smysl, což mi ke štěstí naprosto stačí. Takže se přidávám spíše ke Cornholiovi :-)
    PATR1K
    PATR1K --- ---
    KENJIRO: obecně u fantastických žánrů (které nějakým způsobem porušují fyzikální zákony) je úplně nejlepší, když se to nevysvětluje nijak. Win - win :-)
    KENJIRO
    KENJIRO --- ---
    Abych také přispěl svou troškou písku do soukolí, mně se zase líbí takový steampunk, který dává smysl (rozumějte: reálie a třeba i fyzikální zákony můžou být jiné, ale aspoň do sebe jakžtakž zapadají.) Vysvětlení typu "lítá to, protože je to pokryté kavoritem, který odklání gravitační siločáry" prostě mému srdci plnému koleček zní lépe než "lítá to, protože je to steampunk, voe".
    PATR1K
    PATR1K --- ---
    Pravdu má CORNHOLIO v tom, že tato debata nemá řešení.
    Když se zmínilo ono sci-fi, vezměme si třeba Star Trek, protože technologie v něm fungující nemají žádný základ ve fyzice (ne ani ve fyzice známé za stovky let). Proto by mohl někdo namítat, že to tím pádem není sci-fi. Ale ejhle - spousta lidí to vidí jinak a štítek sci-fi tomu nikdo neodpárá. A tady to je prostě podobně. Myslím, že v těchto sporných případech je nejlepší definice kruhem. Steampunk je zkrátka to, co se za steampunk samo považuje. Co za steampunk považuje jednotlivý člověk už je potom věc jiná. Tam se opět dostáváma na začátek, že debata na toto téma nemá řešení.
    (To jsem se ale rozepsal :-))
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    (Ale abych pravdu řekl, tak jakkoli obecně dávám za pravdu Cornholiovi, subjektivně souhlasím spíše s Falkonem. Mám rád steampunk, který se dost drží při zemi a ačkoli ohýbá historii a morduje fyzikální zákony, činí tak decentně a s jistým smyslem pro vnitřní konzistenci a detail...)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AXTHEB: Ale abych nevypadal jako troll. Nesouhlasím s tebou, je to proste fantastika a jako takova ma takovy pravidla, jaky si stanovi autor.
    Navic jsou svety, kde takovadle plachetnice vybavena antigravem a tryskama muze davat smysl, staci aby obchodovala s vedlejsim, plne magickym kontinentem, pripadne jinym svetem.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam