• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  ARCHNATONASteampunk
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  ATLAN: Áha, asi tuším, odkud vítr vane…

  1) Steampunk "hotový" je - je to žánr, který má poměrně jasnou definici vyplývající přímo i nepřímo z jeho původu.

  Jistě, může se vyvíjet i mimo definici, sle pak už to není steampunk, ale třeba "Gaslamp Fantasy" nebo úplně něco jiného…
  (Jakkoliv se pak můžeme bavit o míře steampunkové inspirace - třeba u Exile)

  "Kolečka jen pro kolečka" tak je spíše důsledkem ignorantství a pozérství, které se v průběhu času stalo jakýmsi žánrovým mainstreamem.

  2) Steampunk není "inspirovaný" historií. Steampunk je definovaný jako alternativní historie v poměrně velmi konkrétním historickém okně - konec 19. století a počátek 20. století a ranná industrializace - cca 1920-1950 už je historický předobraz Dieselpunku/Decopunku
  ATLAN
  ATLAN --- ---
  COMODOR_FALKON: Ještě jednu připomínku si dovolím. Jsem spíš v té názorové skupině, že steapunk a cyberpunk se vyvíjejí pospolu, ne jeden z druhého. Nymslím, že je možné mezi nimi dělat natolik jasnou vývojovou linku jak popisuješ, jsou časové příliš blízko sebe.
  ATLAN
  ATLAN --- ---
  CORNHOLIO: Pro mě je to hlavně módní a umělecký styl. Hlavní pro mě je, že jako každou záležitost vkusu, to považuji za absolutně subjektivní téma, které nemá žádná SPRÁVNĚ, nebo ŠPATNĚ. Pouze LÍBÍ a NELÍBÍ. Proto se spíš v případných komentářích soustředím na kritiku řemeslného zpracování, použitých materiálů, maximálně hodnotím barevné kombinace.

  Add repetice - vím, ale řekl jsem si proč ne. Debata je co posouvá civilizaci kupředu a tady se toho teď moc jiného neděje. A opakování je, jak jsem slyšel, děvče se zajímavými příbuznými. ;-)
  ATLAN
  ATLAN --- ---
  COMODOR_FALKON: Dvě věci, kterých jsem si všiml v tvém příspěvku a jsou pro mě hlavním zdrojem nesouhlasu vůči němu.

  1) Celkově se vyjadřuješ o steampunku jako o něčem hotovém, něřkuli dokončeném. Steampunk je aktuální, živý kulturní fenomén, který se proto už z principu stále vyvíjí a transformuje. Jakákoli definice, se kterou teď pracujeme, je proto přinejlepším jen průběžné hodnocení do bodu nedávné minulosti. Není možné kategoricky prohlásit co steampumk JE, pouze čím doposud BYL. Obávám se, že na to abychom ho mohli jednoznačně definovat, musí napřed pominout a stát se součástí mrtvé minulosti. Teprve zpětné hodnocení nám umožní jednoznačně rozhodovat, co spadá do definice steampunku a které jeho subžánry se od něj oddělili, stali se samostatnými, a už se do něj nepočítají. V tomto směru bych rád řekl, že "kolečka jen pro kolečka" považuji za jak legitimní volbu módní dekorace, tak dostatečně rozšířené estetické cítění, abych to uznal minimálně jako podkategorii, ne-li rovnou za součást hlavního stylu.

  2) Tvoji argumentaci historickým kontextem shledávám zbytečnou a nepodstatnou. Protože ačkoli je nostalgie bezesporu palivem pod kotlem, na kterém steampunk jede, nikdy jsem se nesetkal s někým, kdo by ho prezentoval jako historicky akurátní. Vždy jen historií inspirovaný. Nevidím nic špatného na tom, když někdo používá dobové reálie jako podkladovou barvu na plátně obrazu, který tvoří. Můžeme si možná přát, aby se lidé řídili více tím co o historií víme, a sami se podle toho můžeme řídit, ale to je vše. Cokoli víc mi přijde jako zbytečně arogantní přístup, který ničí lidem nadšení a zájem o věc, a který jsem si navykl asociovat se skupinou lidí, které označuji jako LH fašisty (LH - Living History). Možná je jsem v tomto směru vůči tobě nefér, ale kategorická prohlášení typu "tak to nebylo" mě prostě už začínají spínat. Maximální co můžeme i o takto nedávné historii říct je, že nemáme dostatek evidence, nebo že je něco velmi nepravděpodobné. Vždy jsem limitováni zachovanými prameny a naší znalostí. Když máme štěstí, rozrůstá se časem obojí. Poslední co steampunk potřebuje je další GATEKEEPER.

  Za sebe musím říct, že jsem ještě před 7 lety nevěděl o Viktoránských reálicích ani tolik co se zpívá v této písničce:
  Horrible Histories - Victorian Inventions Song | Horrible Songs | Vile Victorians
  https://www.youtube.com/watch?v=N9g6kWoMHHs&ab_channel=HorribleHistories

  a není to ani 5 let co jsem inernalizoval že N.Tesla a A.C.Doyle se narodili 3 roky od sebe (Nikola je ten starší).
  ---
  #FLAME-ON, byli jste varováni.
  KENJIRO
  KENJIRO --- ---
  MEMNON666
  MEMNON666 --- ---
  CORNHOLIO: (kočky patří do každého žánru, o tom netřeba pochybovati)
  CORNHOLIO
  CORNHOLIO --- ---
  Tahle debata se v tomhle klubu periodicky opakuje každých několik let:) Co jsem se díval, poslední proběhla v roce 2017, předtím 2014...
  Za mě je steampunk záležitost estetiky (tedy rekvizit), nikoliv žánru, kde i dějové prvky typu dělnických bouří jsou používány čistě esteticky jako radost z dobových klišé. Dohadovat se, jestli tam patří ozubená kolečka nebo třeba mechanické kočky poháněné hodinovým strojkem je irelevantní.
  SATAI
  SATAI --- ---
  ATLAN: full steam ahead!
  ATLAN
  ATLAN --- ---
  COMODOR_FALKON: Tohle vypadá jako začátek internetové debaty, které se chci účastnit, ale předem upozorňuji, že moje latence odpovědí se bude pohybovat v rámci 12-45 hodin! Každopádně, přehazuji páčku do pozice FLAME-ON. ;-)
  Uvidíme se večer.
  KID_MCHUTT
  KID_MCHUTT --- ---
  SATAI: ty si stěžuj, ale já mám díky tuhle komodorovi jako tester zakázaný třicítku klíč - čím teď budu ten zatracený UNIAC mlátit, aby se ta kola otestovala? Kladívkem pro koloťuky?
  SATAI
  SATAI --- ---
  COMODOR_FALKON: Ted mi snad jeste reknes, ze jako programatori nenosime zrcadlovky a ze na cyberdecku by se nepohodlne psalo.
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  ATLAN: Ačkoliv se postupem času steampunk redukoval na "čím víc ozubených koleček a chobotniček, tím víc steampunk", tak reálně nemají ozubená kolečka v té estetice co dělat.

  Steampunk jako žánr je retrofuturistická alternativa cyberpunku, z něhož vznikl (tj. patří do stejné kategorie jako Frankenstein, jen v jiných kulisách), přičemž adoptoval i "zastaralou sci-fi" (verneovky).

  Tzn. ozubená kolečka sice do určité míry symbolizují charakter prostředí (parní, mechanické a párou poháněné elektrické stroje), nicméně představa, že by takové doplňky měl mechanik zamazaný olejem, dělník z random fabriky, nebo "typicky viktoriánská" šlechtična, je směšná…

  A ty chobotnižky z "20.000 mil pod mořem" jsou už úplně mimo…
  ATLAN
  ATLAN --- ---
  COMODOR_FALKON: Ano i ne. Rozhodně jsou tam i praktické rady jak vyrábět realistické části kostýmů. A například u takové škrabošky mi použití motivu ozubených kol přijde jako patřičná estetiská stylizace.
  Obsah bych asi shrnul jako: "Úvod do steampunku pro začátečníky - aneb jako na to."
  Jsou tam rady jak se oblékat, česat, návody jak vyrábět šperky, brýle, nebo nátepníky a pěkné fotografie jako náměty pro kostýmy.

  Písničku znám a mám rád, díky za připomenutí. Ale ne úpně s ní souhlasím. Já sám dávám sice přednost více historickým kostýmům, ale přeci jen je v názvu žánru i ono PUNK, což myslím trochu rozšiřuje hrance patřičné estetiky. Osobně jsem spíš pedant na kvalitní řemeslné zpracování, než na logiku funkce, nebo technologický purismus.
  NEVILL
  NEVILL --- ---
  Ta knížka, to asi nevyšlo jako e-book, co?
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  GIF_242: Já si ji určitě pořídím, minimálně "z kamarádských důvodů", tak až najdu odvahu to přečíst, poreferuji :D
  GIF_242
  GIF_242 --- ---
  COMODOR_FALKON: každopádně písnička super a s tou knihou nevím, nekupoval jsem, ani kupovat nehodlám, ale je dost možné, že to je tak jak píšeš.
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  GIF_242: Pohled na seznam autorů dává tušit, že kniha se ponese v duchu "Just glue some gears..."

  Just Glue Some Gears On It (And Call It Steampunk)
  https://youtu.be/TFCuE5rHbPA


  Nejděsivější je tam asi Zlý Had hned na druhém místě...
  TEAPACK
  TEAPACK --- ---
  BONEMINA: blbý je, že v tu dobu výzkum měla pod palcem inkvizice =/
  BONEMINA
  BONEMINA --- ---
  In 1543, Blasco de Garay, a scientist and a captain in the Spanish navy, allegedly demonstrated before the Holy Roman Emperor, Charles V and a committee of high officials an invention he claimed could propel large ships in the absence of wind using an apparatus consisted of copper boiler and moving wheels on either side of the ship. This account was preserved by the royal Spanish archives at Simancas. It is proposed that de Garay used Hero's aeolipile and combined it with the technology used in Roman boats and late medieval galleys. Here, de Garay's invention introduced an innovation where the aeolipile had practical usage, which was to generate motion to the paddlewheels, demonstrating the feasibility of steam-driven boats. This claim was denied by Spanish authorities.

  Renesancni a barokni steampunk potrebuju :)
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam