ABSINT
Pojďme si na férovku říct, že vznešené mýty a legendy, které kolem absintu kolují a činí z něj takový neobyčejný nápoj, jsou většinou záměrné pomluvy, zavádějící informace a dokonce i bohapusté lži. Důsledně to odhalil ve své seminárce jeden ze studentů, Vavřinec, který pečlivě docházel na mé přednášky na FF UK z cyklu legálních psychoaktivních látek. Sestavme si rychlý nápravník těchto omylů.
NÁZEV: Dle českého pravopisu je kodifikován název absint. U nás je přesto velmi často používané pojmenování absinth, ačkoli nemá žádné jazykové opodstatnění. Komu se zdá absint příliš obyčejný, měl by využít originální francouzské označení absinthe.
THUJON: Jedna ze svaté trojice bylin v absintu je pelyněk obsahující tuto látku. Thujon je sice neurotoxický, ale po požití v absintu nezpůsobuje halucinace, jak se mylně traduje. Takové množství absintu, aby na člověka thujon zapůsobil (konkrétně paralýzou), není možné vypít. Mnohem dřív by totiž došlo k otravě alkoholem. Na thujonovém mýtu je však výhodné se marketingově přiživit a zdůrazňovat proto na láhvi, kolik procent thujonu ten který absint obsahuje.
BARVY: Pravý absint změní barvu již po pár dnech ze zelené na olivovou až nahnědlou. Je to dáno rozpadem chlorofylu v bylinách v reakci na světlo. Zářivě zelená barva, která se v obchodech a barech objevuje nejčastěji (a mnohdy i za vyšší cenu než pravé absinty), jasně ukazuje, že se jedná o chemicky dobarvenou náhražku. Stejně tak v Čechách populární modré absinty (tzv. bohémské) vznikají umělým obarvením.
ZÁKAZ: Začátkem minulého století, když probíhal boj za zákaz absintu, začaly seriózní výzkumy dokládat chorobu známou jako absintinismus. Opomenuly ovšem to, že popisují vlastně stejné symptomy, jaké má alkoholismus. A roku 1905, kdy alkoholik Jean Lafray pod vlivem absintu vyvraždil svou rodinu, se mohla rozjet úspěšná kampaň za úplný zákaz tohoto nápoje. Ve skutečnosti tento násilník vypil též sedm sklenic vína, šest koňaků a kávu s brandy. K legalizaci absintu začalo v tichosti docházet na konci 20. století a dnes je, až na výjimky, legální po celém světě. Tedy ne pouze u nás, jak si mnoho lidí nesprávně myslí.