DENDROBATA: úroveň byrokracie v zemědělství a vlastně všude je už dnes taková, že to je světelné roky od zdravé míry. Jak J Salatin už před 10 lety napsal, "všechno co chci dělat je nelegální".
to, jak strašná zátěž a obstrukce jsou dnes při snaze dělat cokoli oficiálně, a stále se utahující smyčka kolem krku toho, kdo chce dělat něco "zdravě", "normnálně", "přirozeně" či udržitelně, je asi hlavním důvodem hovořícím pro to, proč není úplně hloupé se zkusit tyhle aktivity dělat zcela nezávisle na systému. Způsoby jak obcházet systém nutně vedou k odříznutí se od všech dotací a subvencí - to je jasné. Na hranici legality je obcházet finanční systém používáním LETS, čistější je zcela popřít peníze a aplikovat politiku dávání a paralelně k tomu mít pouze institut "magického klobouku", kam lidi můžou dávat dary (anonymně a nezávisle k nabízeným věcem). Totálním opuštěním peněz a totálně neoficiálními distribučními kanály se dá obejít valná většina všech zákonů, vyhlášek, hygien, kontrol atd. Prostě pozemek je jen velkou soukromou zahradou atd.
oficiální cesta v případě těch semen je dát si tu práci a pokusit se stát se i tím producentem certifikovaného osiva, což je ale bohužel zase prakticky neslučitelné v kombinaci s reálnou produkcí... smysl v případě vesnice/maloměsta by pak mělo založení družstva a družstevního podniku pro místní osivo.
ale jsem v tomhle ohledu fakt strašnej skeptik. A to do takové míry, že věřím, že likvidační praktiky ze strany Monsanta & Syngenty, protlačování zákonů typu ACTA (resp. jiných nástupců dohody TRIPS zahrnující i patentovou ochranu "šlechtitelů") tak dlouho, až něco z toho projde, atd. atd. povedou v dalších letech k téměř úplné destrukci reálné biodiverzity u oficiální i bioprodukce, a neoficiální komunity/projekty v šedé zóně, spolu s individuálními zahrádkáři/pěstiteli tak zůstanou prakticky jedinými "konzervativci" ve smyslu držiteli starých, krajových, vlastních odrůd a reálné biodiverzity generacemi ověřených a šlechtěných plodin, ještě z dob, kdy výsledky takové práce byly standardně v "public domain", a tedy se na ně (zatím) nevstahují svazující podmínky, jak je v ČR ošetřuje zejména zákon 408/2000 Sb.
IMHO ale není daleko doba, kdy tyhle zákony budou "vylepšeny" tak, že ty nepatentované odrůdy budou zakázané docela.
pokud chcete lépe "poznat svého nepřítele" tak koukněte na
http://www.upov.int/portal/index.html.en
(případně i web Monsanta a Syngenty, kteří už dnes jsou takřka oligo/duopolem).