• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: DIXIE: ahaa tak to mam asi z animovanejch vecernicku nebo odkud.)))
    DIXIE
    DIXIE --- ---
    KAREN: to vis ze kdyz ho na ten zahon budes svyma myslenkama na to ze ti ho sezere lakat, tak prijde.. ;)
    nicmene rovnez muzu potvrdit, ze za svou nedlouhou zkusenost jsem nikdne nenasel hlemyzde kterak mi pozira zeleninku, zatimco slimaky jsem chodil sbirat s baterkou po setmeni pricemz obojich bylo na zahrade +/- stejne..
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    No oni prej poziraji vajicka tech spanelskych ale jeste jsem u toho zadnyho nevidel, stejne jako zrat jakoukoli zeleninu, narozdil od spanelskych. Kvuli nim se i zdraham pouzit ten fosforecnan zelezity (ferramol), ktery je povoleny pro ekozemedelstvi pac zabiji neselektivne vsecky plze
    KAREN
    KAREN --- ---
    DISONANCE: ja se prave tresu, ze priste prijedu a v nasem vyvysenem zahonu se budou na salatu, polnicku a vylejzajicich redkvickach past hlemyzdi - jestli to teda driv neklekne mrazem./ zda se, ze hnedy "spanelsky" slimaky u nas v 500 m nemame (i kdyz jednoho zaslaplyho jsem zahlidla), ale hlemyzdu dost. tak uvidime, jak budou akceschopny)
    DISONANCE
    DISONANCE --- ---
    KAREN: Hýčkám je a rozmazluju. Když na nějakého narazím např. při sekání trávy nebo jiné práci, opatrně je odkládám do bezepečí. Údajně regulují populaci slimáků (nevím jak), ale nikdy jsem je nepřistihla, že by ožírali nějakou mou zeleninu nebo kytky. Hrozně rádi zimujou hned u terasy pod šeříkem. Je to hrozně roztomilé, jak jich tam kousky čouhají.
    KAREN
    KAREN --- ---
    co delate se snekama?
    + soutezni otazka: jakou maximalni rychlosti se muze pohybovat hlemyzd zahradni?;)
    MATT
    MATT --- ---
    MYKO: teploty z minulejch let lze zjistit na http://meteostanice.agrobiologie.cz , sice je to jen v praze na suchdole, ale aspon neco...
    PETRONELLE
    PETRONELLE --- ---
    FORACE
    FORACE --- ---
    MYKO: vloni to bylo o tejden driv
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MYKO: jo u mne je to stejny .. ony ty tresne jak maji vyssi kmen tak jsou obecne odolnejsi, mraziky prece jen byvaji uz prizemni.
    MYKO
    MYKO --- ---
    visne i tresne maj nasazeny plody, tohle je foceny pred par dny, tak snad to daj
    http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/548472_3852325543672_1144272070_33764116_655212244_n.jpg

    vloni to bylo driv, nebo taky nekdy ted?
    FORACE
    FORACE --- ---
    minulej rok u nas (mezi prahou a benesovem) bylo kolem 5.5 v noci -5° :/ jabka, rybiz, angrest, rajcata a dalsi to odnesli z 99% :/

    snad to ted bude lepsi, ale co koukam tak lehce pod nulu to asi taky sleze :/

    RFK: redkvicky a salaty zeru uz taky, ale to neznamena, ze to kvety ovocnej stromu a keru nemuzou kompletne odnest :/
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    IRO: nedávno sem přemýšlel jaká je reálná šance, že by se to stalo u nás a jestli se tomu někdo věnuje.
    RFK
    RFK --- ---
    MYKO: u nás to bude asi v poho,jsme v polabí a už žereme ředkvičky.ořechy jsme loni meli taky (červený):)
    TYET
    TYET --- ---
    MYKO: taky z toho mám děs, vloni to probíhalo úplně stejně, neměli jsme jedinej ořech, jedinou švestku, zbylo pár jablek, hrušek a třešní, zbytek úplně zčernal a opadal, vypadá to dost bledě :((
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MYKO: mraz muze spalit kvety a mlade pludky, drevo to tu chvilku ustoji .. u tresni, visni to snad nebude tak markantni.. horsi merunka, broskev, vinna reva .. zadymovani jako ochrana proti mrazu se pouzivalo, prej nahazeli na hromadu pneumatiky a slamu a to bylo pokourenicko :) Jeste se resil nastrik vodnim aerosolem a ten led co se vytvori to prej uchrani od nejhorsiho .. pokud to chces resit tak asi zakrocit tu prvni noc kdy mrzne, nekdy nad ranem .. osobne si to ale moc nedokazu predstavit jak to chces udelat, ted se to dela nejakou antifrost chemkou ktera koncentruje latky uvnitr bunecnych pletiv .. graf ale vypada strasidelne ..


    MYKO
    MYKO --- ---
    Myslite, ze ty mrazy co se ted chystaj budou nebezpecny pro ovocny stromy? Staram se o starej sad s tresnema a visnema a nevim, jestli mam bejt nervnozni nebo ne. Jsem pripravenej rozdelat ohne a zachranit letosni urodu, nevim ale kdy uz je to aktualni, jestli az po nekolika dnech mrazu, nebo od urcity teploty...
    IRO
    IRO --- ---
    Free Pub » Polsko oznámilo úplný zákaz geneticky modifikované kukuřice Monsanta
    http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/polsko-oznamilo-uplny-zakaz-geneticky-modifikovane-kukurice-monsanta
    DISONANCE
    DISONANCE --- ---
    BLANITCHKA: škoda že to jsou akce pro rok 2011, některých by se fakt ráda zúčastnila.
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    ja jsem mulcovani po 6letech vzdal uplne, vse sezrali slimaci hodiny a hodiny zbirani stejne nezabrali. poridil jsem si bezce a jedou jak o dusu ale budu moset prikoupit az bude invaze potlacena skusim zamulcovat par veci ale zase uvidim jak se k tomu budou chovat bezci jestli mi to cele neprehazou, kdyz prehazou tak cert to vem, mulcovat vubec nebudu leda tak kere a stromky.bezce sou pekna skusenost, a prdim na knizky o permakulture kde mulcovani vyzdvihujou ale v nasich podminkach (aspon u mne)uplne k nicemu, vydal sem se vlastni cestou.dalsi vec sou trvalky.je sice pekne mit hromadu trvalek ktere potlacuji plevel ale k cemu mi je tolik caje, chci bejt aspon z casti sobestacnej takze tendle rok jedu hlavne zeleninu o ktere uz za ty leta vim ze se ji tu u nas na horch dari.neexistuje zadnej recept jak na permakulturny zahradu souto leta skusenosti a pozorovani. ale libi se mi ze uz i jini permakulturisty uz zacinaji psat o permakulture trochu z nohama na zemi, este tak pred rokem dvoma sem vypadal jako falesnej jidas.....skouset skouset a skouset a hlavne u toho pozorovat a premyslet.
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Mohlo by někoho zaujmout- pro jizni cehcy, jizni moravu a vysocinu


    Nejbližší plánované termíny akcí projektu
    AKCE PRO ODBORNÍKY I ŠIROKOU VEŘEJNOST:

    - 10.5.2011, Brtnice - Jak na zahradu ve spolupráci s přírodou - pořádá Chaloupky o.p.s. - Jakmile jarní počasí dovolí, pozveme vás na besedu o přírodních zahradách a zahradničení v souladu s přírodou doplněnou praktickými ukázkami přímo na zahradě. Přineseme inspiraci z Čech, Rakouska a Německa. Další info najdete na www.chaloupky.cz.

    - 14. 5. 2011 - Oslava přírodních zahrad - Přírodní zahrada Rozmarýnek, Brno - pořádá Ekologický insitut Veronica:
    Slavnostní udílení plaket Přírodní zahrada prvním majitelům soukromých zahrad v Jihomoravském kraji a ukázkové přírodní zahradě Rozmarýnek. Na programu prohlídka Rozmarýnku s výkladem, beseda se zahradními proradci – otázky a odpovědi k péči o zahradu, prezentace 15ti soukromých přírodních zahrad, výstava fotografií, divadlo a pohoštění. Zváni jsou všichni zájemci o přírodní zahrady z řad veřejnosti, v zahradě zároveň probíhá tvořivý a sportovní program pro děti a rodiče. Pozvánku najdete na http://www.veronica.cz/?id=3&i=802&detail=ano

    - 25.-29.5.2011 – Trvalkové dny v Českých Budějovicích – čtyřdenní prezentace přírodních zahrad vč. přednášek na téma „Přírodní zahrady“ a "Trvalky", poradna k přírodním zahradám pro veřejnost

    - 31. 5. - 1. 6. Brno, Rakousko - Seminář Přírodní zahrady bez hranic III - pořádá Ekologický insitut Veronica:
    Třetí díl dvoudenního semináře pro zájemce o přírodní zahrady z řad veřejnosti a pro ekologické poradce. První den přednáškový blok k přírodním zahradám v Brně (myšlenka a kritéria přírodní zahrady, principy péče, biodiverzita atd.) a exkurze do brněnské přírodní zahrady, druhý den celodenní exkurze do ukázkových rakouských přírodních zahrad. Pozvánku najdete zde http://www.veronica.cz/?id=3&i=817&detail=ano

    - 16.6.2011 od 13.00 hod. – Slavností otevření Bylinkové obce Mutišov – pořádá Občanské sdružení Přírodní zahrada: komunitní projekt, jehož výstupem je nová podoba zeleně v obci, která se po vzoru rakouských bylinkových obcí bude prezentovat jako cílové místo pro zahradní turistiku. Akce určena pro: široká veřejnost, NNO, samospráva, odborné firmy apod. Avizo termínu najdete také v příloze bulletinu.

    - 5.-6.8.2011 – Dvoudenní exkurze a odborný seminář do Dolního Rakouska po ukázkových přírodních zahradách a partnerských závodech a institucích - pořádá Občanské sdružení Přírodní zahrada - určeno pro odbornou veřejnost a pro majitele ukázkových a přírodních zahrad.

    - 8.9.2011 - "Jedlý les v zahradě", Brtnice - pořádá Chaloupky o.p.s.: beseda s praktickými ukázkami, jak si vypěstovat ve své zahradě jedlý les mít čerstvé ovoce všeho druhu od jara do zimy. Další info najdete na www.chaloupky.cz.

    NOVINKY K UDĚLOVÁNÍ PLAKET PŘÍRODNÍM ZAHRADÁM V ČR
    Veškeré potřebné dokumenty a formuláře k přihlášení Vaší zahrady do sítě přírodních zahrad, tj. k získání plakety "Přírodní zahrada" nebo "Ukázková přírodní zahrada" najdete na webu projektu pod heslem Cesta k zahradní plaketě ( http://cz.natur-im-garten.at/start.asp?b=7356 ). V rámci současného projektu nelze udělovat plakety mimo regiony realizace projektu, kterými jsou Jižní Čechy, Jižní Morava a Vysočina.

    Pro další informace o akcích sledujte webové stránky projektu www.prirodnizahrada.eu pod heslem Termíny ( http://cz.natur-im-garten.at/start.asp?b=6501 ) nebo pište na e-mailovou adresu prirodnizahrada@centrum.cz.

    Další akce k tématu zahrad, které pořádá Občanské sdružení Přírodní zahrada v rámci projektu podpořeného Ministerstvem pro životní prostředí "Pusťme přírodu do zahrad", najdete na webu sdružení www.prirodnizahrada.com:
    - 14.5.2011 – Dendrologická zahrada v Průhonicích – jednodenní exkurze na jarní aspekt v zahradě, cibuloviny a trvalky ve spolupráci s Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví – určeno pro širokou i odbornou veřejnost.
    - 11.6.2011 – Botanicus a Planta Naturalis Markvartice – jednodenní exkurze pro širokou i odbornou veřejnost na odborné téma.
    - 17.-19.6.2011 – Trvalkové dny v Praze v Troji – čtyřdenní akce v Botanické zahradě - prezentace přírodních zahrad a poradna k přírodním zahradám pro veřejnost
    - 4.-8.7.2011 - Prvky přírodní zahrady – celkem pětidenní kombinovaný odborný workshop ke stavbě prvků v přírodní zahradě – vyvýšené záhony, hliněné zídky, smíšené kultury apod. Určeno pro širokou veřejnost.
    - 16.7.2011 – Ukázkové zahrady Dolního Rakouska – jednodenní exkurze po ukázkových přírodních zahradách v Dolním Rakousku ve spolupráci s organizací Natur im Garten a die Umweltberatung. Určeno pro širokou veřejnost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam