• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    DISONANCE
    DISONANCE --- ---
    JANYNA: Díky za tip na čmeláčí web.
    U nás na zahradě se čmeláci letos usadili ve skelné vatě uložené pod terasou. Našli jsme je, když jsme ji stěhovali pryč. Takže teď je mám přímo na terase a můžu je každý den pozorovat. Jsou skvělí!
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: prave vypletam, kdyz tu nepisu :) nasel jsem super zdroj prouti pod dratama vys. napeti a neni to ani moc daleko .. oni jak tam probehli EON-aci s pilama tak to po roce dvou, trech vsechno obrazilo a muzu si vybirat olse, vrby, lisky tloustky od 0,5 cm do do 4cm
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Vypalování - zrovna nedávno jsem narazila na stránky o čmelácích a včelách samotářkách. Vypalování a další záležitosti jako chemické postřiky, přílišně upravené zahrady (to se zdejších netýká) zabíjí zemní úly čmeláčí. Čmeláci a včely samotářky prý z přírody díky těmhle změnám (taky mizení remízků v polích atd) rychle mizí, což znamená obrovský úbytek opylovacího hmyzu. Já to nepostřehla - čmeláků tu máme jako naseto, taky sršně (ti jsou i chránění) atp... Je tu živo a z mého dětství mám vzpomínky stejné. Ale jestli je to pravda, tak to vypalování za to nestojí. :-)

    Čmeláci
    http://www.cmelaci.cz/
    Včelky samotářky
    http://www.vcelkysamotarky.cz/
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    RFK: jo ten se mi libi taky, jenze nemam takovy pruty na to, mohl bych posekat lisky ale tech mi je skoda a zase jet nekam na prouti a sekat to nekde jinde mi prijde taky nic moc. treba mi vyrostou naky vrby casem :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: taky bych si potrebovala nekde vypujcit;) - DENDROBATA: stejne jako kozu/ovci .))
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    OGMIOS: Samo, že je. § 5 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb ...
    RFK
    RFK --- ---
    OGMIOS: super plot,co mě osobně se strašně líbí je takovej ten z větví a haluzí.asi po metru zatlučeš kolíky a ty proplétáš větvema a haluzema.za čas to ještě zaroste nejruznějšim bordelem a pak to vypadá strašně hobiťácky.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DA_NIELA: neni nahodou vypalovani zakazany?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    OGMIOS: respektive kompost mam, nekam sem to zatim dat musel :)
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    IRO: když pomalu měsíc nepršelo, to je nejlepší okamžik začít s vypalováním :(
    Vypalovat se může tam, kde je přirozená požárová dynamika, nebo tam, kde už není co zkazit.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DENDROBATA: lepsi budou kachny, aspon mi sezerou slymaky :) si naky casem koupim ale jeste nemam plot, ten budu delat az v lete.
    IRO
    IRO --- ---
    KAREN: teď jsou podmínky, že by to šlo možná vypálit, i když nevím jak moc je to permakulturní přístup :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: mi prijde lepsi balancovat s ostrou kosou nez s krovinakem, (rozdil ve vaze) S kosou delky 60 cm se celkem dobre obsekava, jen je potreba trosku cviku ...ale ovecka si to obejde sama, mas to bez prace akorat se o ni musis postarat (voda, pristresek) .. prej se ovecky pujcuji na vypasani, napr. do arealu solarnich elektraren
    OGMIOS: anebo rovnou zkompostovat
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: jo to bych taky potreboval, jenze nemam kachny, nechces mi naky tak na mesic pujcit? :D
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: no me popravde nejprve jako jediny vyuziti tech hromad plevelu napadlo: sparit a narvat kachnam;)

    VSOUKOLOHLOR: dle BPEJ Sklonitost: výrazný svah 12° - 17° ;) s kosou si to tam prave moc nedokazu predstavit - jsou tam navic kaskadky, je to pomerne clenity./ a strunova sekacka ma sve nevyhody, jak jste psali - tak nevim, jestli ji kupovat...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    RFK: no je to dobrej zpusob jak se ji zbavit na zahrade tam kde ji nechci vid :) nekdo seka, nekdo si poridi kozu ci ovci a my vegetariani to zeleny jime rovnou :D

    KAREN: no sparit, to mi ted evokuje spareny koprivy kachnam :D ale byl jsem prekvapen ze jako prisada je to dost dobry.
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: hmm) o vikendu ji zkusim sparit, pro zacatek)
    RFK
    RFK --- ---
    OGMIOS: no vidíš:)!!...se vsadim,že tu bršlici budeš cpát všude.je fakt dobrá:)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: tak jsem si dal k veceri luxusni bramboraky s brslici, petrzeli, pazitkou a bezovym kvetem. to byla basta, lepsi bramboraky jsem snad jeste nejedl :) taky sem si rikal jaky to bude protoze syrova brslice je moc aromaticka na me ale v tech bramboracich se to ztratilo a udelalo je to moc dobry.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    KAREN: Co myslíš strmějším svahem? Kosa i ovce zvládnou hodně strmé svahy. S tím prvým je třeba akorát se naučit držet balanc, což není nic složitého, druhé si poradí samo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam