• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    OGMIOS: respektive kompost mam, nekam sem to zatim dat musel :)
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    IRO: když pomalu měsíc nepršelo, to je nejlepší okamžik začít s vypalováním :(
    Vypalovat se může tam, kde je přirozená požárová dynamika, nebo tam, kde už není co zkazit.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DENDROBATA: lepsi budou kachny, aspon mi sezerou slymaky :) si naky casem koupim ale jeste nemam plot, ten budu delat az v lete.
    IRO
    IRO --- ---
    KAREN: teď jsou podmínky, že by to šlo možná vypálit, i když nevím jak moc je to permakulturní přístup :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: mi prijde lepsi balancovat s ostrou kosou nez s krovinakem, (rozdil ve vaze) S kosou delky 60 cm se celkem dobre obsekava, jen je potreba trosku cviku ...ale ovecka si to obejde sama, mas to bez prace akorat se o ni musis postarat (voda, pristresek) .. prej se ovecky pujcuji na vypasani, napr. do arealu solarnich elektraren
    OGMIOS: anebo rovnou zkompostovat
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: jo to bych taky potreboval, jenze nemam kachny, nechces mi naky tak na mesic pujcit? :D
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: no me popravde nejprve jako jediny vyuziti tech hromad plevelu napadlo: sparit a narvat kachnam;)

    VSOUKOLOHLOR: dle BPEJ Sklonitost: výrazný svah 12° - 17° ;) s kosou si to tam prave moc nedokazu predstavit - jsou tam navic kaskadky, je to pomerne clenity./ a strunova sekacka ma sve nevyhody, jak jste psali - tak nevim, jestli ji kupovat...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    RFK: no je to dobrej zpusob jak se ji zbavit na zahrade tam kde ji nechci vid :) nekdo seka, nekdo si poridi kozu ci ovci a my vegetariani to zeleny jime rovnou :D

    KAREN: no sparit, to mi ted evokuje spareny koprivy kachnam :D ale byl jsem prekvapen ze jako prisada je to dost dobry.
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: hmm) o vikendu ji zkusim sparit, pro zacatek)
    RFK
    RFK --- ---
    OGMIOS: no vidíš:)!!...se vsadim,že tu bršlici budeš cpát všude.je fakt dobrá:)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: tak jsem si dal k veceri luxusni bramboraky s brslici, petrzeli, pazitkou a bezovym kvetem. to byla basta, lepsi bramboraky jsem snad jeste nejedl :) taky sem si rikal jaky to bude protoze syrova brslice je moc aromaticka na me ale v tech bramboracich se to ztratilo a udelalo je to moc dobry.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    KAREN: Co myslíš strmějším svahem? Kosa i ovce zvládnou hodně strmé svahy. S tím prvým je třeba akorát se naučit držet balanc, což není nic složitého, druhé si poradí samo.
    KAREN
    KAREN --- ---
    TYET: jasně. no škoda - chtěli jsme právě letos zjistit, jestli opravdu plodí prázdný ořechy, jak soused tvrdí./ tak zřejmě dostane ještě aspoň rok k dobru...

    RFK: zrovna jsem si dneska říkala, když jsem po cestě autem koukala na ovce, jak sekaj trávu, že by se nám taky nějaký hodily. pak jsem to teda opravila na kozy, vzhledem k tomu svahu.))


    kdybyste měl někdo k zapůjčení pár koz, co smaj rády Vysočinu, dejte vědět!;)
    BOREC
    BOREC --- ---
    nam tresne jako jediny prezily, svestky a orech a merunky are gone
    RFK
    RFK --- ---
    KAREN: kde selže kosa,pomůže koza:)
    TYET
    TYET --- ---
    KAREN: jasný, listy narostly později, ale byly menší, ale s ořechy nepočítejte; tady asi tak velký mráz nebyl, naštěstí, dopadlo by to mnohem hůř...a na déšť se už hrozně těším!
    KAREN
    KAREN --- ---
    jinak co byste doporučili na sekání trávy ve strmějším svahu?? napadá mě jedině křovinořez - se srpem bych se asi brzo zbláznila, i když tu bršlici s ním švihám už dost zručně.)), a kosa nehrozí...
    KAREN
    KAREN --- ---
    TYET: nám teď trochu sprchlo, snad se to tam do soboty, kdy tam jedem, ještě párkrát prožene - předpověď na deště vypadá, tak uvidíme)

    takže se ořešáky pak ještě olistily? květy a plody ale nehrozej, že? zimolez kamčatský se uchytil pěkně, plody mu už zmodraly, ale zřejmě bylo na něj moc sucho, jsou trochu scvrklý... mráz by vadit neměl, pokud to teda nebyl moc velkej šok. soused povídal, že bylo až -9 stupňů ./
    TYET
    TYET --- ---
    KAREN: letošní rok nám ořešáky vydržely, loni to bylo ale stejný jak píšeš, nebylo nakonec nic. Stromy se z toho celou sezónu vzpamatovávaly, listy vyrostly sotva poloviční oproti normálu. Ale zato nám úplně uschly tři vzrostlý okrasný keře, suchem to nebude, zaléváme normálně, podle mě je oslabil ten mráz v nesprávnou chvíli. A s tím suchem to začíná být na pováženou, u nás nepršelo už 4 týdny :((
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: taky mame plnou zahradu tyhlety brslice... nejak me to k jidlu ovsem nelaka) tyhlety mirikovity plevely mi vesmes nejak smrdej) no uvidime, mame toho kvanta, tak to treba i ochutnam;)

    TYET: nam zmrzly tresne a pak to hlavne schytal oresak: vsechno listi, co mu vypucelo, je ted hnedy, vypada nemocne, jak nejaka mrtvola .// jinak to vypada, ze jde spousta sazenic a semen pomalu, ale taky to bude souviset se suchem/nezalevanim, bohuzel jsme na chate nebyli asi 17 dnu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam