• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KUATO: já jo a funguje bezvadně, asi záleží na konkrétní odrůdě .. akorát teda zabírá dost místa do šířky, výška cca 2 m tím jak se šlahouny vzpírají a zaklesávají ostny do sebe.. tam by nevlezl ani blázen. Ale je pravda že je celkem invazívní a je ji potřeba krotit
    KOCOURR: Přesně klidně v kombinaci, ten habr bys musel sadit ve sponu tak 15 cm aby to mělo funkci plotu, níže zmíněný ptačí zob a dřín jsou na husot taky pěkné kolky .. šípek, hloh mají taky ostny .. No dokud to nebude fungovat můžeš si to pohlídat kyselinou máselnou a nebo nějakým repelentem proti zvěři co se teď prodavají
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    DENDROBATA: když tomu pletivu bych se právě chtěl vyhnout nejlépe úplně (estetika, cena, atd.) to už bych to mohl rovnou udělat celý z habru kterej když zhoustne, tak pustí maximálně toho králíka, ale vzrostlej divočák a srna mají smůlu a když budu mít štěstí, tak pod ním porostou hřiby...nevýhoda je, že aby byl habr neprostupnej, tak ho budu muset cca 3-4x do roka stříhat. Raději bych tam vysázel nějkou keřovou dřevinu která bude plodit, nebudu jí muset stříhat (alespoň ne nijak často) a bude neprostupná, bohužel si nejsem úplně jist, jestl lze takovu najít...nebo budu tu neprostupnost prostě muset pořešit jinak...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KOCOURR: neprostupnost porešíš buď lesnickým pletivem nebo ostružinovým houštím širokým tak 1-2m .. všecko ostatní divočák a srna proleze nebo přeskočí.. vlastně ten divočák proleze i tím lesnickým takže to zkombinuj ... rakytník, dřištál, hloh, šípek samozřejmě kvituju ..
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    FAKEQUAKE: no je to jedna z možností, mě napadá zatím nějaká kombinace šípku, rakytníku, dřínu nebo dříšťálu, v konečný podobě by měla být délka živého keřového plotu cca 150 metrů a možná víc...tak bych tam toho chtěl nakombinovat víc, ale hlavně aby to nebylo snadno prostupný až to doroste...
    FAKEQUAKE
    FAKEQUAKE --- ---
    KOCOURR: treba ptaci zob, z toho se da udelat celkem dobrej plot
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Dobrý večer ve spolek, mám v plánu vysázet živý plot kolem menšího rybníčku kolem kterého začínám budovat zahradu. Živý plot by to měl celé ohraničit, od cesty kde není moc místa na nic jiného zasázím habry, které budu stříhat do požadované výšky, ale od louky (loukou je pozemek obklopen ze tří stran, čtvrtou stranu ohraničuje lesní/luční cesta) bych rád zasázel nějaké jedlé plodící keře, které bych nemusel stříhat a mohl je nechat růst volně, klidně do výšky 2-4m a stejně tak do šířky. Co je pro mě však důležité, je aby výsledné "oplocení" bylo co nejméně prostupné jak pro lidi, tak i pro zvěř (králík zas tolik nevadí, ale srnec nebo divočák dokáže udělat pořádnou neplechu když má možnost), pozemek se nachází na Vysočině v nadmořské výšce 700m, máte někdo tipy co by se hodilo nejvíc z hlediska podmínek, plození a neprostupnosti plotu?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    SELECTOR_IX: zkurvit lidem zdraví je tady dobrej způsob jak si vydělat.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    ale koho to zajímá, když jedinej ukazatel náboženství zvaný ekonomie je množství tekoucích peněz všemi možnými i nemožnými směry? nějaký zdraví, životní prostředí nebo taková malichernost jako vedlejší účinky léků. pche! lidí je jako sraček :(((
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    SELECTOR_IX: Nejde o konspirace, jde o veřejné informace a o to, že vliv na ekosystém a člověka nebyl pořádně dlouhodobě zkoumán a je konečně fajn, že už ty data těch studií jsou veřejný
    DDT taky vylezlo po letech na povrch a ještě dnes koukáš na zprávy o něm:
    DDT olivový olej - Seznam
    http://search.seznam.cz/?q=DDT+olyvov%C3%BD+olej

    a koho to zajímá tak více jich je zde tady :)
    Glyphosate | GreenMedInfo | Toxic Ingredient | Natural Medicine
    http://www.greenmedinfo.com/toxic-ingredient/glyphosate

    a ty moc dobře víš jak dopadla diskuse s PETER_PAN na fóru http://www.nyx.cz/index.php?l=topicexec kde jsem se jim snažil vysvětlit že polejvat trávu a plevel glyfosfáty je hrůza
    PETER_PAN se tam kasal jak mi to vysvětlí za, týden že má moc práce jak je biochemik a že tomu nerozumím :) jj a od té doby uteklo moře vody a nikde žádné vysvětlení, takže počítám že si nakonec přečetl nějaké studie na které jsem odkazoval a jako chemik pochopil, že se do té diskuse nemá pouštět neb by musel přiznat - ano používání glyfosfátů není košér... a o to snad jde, vyvrátit ten omyl reklamy s kterou glyfosfáty v 90 letech přifrčely do Česka, jak jsou ekologický a neškodný přírodě a že se za tři dny rozložej..
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    ale kdepak... masy to nezajímá, my konspirátoři to víme, každopádně "kdyby to bylo špatný, tak by to přeci neprodávali" názor zvítězí...
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    tak že by konečně začalo odtajnění...
    EU releases all data on GM corn linked to cancer
    http://phys.org/news/2013-01-eu-gm-corn-linked-cancer.html
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    Prolomit vlny: Má se boží dárek zkazit? - Radio Wave - progresivní hudba, rozhovory s osobnostmi, kultura (Český rozhlas)
    http://www.rozhlas.cz/radiowave/prolomitvlny/_zprava/prolomit-vlny-ma-se-bozi-darek-zkazit--1162619
    XL1
    XL1 --- ---
    Ježčí pelíšek - PomáhámPřírodě.cz
    http://www.pomahamprirode.cz/category.php?id_category=55
    KAREN
    KAREN --- ---
    ANABEL_LEE: jj, je to nadcasovy. je vybornej pozorovatel - a lingvista-mag.))
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    ja mam take tu starou, asi se do ni pustim....ale mam tedka tech knizek povice
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: to mi připomělo

    PŮDA - 1. ČÁST — смотреть онлайн видео, бесплатно!
    http://rutube.ru/video/6870c2637fec32c37a8a4799dde22243/
    PŮDA - 2. ČÁST — смотреть онлайн видео, бесплатно!
    http://rutube.ru/video/c6617b239e43507c05709517050809e9/
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    KAREN: je to uzasna kniha, ja ji dostala loni od kamaradky, vydani z dvacatych let s ilustracemi Josefovymi. Je to desne moderni ze? Nebo spis to zahradnicke pinozeni je vecne :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    dovolím si kulturní vložku.

    Zahradníkův rok (K. Čapek) hodně z vás asi četlo - pokud ne, vřele doporučuju! (i když to vesměs pojednává o městskym zahradničení a všemožnejch okrasnejch rostlinách - ale to je pro mě takovej jako druhej plán...) já to čtu (až) teď, dostala jsem to jako dárek. je to nádherná knížka, včera z ní na mě ale vykoukla trochu jinak laděná kapitolka, která pro mě z toho ostatního tak jako vyčnívá...



    PŮDA
    Když si nebožka maminka za mlada vykládávala karty, šeptala vždycky nad jednou hromádkou: „Po čem šlapu.“ Tehdy jsem nemohl pochopit, proč ji tak zajímá, po čem šlape. Teprve po hodně mnoha letech mne to začalo také zajímat. Objevil jsem totiž, že šlapu po zemi.

    Člověk se skutečně nestará, po čem šlape; žene se někam jako blázen a nanejvýš kouká, jaká jsou tuhle nahoře krásná oblaka nebo tamhle vzadu krásný horizont nebo krásné modré hory; ale nepodívá se pod své nohy, aby řekl a pochválil, že tu je krásná půda. Měl bys mít zahrádku jako dlaň; měl bys mít aspoň jeden záhonek, abys poznal, po čem šlapeš. Pak bys, holenku, viděl, že ani oblaka nejsou tak rozmanitá, tak krásná a hrozná, jako půda pod tvýma nohama. Poznal bys půdu kyselou, vazkou, jílovou, studenou, kamenitou a neřádnou; rozeznal bys prsť vzdušnou jako perník, teplou, lehkou a dobrou jako chleba, a o této bys řekl, že je krásná, jako to říkáš o ženských nebo o oblacích. Pocítil bys zvláštní a smyslnou libost, když by ti zajela hůl na loket do kypré a sypké půdy, nebo když bys mačkal v hrsti hroudu, abys ochutnal její vzdušnou a vlahou teplotu.

    A nemáš-li uznání pro tuto zvláštní krásu, tak ať ti osud za trest neděli pár čtverečních sáhů jílu, jílu jako cín, jílu rostlého a původního, ze kterého čiší zima, který se ti prohne pod rýčem jako žvýkací guma, který se ti na slunci speče a ve stínu zkysá; jílu zlostného, nepoddajného, mazlavého a kamnářského, slizkého jako had a suchého jako cihla, neprodyšného jako plech a těžkého jako olovo. A teď jej trhej krumpáčem, rozřezávej rýčem, rozbíjej kladivem, převracej a zpracovávej, hlasitě klna a běduje. Tu pochopíš, co je to nepřátelství a zavilost hmoty neživé a jalové, která se kdy bránila a brání stát se půdou života; a uvědomíš si, jaký strašlivý zápas píď za pídí musil svádět život, aby se ujal na půdě země, ať se ten život jmenuje vegetace nebo člověk.

    A potom i poznáš, že musíš :půdě dávat víc, než z ní bereš; musíš ji leptat a nasytit vápnem a zahřát teplou mrvou, prosypat lehkostí popele a napojit vzduchem a sluncem. Tu se počne rozpadat a drobit speklý jíl, jako by potichu dýchal; ustupuje pod rýčem kypře a s nápadnou ochotou; v dlani je teplý a poddajný; je zkrocen. Říkám vám, zkrotit pár sáhů půdy je veliké vítězství. Teď tu leží, dělná, sypká a vlažná; chtěl bys ji celou drobit a mnout mezi prsty, aby ses ujistil svým vítězstvím; ani už nemyslíš na to, co na ni naseješ. Což není dost krásná podívaná na tuto temnou a vzdušnou půdu? Není to krásnější než nějaký záhon macešek nebo mrkve? Skoro žárlíš na vegetaci, která se zmocní tohoto ušlechtilého lidského dala, jež se jmenuje prsť.

    A od té doby už nepůjdeš po zemi nevěda, po čem šlapeš. Budeš okoušet dlaní i holi každou hromádku hlíny a každý kus pole, tak jako se jiný kouká po hvězdách, po lidech nebo po fialkách; budeš propukat v nadšení nad černou prstí, zamilovaně mnout hebkou lesní listovku, potěžkávat hutnou drnovku a vážit lehýnkou rašelinu. Panečku, budeš říkat, téhle bych tak chtěl mít vagon; a hrome, fůrka té listovky by mně dělala dobře; a tady ten humus, ten tak nasypat navrch, a tuhle pár těch kravinců, a drobátko toho říčního písku; a několik koleček té trouchnivé drti z pařezů, a tady trochu toho bahna z potoka, a tyhle seškrabky se silnice by také nebyly zlé, což? a ještě nějaký ten fosfát a rohové piliny, ale tahle krásná ornice by mně také pásla, pane na nebi! Jsou půdy tučné jako špek, lehké jako peří, sypké jako dort, plavé i černé, suché i kypře nasáklé, což vše jsou přerůzné a ušlechtilé druhy krásy; kdežto ošklivé a ničemné je vše, co je mazlavé, hrudkovité, mokré, tuhé, studené, jalové a dané člověku, aby zlořečil nevykoupené hmotě; což vše je stejně ošklivé jako studenost, zarytost a zlomyslnost lidských duší.

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BROZKEFF: Na výměně se určitě domluvíme :) (beru salát, řepu i petržel) časem sem hodím nabídku vlastního osiva.. ty rajčátka jsem vždy předpěstoval. Všiml jsem si ale že se úspěšně vysemeňují takže možná letos budu vysévat přimo do půdy s tím že leckde na zahradě se objevuji sama od sebe :) Sklizeň je průběžná a chce to trošku hlídat plevele.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    DENDROBATA: Dotaz na ta divoká rajčata viz klub permakulturní zahraady, šlo by je na Vysočině pěstovat hned výsevem venku nebo to chce klasicky předpěstovat a přesazovat? Chtěl bych je hodit na novou parcelku v zahrádkářské kolonii, na kterou nebudu mít moc času, že bych tam třeba na část dal tu džungli minirajčátek a kolem toho dýně hokkaido a v zásadě pak jezdil až na sklizeň...

    Výměnou bych mohl poslat semena hlávkového salátu, červené řepy nebo naťové hladké petržele, co jsem loni na podzim posbíral. Mohli bychom se domluvit na výměně semen?
    XL1
    XL1 --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam