• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    COMODOR_FALKON: kach ny
    Jak na slimáky - bojová příručka: Indický běžec: Kachna, která žere slimáky
    http://jak-na-slimaky.blogspot.de/2011/05/kachna-ktera-zere-slimaky-indicky-bezec.html
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    KLATIC: Asi jediné univerzálně použitelné, jakkoliv dočasné, řešení - otázkou zůstává, co až cukety svoje kryty přerostou...?
    BEDUAN
    BEDUAN --- ---
    malý spam, po vcelku velkém zájmu po této předášce [ Hrana architektury + zeměloď kavarna Cross / ostatniother / 22.4.2013 / CR - Praha - Cross Kavárna ]

    se koná ...

    16.6.2013 - 10.7.2013

    [ Sláma | Odpad => udržitelný rozvoj / vystavagallery show / 16.6.2013 / CR - Praha - Cross club - kavárna ]



    Výstava a přednáška, která představí dvě techniky aletrnativního stavění domů. Slaměné domy představí o.s. Baobaby a Zemělodě uvedou Nenásilné alternativy. Bude se jednat o přednášku a následnou výstavu fotografií, která bude v kavárně Cross přístupná do 10.7.2013. Výstava bude mapovat vývoj stavby domu ze slámy i z odpadu a představí jednotlivé systémy soběstačných domů.



    JANYNA
    JANYNA --- ---
    KLATIC: Dobrý, já zachránit nestačila.
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    VODA: prkno nezni spatne...to asi otestujem
    DENDROBATA: sbirame a sbirame...problem je ze tam nejsme porad a slimaci maj volne pusobiste

    OGMIOS: sousedni pozemky jsou nesekane a lesni takze jsme slimaky zcela obkliceni :o/
    AKI4CE
    AKI4CE --- ---
    DENDROBATA: hehehe...presne tohle jsme aplikovali jako tu nejjednodussi metodu...pul kyble slimaku za vikend ;-)
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Já zas potřebuju sehnat na půjčení kachny (jestli bude vůbec někdo ochotný). Nemůžeme si je nechat, jezdíme v zimě na několik dnů pryč. Ale letos přes léto to je bez nich už neúnosný.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ty jo ja vam trochu ty slimaky zavidim..mi je lito kachynek ze ted zadny nemaj k sezobnuti :(
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    KLATIC: My. Sežrali mi všechno a kaděj z toho fialový hovna (sežrali mi modrý kedlubny). Pardon mon francais. Serou mě.
    VODA
    VODA --- ---
    DENDROBATA: Prkna jsou bezvadná věc, kolem záhonů jsem z nich udělala cestičky a pak jsem náhodou zjistila, že se pod nima schovávají kvanta slimáků. I když mám záhony zamulčovaný, raději si zalezou pod prkno. Dvakrát týdně je pak hromadná poprava, když slimákama nezatopíš, no:))
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KLATIC: http://www.potravinovezahrady.cz/...a-slimaky-a-plzaky-spolehliva-a-ekologicka-metoda-regulace-plzu/ . pridal bych jeste umisteni dreveneho prkna, z pod ktereho se daji posbirat i pres den, taky myslenka vodniho prikopu se mi nezda spatna ( asi se to hur aplikuje ve svahu :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    kuci..at je pocasi jaky je tak nikdy neni uniformni, je to proste houpacka. i tak si myslim ze sprava krajiny dela vetsinu problemu. to ze se stavi v zaplavove oblasti (hadejte kde mam barak) to ze u nas zemedelci ani nevedej co to vrstevnice jsou a oraj seshora dolu kopcem pac jim to lip vychazi polem. no a milion dalsich detailu ktery ve finale delaj co delaj. zaprsi voda stece, vyplavi a je po ptakach. osobne pozoruji v posledni dobe trend minizaplav z poli. je mi 30 let a u nas tyhle zaplavy nepamatuju a ted tu jsou v poslednich letech.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    COMODOR_FALKON: Jo, já chápu, že Tobě je to mírně nepříjemné, ale smiř se s tím, že já na rozdíl od Tebe sleduju výsledky klimatologického pozorování a výzkumu. Takže když si klikneš hned vedle těch jednotlivých roků, najdeš tam text, který potrzuje má slova.

    V mnoha velkých oblastech byly v období let 1900 až 2005 zaznamenány dlouhodobé změny srážkových úhrnů. Významný nárůst srážek byl pozorován ve východních částech Severní a Jižní Ameriky, severní Evropy a severní a střední Asie. Pokles srážek byl pozorován v oblasti Sahelu, v oblastech Středozemního moře, v jižní Africe a v částech jižní Asie. Srážky jsou prostorově a časově vysoce proměnlivé a v některých oblastech je dostupnost údajů omezená. V dalších velkých sledovaných oblastech nebyly dlouhodobé trendy pozorovány.
    Od sedmdesátých let minulého století byla na větších územích, především v tropech a subtropech, pozorována období intenzivnějšího a delšího sucha. Ke změnám výskytu sucha přispívá intenzivnější vysychání spojené s vyššími teplotami a nižšími srážkami. Se suchem souvisejí také změny povrchové teploty oceánů, změny atmosférické cirkulace a většinou i snížení rozsahu a tloušťky sněhové pokrývky.

    Pro Evropu platí následující trend, vidíme, že roste počet extrémů, že normalita (medián) se posouvá směr doprava (léta jsou teplejší), počet tzv. úleťáků je výrazně znatelnější v pravé části, a to dokonce až o téměř 5sigma (směrodatných odchylek), v průměru, čili, opět, neznamená to, že nutně totéž platí pro ČR.

    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    COMODOR_FALKON: Ubývá? Jak kdy a jak kde.









    Atp.

    Ale to co jsem psal, platí v globálu a průměrně, což se ale pochopitelně neprojevuje všude stejně. Proto je nutno náležitě rozlišovat. U nás vidíme, že zejména na jižní Moravě srážek dlouhodoběji ubývá. Na oko. Statisticky to nemám podložené, ale nemělo by to být složité zjistit.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Háček je v tom, že srážek mírně ubývá...

    Ale jak už jsi zmínil, mizí meze, udržuje meliorace, pěstuje kukuřice, už jsem hodněkrátkrát viděl i orbu přes vrstevnice...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    DENDROBATA: Ono, to velmi pravděpodobně souvisí také s klimatickou změnou. Vyšší teplota oceánů znamená totiž větší odpařování. Klimatická změna se projevuje změnou hydrologického počtu a nárustem počtu a intenzity klimatických extrémů (sucha, prudké deště, povodně, cyklóny atp.).

    V zemědělství to má také co dělat s typy rostlin, jaké pěstujeme. Například kukuřice je silně proerozní. Retenční schopnost krajiny se výrazně snížila také v důsledky rozorání mezí, zcelování lánů. meliorací, vysušování mokřadů atp.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    KLATIC: Vanish - skvrn i slimáků se zbavíš...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Hydrologové si už před deseti lety všimli, že málo zaprší, ale jim rychle někde vyskočí povodňová voda. To proto, že málo vody zůstává v krajině. Kolem deseti až dvanácti procent Evropy je dnes vybetonováno a vyasfaltováno, to je jeden z důvodů. Dalším problémem je stav lesa, zejména nepřiměřeně velké množství smrků. Pro zadržení vody by bylo lepší mít daleko více listnatých stromů.

    Jinak se také obdělává zemědělská půda. Už naši předkové věděli, proč orat po vrstevnici, nechávat na poli velké hroudy či kolem své obdělávané půdy nechat hlubší rýhu. To vše zadržovalo vodu. Kdysi se budovala terasovitá pole. To nebyla žádná móda. Takové pole lépe udrží vodu i půdu. Už Karolína Světlá psala, že když rolníkům voda v podhorských krajinách spláchne půdu, tak ji budou muset v nůších vynosit nahoru. Dnes málokdo na podobné věci bere ohled. A pak se divíme, že jsou povodně.

    Zdroj: http://csopradhost.org/index.php?option=com_content&task=view&id=453&Itemid=148
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam