• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Potravinová soběstačnost na 465 m2 | potravinovezahrady.cz
    http://www.potravinovezahrady.cz/potravinova-sobestacnost-na-465-m2/
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    BROZKEFF: tudiz ma sveho zrouta a je regulovana a je to v klidu..jo kdyby lidi nemeli supermarkety tak zerou co se da a tyhle problemy nejsou :D
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: Pozn. sanace oblasti postizene kridlatkou (tedy jeji lidkvidaci) je pak vsechno, jen ne setrna k zivotnimu prostredi.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KUATO: V oblasti sveho prirozeneho vyskytu je pod vlivem mistniho bioregulatoru, ktery v novem prostredi chybi.

    DENDROBATA: Z invazivnich rostlin je kridlatka japonska pravdepodobne nejvetsi zlo. Jeji pestovani v CR regulovano nekolika zakony a vyhlaskami - z kraje hned treba § 5 odst. 4 zákona č. 114/1992 Sb.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    DENDROBATA: no tak to je jasné, Holzerovi používají mladé výhonky křídlatky do salátu nebo jako chřest ;)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KUATO: Moje teorie :) Tady to zavlékání "invazívních" rostlin napříč světem se děje nějakých posledních sto let s rozvojem zahradnictví, vznikem množáren (jsem viděl onehdá leták s nabídkou křídlatky z 20let min. století) .. Ona ta křídlatka (Sachalin, Japonsko) je doma asi v pohodě, stejně jako netýkavka žláznatá, topinambur .. Existují určité oblasti výskytu ohraničené vysokými horami, pouští, permafrostem tak se z nich sama svévolně nešíří, třeba má v domovině nějakého nepřitele, hmyzáka a ten ji drží zkrátka, nějaký čas potrvá až ji něco sežere tady. Ta rovnováha ve finále přece jen funguje, i když s hlediska délky lidského života třeba není to vyvážení postřehnutelné.

    Prej výluhy z ní fungují jako fungicid a mladé výhonky jsou jedlé..
    Křídlatka – užitečná či zlá? - Gate2Biotech.cz
    http://www.gate2biotech.cz/kridlatka-uzitecna-ci-zla/
    KUATO
    KUATO --- ---
    BROZKEFF: ja nechapu jednu vec - kdyz se objevi nejaka kytka, ktera vypada, ze je fakt invazivni, jak je sakra mozne, ze za ty miliony let, co tu je a nikdo ji nestrika roundupem, jaktoze nepokryva davno cely svet?
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    BROZKEFF: vychazim z te fotky TADEAS
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    LA_PIOVRA: Má ji tam? Roundupem v pořádných koncentacích na ni potvoru jednu, jinak tu žádná permakultůra nebude, možná tak jedině trvalý porost křídlatky :)

    aspoň takhle teda postupují v přírodním parku mikulčického luhu za podpory ekologů a mladých dobrovolníků ;)
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    Holzer by mel zacit makat, aby mu to nesezrala kridlatka.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Krameterhof 2014

    jednodenní návštěva Holzerovy propagační alpské farmičky :)



    Kde: Ramingstein, Rakousko. Z Prahy 510 km, 5,5 hodiny jizdy. Doprava by pro nás byla nejvýhodnější několika osobáky - spolujízda účastníků.

    Kdy: neděle 15. června 2014

    Za kolik: 60 euro/osoba + cesta (benzín, rakouská známka = cca 850kč/osoba za oba směry dohromady při 4 lidech v autě)

    Kdo: kdokoliv se zájmem, hledáme skupinku okolo 20 lidí, k dopravě bychom potřebovali cca 5 aut.

    Program:

    1 DAY-GUIDED TOUR „Holzer Permaculture Krameterhof“
    The tour is guided by Josef Andreas Holzer in German.

    • 09:00 AM - 05.00 PM (lunch break approx. from noon to 1 PM)
    • introduction to the philosophy of Holzer Permaculture on the Krameterhof
    • discussion of several basic principles of Holzer Permaculture (e.g. cycles, areas with special microclimates, crop combinations...)
    • visitation and discussion of diverse compositions on the Krameterhof (terraces, fruits, aquaculture, agroforestry, animal husbandry...)
    • answering of questions

    The course takes place regardless of adverse weather conditions. Please bring weatherproof clothes and convenient footwear with you.

    Překlad z němčiny do češtiny zařídím, zároveň pokud byste znali nějakého zainteresovaného překladatele/tlumočníka z němčiny, který by se chtěl (zdarma) přidat, ozvěte se mi.


    Jelikož program začíná v 9 ráno, navrhoval bych (raději než vyrážet ve tři ráno z Prahy) přespat noc předtím v jednom z kempů poblíž, případně udělat sobotu před exkurzí malý výlet.

    Pokud máte zájem se přidat, příhlašte se na akci zde: [ Krameterhof 2014 / ostatniother / 15.6.2014 / Evropa - Ramingstein, Rakousko ]
    Až nás bude okolo dvaceti, pošlu vám instrukce ohledně platby (platí se předem, můžete poslat náhradníka).
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---

    Tu je k tomu pěkné video, english http://www.geofflawton.com/fe/61569-perennial-abundance
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    BROZKEFF: na jare na jare..........
    ta moje rikam ji panmama to dava uz tretim rokem ze dve varky kachnatek za rok.
    ty ostatne se nechtaji, jen jednou za rok a tak pofiderne......
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    MYKO: já jsem dostával kachní vejce až do prosince, teď má kachnička zimní přestávku a kdo ví kdy zase začne ;)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    TADEAS: určitě dej vědět, kdyby to bylo pro skupinu za rozumnou cenu, tak bych do toho asi šel...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Krameterhof 2013: Exkurze na farmu Seppa Holzera | potravinovezahrady.cz
    http://www.potravinovezahrady.cz/krameterhof-2013-exkurze-na-farmu-seppa-holzera/

    Josef Holzer (Krameterhof) on Twitter
    https://twitter.com/Krameterhof
    twitter syna seppa h. josefa holzera, ktery po te farme provadi

    uz dyl mam chut se tam jet podivat, denni exkurze stoji 95e, coz je dost, dnes jsem jim psal, jake maji ceny pro skupiny a jestli jsou schopni je delat v anglictine, jelikoz neumim nemecky. pak dam vedet, pokud byste se nekdo pripadne chteli pridat na spolecnou exkurzi :)
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    mne zahradu vycistili z totalne premnozenych slimaku asi 500mmetru zahrada beem 2 let slimaci pryc ale za plotem jich je stale pozehnane takze stale novy pres plot prijizdeji.
    To ze vam je nezrali je jeich nezvykem, kdyby tam ti slimaky mneli zivy a mneli na to cas tak by se na ne naucili raz dva.kdyz je rozmaznavas lupenim....
    sem spokojenej a nemnenil bych
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MYKO: Když jsem měl tu první snůšku tak se narvaly ke slepicím do kurníku, kachník je nezajímal. Teď jsem půlku povyměnoval za novou krev a nocují venku, uvidíme .. jak přijdou nižžší teploty tak jim ta podestýlka v kachníku snad přijde vhod. Zatím nenesou ale slimáci jim chutnají ale musí si je sami nalovit v trávě.
    KACHNIK: Jo tu jsem dal mamce k vanocum, je to takovy stravitelný čtení
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    KAIRRA: Třeba se pak dětičky zapojí do plánování a návrhu co na zahradu, jestli už jsou starší. Jsem vloni na jaře strávila snad měsíc různým rozkreslováním záhonů, jejich tvarů, co na ně... Už asi zase pomalu začnu :). Do toho je ještě zapojit nemůžu, jen ten starší čtyrletej mi vozí kameny na obkládání těch vyšších záhonů a když reju, perou se o žížaly. Teď jsem si udělala radost http://www.kosmas.cz/knihy/133059/zdrava-zahrada/. Musím říct, že pro mě daleko stravitelnější podání informací než na všech tady odkazovanejch stránkách, doporučuju.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    MYKO: no me se vzdycky muzou zblaznit radosti kdyz najdou slimaka a pak se o nej i pretahujou.
    a snaset bez kacera budou. u mejch to je tak ze nesnasej celej rok ale maj snaseci obdobi, jedno zacne kazdou chvili a bude trvat tak do cervna, pak maj pauzu a pak je dalsi letni obdobi a trochu i na podzim. coa le vim tak jinejm lidem snasej jinak. tak uvidis. je to dost asi podel stravy a tepla v kachniku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam