• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KUATO: Přesně tak, skleník nebo foliovník a využít vertikálu, nejen horizontálu - i hokaido se mohou pnout :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    BOSSORKA: kdyz tam budes mit dostecne velke pareniste nebo sklenik, tak si myslim, ze ti toho v sezone uroste vic, nez stihnes spasat :o).
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BOSSORKA: ideal je asi pred zimou, aby stihly zakorenit. ale kontejnerovky jsou porad
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    a decka k těm malinám, kdy je ideální sázet? mě celkem zaujala malinoostružina TAYBERRY - nemate s tim nekdo zkusenost?
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    MILUCH: ses ji jistej?! :-D idealne bych potrebovala sklizet aspon 1 zelenej salat denne, nebo radsi dva ;-)
    MILUCH
    MILUCH --- ---
    BOSSORKA: imho na 350m2 se to vse vleze ;)
    MILUCH
    MILUCH --- ---
    TIP: někde na pile nebo nějaký truhlář v okolí?
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Mimochodem, jak m tady někdo doporučoval knihu Zdravá zahrada, tak sice byla rozprodána, ale přímo od autorky lze získat druhé vydání. Dnes mi dorazila a jsem opravdu nadšená! Spousta informací n malém prostoru a humor k tomu :)
    TIP
    TIP --- ---
    nevite kde splasit zadara piliny/padrt z idealne listnatyho dreva v mnozstvi cca 5 velkejch pytlu?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    V malinách jsem si udělal jasno až loni :) Existují 3 typy: Jednouplodící (1.rok udělá výhony, 2.rok plodí a výhon pak uschne) remontantní (plodí 1leté výhony průbežne třeba až 2měsíce, na podzim celý výhon uschne, jednoduché na údržbu:) a poloremontantní (něco mezi, část výhonu odplodí a uschne a spodní 2/3plodí další rok)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KAIRRA: nejaky info najdes i tady ;)

    Video — Polopatě — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/213562220400001/video/278795
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    KAIRRA: vsechny snad ne. myslim, ze jenom ty staleplodici. na jare vyzenou novy plodici vyhony. na starsim neplodej. ty obycejny to maj snad obracene :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    KAIRRA: mi prijde, ze maji dvoulete vyhony a rodi az druhy rok, pak uschnou. ja to delam tak, ze prostrihavam na jare (v obdobi, kdy se strihaji stromy) a proste vystriham u zeme vsechny vyhony, ktere jsou suche, zbytek nechavam. je to jasne poznatelne.
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    VODOMERKA: všechny druhy malin je dobré na zimu seříznout nebo jen ty stáleplodící? Udělat to teď asi už nemá smysl? :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BOSSORKA: malin si tam dej vic druhu. nejaky ranny + nejake staleplodici (zacinaji pozdeji, ale davaji, dokud nezmrznou). pak se na zimu seriznou u zeme.
    KAREN
    KAREN --- ---
    BOSSORKA: zohlednila bych taky to, jestli to muzes obhospodarovat (+/-) denne nebo treba jen o vikendech...
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    no já vím, že na samozásobitelství to není, chtěla bych aspon 800m2, ale možnosti a kompromisy jsou jinde že ;-). moje představa je hlavně MALINY (moc malin!) jahody, okurky, celery, saláty, špenáty, polníčky, vojtěšky a další byliny - spíš asi hodně na zelený věci, co se rychle kazí a pak ty maliny, jahody, kéž by se tam vyšli aspon 3 jablone a 2 hrušky, a meruňka....to už chci ale asi moc co? :-) česnek možná ještě a 350m2 je v tahu chjoooo - nemmám moc představu, co se mi na tak malej prostor vleze
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BOSSORKA: Mně by se libilo pár vyvýšených záhonů, okraje z bobulového ovoce, nějakou slívu a jablůňku, nashi .. pár kvetoucích trvalek, mokřad pod okapem .. ono záleží na tvých představách, přáních a možnostech místa
    KUATO
    KUATO --- ---
    BOSSORKA: nejaky zakrsek, trochu krovi typu boruvky a maliny, kousek zahonku na beznou zeleninu..
    MILUCH
    MILUCH --- ---
    BOSSORKA: chceš know how zaplat:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam