• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    V malinách jsem si udělal jasno až loni :) Existují 3 typy: Jednouplodící (1.rok udělá výhony, 2.rok plodí a výhon pak uschne) remontantní (plodí 1leté výhony průbežne třeba až 2měsíce, na podzim celý výhon uschne, jednoduché na údržbu:) a poloremontantní (něco mezi, část výhonu odplodí a uschne a spodní 2/3plodí další rok)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KAIRRA: nejaky info najdes i tady ;)

    Video — Polopatě — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/213562220400001/video/278795
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    KAIRRA: vsechny snad ne. myslim, ze jenom ty staleplodici. na jare vyzenou novy plodici vyhony. na starsim neplodej. ty obycejny to maj snad obracene :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    KAIRRA: mi prijde, ze maji dvoulete vyhony a rodi az druhy rok, pak uschnou. ja to delam tak, ze prostrihavam na jare (v obdobi, kdy se strihaji stromy) a proste vystriham u zeme vsechny vyhony, ktere jsou suche, zbytek nechavam. je to jasne poznatelne.
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    VODOMERKA: všechny druhy malin je dobré na zimu seříznout nebo jen ty stáleplodící? Udělat to teď asi už nemá smysl? :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    BOSSORKA: malin si tam dej vic druhu. nejaky ranny + nejake staleplodici (zacinaji pozdeji, ale davaji, dokud nezmrznou). pak se na zimu seriznou u zeme.
    KAREN
    KAREN --- ---
    BOSSORKA: zohlednila bych taky to, jestli to muzes obhospodarovat (+/-) denne nebo treba jen o vikendech...
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    no já vím, že na samozásobitelství to není, chtěla bych aspon 800m2, ale možnosti a kompromisy jsou jinde že ;-). moje představa je hlavně MALINY (moc malin!) jahody, okurky, celery, saláty, špenáty, polníčky, vojtěšky a další byliny - spíš asi hodně na zelený věci, co se rychle kazí a pak ty maliny, jahody, kéž by se tam vyšli aspon 3 jablone a 2 hrušky, a meruňka....to už chci ale asi moc co? :-) česnek možná ještě a 350m2 je v tahu chjoooo - nemmám moc představu, co se mi na tak malej prostor vleze
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BOSSORKA: Mně by se libilo pár vyvýšených záhonů, okraje z bobulového ovoce, nějakou slívu a jablůňku, nashi .. pár kvetoucích trvalek, mokřad pod okapem .. ono záleží na tvých představách, přáních a možnostech místa
    KUATO
    KUATO --- ---
    BOSSORKA: nejaky zakrsek, trochu krovi typu boruvky a maliny, kousek zahonku na beznou zeleninu..
    MILUCH
    MILUCH --- ---
    BOSSORKA: chceš know how zaplat:)
    MILUCH
    MILUCH --- ---
    BOSSORKA: upřímně je to tvoje věc
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    tak uprimne, co si myslite, ze se vsechno da delat na zahrade o 350m2? neaspiruju na samozasobiteltsvi, ale alespon neco aby mi tam vyrostlo... :-)
    KIDDO
    KIDDO --- ---
    Hmmm... tady se vaří :). Trochu z jiného soudku. Zdravím permakulturníky. Rozhazuji sítě: sháním větší pozemek - cca 2 - 5 hektarů směr Strakonická (Brdy, Podbrdy, Povltaví). Nemusí tam být nutně stavební parcela. Sousedství dalších permakulturníků vítáno. Třeba se nechá to správné místo ulovit právě zde. Předem děkuji za tipy.
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    ILLUZE: díky, omlouvám se za spam, našel jsem toto:
    - asi 1,5kg hrušek
    - 1 hrnek hnědého cukru
    - 1/2 hrnku medu
    - 1/2 hrnku hruškového džusu (asi vynechám nebo nahradím tim rumem:)
    - 1 lžička mleté skořice
    - 1/2 lžičky mletého hřebíčku
    - špetka muškátového květu

    -péct na 150 pod pokličkou, pak bez pokličky nechat na sporáku zhoustnout a dát do sklenic

    konec SPAMU
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    AQUALOCO: loni jsem u hruškových povidel sáhla po prvním receptu, co jsem našla na Googlu http://recepty.vareni.cz/moje-hruskova-povidla/ a musím říct, že jsou výborná - s tím rumem strašná dobrota; podobně dopadla i stejně zpracovaná jablka
    doteď je používám do mazání na domácí perník, rodina se po tom může utlouct
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    DENDROBATA:
    URPUTNIK: diky, cibuli uz uspesne jen ctvrtim a hazu do polivky, objevil jsem peknej recept na hruskovy povidla, tak to spacham!
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    DUL: jsi me navnadil....uz se tesim na schovku v houstinach divokych rajcat :o)
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    COMODOR_FALKON:
    LA_PIOVRA: Nechtěla jsem to slyšet, ale co se dá dělat. Až ze mě zase nějakej vejcožravej vegetarián bude dělat barbara, protože svoje přebytečný kohouty na půl roce sežeru, umlátim ho zplynovanejma kuřatama!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam