• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: skoda ze se mi to nedoneslo driv, ted uz to asi nevyzkousim - ale pristi rok je u nas vodrbu))
    v ty knize pisou i o tepelnejch upravach a suseni:

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Syrové.. Dokážu si je představit smažené v testicku stejně jako samci květy tykví.
    KAREN
    KAREN --- ---
    koukám, že to tu psal už DENDROBATA, a jdu letos už s křížkem po funuse a objevuju Ameriku, ale dočetla jsem se před pár dny v jednom super čínským románu, jak po mongolský stepi sbíraj a pojídaj květy denivek - máte nějaký osvědčený recepty, způsob konzumace? letos už asi ani u nás na Vysočině poupata neulovím, ale ráda to zkusím příští rok v salátu aj. - upravujete to někdo tepelně?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ZATAMOKO: u Kozaka jsem bral cesnek loni (na letosek), asi sedm odrud na zkousku. vzeslo vsechno, a vzhledem k podminkam i uchazejici vysledek
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: jo to chápu, já jsem tímhle trochu "postiženej" :D
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    ZATAMOKO: OK :) já jsem na to nešla tak vědecky, chtěla jsem podpořit kamaráda, co tento projekt loni rozjížděl.

    Genetiku a riziko generativního množení výsadby chápu, ale pro mě jako malo-zahrádkáře bez ambic to úplně vyhovovalo.

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: no tak on je velký rozdíl, zda se jedná o hybridní nebo liniovou/populační odrůdu nebo jak se jim říká.
    U generativnáho potomstva F1 rodičů hrozí značná nevyrovnanost porostu, neb se štěpí dědičné znaky.
    U linií/populací je to méně rizikové až bezpečné, neb je to mix všeho :)

    Uvidím, asi od nich něco vezmu. A taky od http://www.k-cesnek.cz
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    ZATAMOKO:

    jak to znám já, tak je jiný proces na prodávání sadby ( registrace apod.) a jiný, jednodušší na prodej konzumního česneku (který jsem zakoupila, vysadila a rostl krásně).

    Vítek mi k tomu psal:
    Lidi se často ptají, jestli prodávám sadbu, já říkám že jen česnek, co s ním udělají je jejich věc. Ať roste.

    Je to podobný, jako s certifikovanými semeny, certifikáty bio apod.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Sice to není přímo permakulturní zaměření, ale jsou zde popsány nároky plodin, které je dobré uspokojit i v permakultuře...

    Dávám si teď dohromady plán zeleninové zahrady a velmi dobrým zdrojem vysoce relevantních informací k pěstování je http://kz.agrobiologie.cz/ekozem/
    K ovocnictví pak můžu doporčit http://vojtaptacek.webnode.cz/prezentace/ekologicke-ovocnictvi/

    Nutno "přepočítat" na zahrádkářské dimenze ;)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: no ale oni mají konzumní nikoliv sadbový, nebo je to fuk?
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    DENDROBATA: Jojo. Mezery jsou po rostlinách, co zdecimovali slimaci- zj. Lupiny. Z asi 10 co jsem sazela, prezili 2 ;( Rozsadim ty nejbujnější trsy ( na jare) a bude zapojeno komplet ;)

    Nejvic na tom miluju, ze je kazdy mesic jiny vzhled.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BLANITCHKA: A co je na tom špatně kromě toho ze by se výsadba mohla zahustit?
    KAREN
    KAREN --- ---
    BLANITCHKA: nj, a pak ocenej kdyz jim z ty dzungle natrhas pestrobarevnou kytku... podobne je soused rad, kdyz z toho myho housti dostane salat, kedlubnu nebo brokolici - po brblani, ze jsem si dovolila na 10 dni odjet a vsechno mi tam jiste uschlo a bude to akorat na vyhozeni;)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    KAREN: Mě taky přijde super, ale klasický zahrádkáři na to koukaj velmi obezřetně ;))

    Díky za pochvalu.
    KAREN
    KAREN --- ---
    BLANITCHKA: mne prijde uplne super - punk je jinde.)
    KAREN
    KAREN --- ---
    MYKO: ja to v prubehu nijak nehnojim (na jare jsme rozhrnuli kompost), ale chce to dost vody - v suchu a techhle vedrech je vysledek horsi... + MYKO: jinac proste zarezavam v optimalnim stavu a velikosti, aby to zbytecne jeste vic neozraly housenky a nenakvitalo to, a pak vyrustaj bocni ruzicky - listy olamuju, kdyz jsou nejak nacaty, moc vokousany nebo obaleny vajickama ci housenkama;)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    A první životní vlastní česnek

    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Naše velmi punková předzahrádka ;)

    MYKO
    MYKO --- ---
    KLATIC: jo to bude tim ;) jen mě napadlo, jestli se ještě nějak nezašťipuje, mám pocit že mi někdo říkal cosi o olamování vrchních listů nebo tak..
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    MYKO: asi stejne jako kvetak musi bejt poradne pohnojena a hodne zalejvana....
    MYKO
    MYKO --- ---
    a jak se dělá, aby brokolice měla pořádnej košťál a ne takovou řídkou štětku jako máme my? pěstujeme to zatim jako okrasnou samo se vysemeňující rostlinu :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam