• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    VODOMERKA: mame, ale sypu na ne ferramol a jde to... rada bych hlistice ale nebudu je kupovat za dva tisice, spis to chce nejakeho pestitele co je ma v kyblu... treba se jich jednou doberu .)

    jinak vcera jsem byla na liskacich a porad jsou, akorat uz jsou dobry tak pul napul
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    VODOMERKA: slimáci se řešili koncem jara a kdo je vyřešil, má teď celkem klid a může řešit plísně :D
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    nemate slimaky, co? :)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    KVIIIK: u nas nastesti cukety a dyne stale jedou, i kdyz jsou zcela nepermakulturne na cerne folii (ano prasarna, ale aspon tam neni jungle jako v predchozich letech), plisne se omezuji na rajcata a okurka ve skleniku uz to teda taky zabalila
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    Ta plíseň v půdě už stejně bude, když postupně vyhnily cukety, salát a pak i rajčata (půlka vždycky urodila a půlka shnila). Nejodolnějším zmetkem celé zahrady se stává dýně hokaidó - přežila všechno a všechny, expandovala k sousedům, vylezla po okapu a urodila dýni skoro ve dvoumetrové výšce :)
    Příští rok bude nad rajčama stříška a snad vydržej dýl.
    XAJA
    XAJA --- ---
    nám sa plieseň na rajčinách síce vyhýba, ale je to figu platné. málo slnka, takže chuťovo nič moc, nestačí to dozrievať a po väčších dažďoch, čo je takmer stále, praskajú už zelené plody:/ oberáme už nezrelé a nechávame dôjsť, ale to je o ničom, tú pravú chuť to nemá a mať nebude. ale stále dúfam, že jeseň by mohla byť pekná a ten zvyšok dozreje:)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LINKOS: kompostovani plisne v pohode prezijou, jsou to rsky odolne. nicmene ja to z lenosti taky na kompost hazu, ale taky mam plisen kazdy rok, jen vetsinou pozdeji nez v pulce srpna jak letos
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LETTADLO: Ja jen ze jsem tam videl mnozit borovice, smrky a jedle tak se mi to vybavilo :)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    LETTADLO: Pokud jseš z Prahy, tak se klidně stav (Botanická zahrada, Na Slupi 16) a můžu ti to zkusit vysejt. Ale jestli to vzejde nebo ne, to ti nezaručim, sekvojovec jsem zatim zkoušel jednou a neúspěšně, ale ty semena byly kdovíjak starý. Kdyžtak se ozvi do pošty.
    LETTADLO
    LETTADLO --- ---
    DENDROBATA: žádná lesnická školka pro zábavu zkrášluju zahradu a ty sekvoje pujdou do prirody za pár let....
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BIOH: co udělat zákvas?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LETTADLO: Lesnická školka? .. dal bych normálně bedýnky se substrátem do studeného skleníku/foliaku a napodobil prirozene podminky lesa .. a děj se vůle boží akorat u te Paulownie potreba pohlídat dokud je mladá aby nepřešla mrazem, jednoleté rostl co vím tak u nás nepřezimují.
    Ad plísen rajcatová: ty spory jsou vsude kolem nas a jakmile najdou zivnou pudu (v tomto pripade ovhlceny list lilkovité rostl. pri správné teplote) tak zacnou rust .. takove to palení je k nicemu, bez obav bych to kompostoval a rajcata pestoval pod striskou . letos se mi taky nevyvedly, cesnek a brambory to dohnaly..a s liskacema je to taky slusne :) CO se týče padlí tak na révě se objevilo už začátkem srpna.. to jsou ty chladné mlžné rána
    LETTADLO
    LETTADLO --- ---
    OGMIOS: nepošlou mě do háje?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    BIOH: a co to zkompostovat? To musí tu plýseň taky zlikvidovat ne? Minimálně žížaly\ si s tím poradí. Pálení mi imho přijde trochu přehnané
    BIOH
    BIOH --- ---
    měli jsme plazivé odrůdy rajčat a ty většinou začly první s plísní, takže na ty jsme se vykašlali, protrháváme kytky u země a průběžně sklízíme a i plísen která byla u dýní se nerozšířila, imho je důležité i prodění vzduchu aby kytky větraly
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    BIOH: takže plíseň přežije i mrazy? svině jedna... :D
    BIOH
    BIOH --- ---
    KVIIIK: na záhoně nenechávat, vykopat díru u pole a tam to dát, nebo spálit
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LETTADLO: botanicka zahrada? :)
    LETTADLO
    LETTADLO --- ---
    ahoj je tu někdo kdo mi může pomoci s vyklíčením semen Sekvojovce a Paulownie za finanční odměnu...?
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    Letos se podařilo sklidit cca 50 rajčat, ale pak to během tohodle víkendu všechno naráz a hrozně rychle shnilo, jak naráz pršelo a svítilo slunce :( Četl jsem někde, že pomůže dát nad rajčata malou stříšku, aby nepršelo přímo na listy.

    Připojuju se k otázce, co dělat s plesnivými rostlinami (nejen rajčata, ale i plísní napadené dýně): můžu to zaorat do hlíny na další rok, nebo radši vytrhat a spálit?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Btw. jak je to s kompostováním té napadené rajčatové natě?

    Na jejich místo příští rok půjdou hokkaida.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANABEL_LEE: přesně :D ale tak aspoň mám matroš na mulčování rybízů a rakytníků :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam