• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    OGMIOS:
    EXCITE:
    ZATAMOKO:
    ANABEL_LEE:
    DENDROBATA:
    MARTHINEZ:
    JESTERKA_NA_ZDI: díky všem za reakce, vychází mi z toho, že letošní sklizeň budu skladovat v teplejším prostředí :)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    KOCOURR: Už mám všechno pryč..chytá to plísně.. zkoušel jsem ruzný způsby skladování a bez valné změny
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KOCOURR: u me normalni tykev/cuketa a 3 zbylevsi po vanocich sly vsechny do kopru. jedna shnila a zplesnivela, druha zmekla takze asi byla taky shnila a treti zacla plesnivet od stopky. takze me vychazi ze skladovatelnost tak 2 mesice tam kde jsem to mel. taky by me zajimalo jak to skladovat aby to vydrzelo dyl.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, v jakým stavu máte výpěstky z dýně hokaido? Já jsem sklízel na přelomu srpen/září, o vánocích byli ještě v pohodě, ale už všechny načínají pomalu hnít (naštěstí jde o pomalejší proces, takže se stihnou všechny spotřebovat), skladuju to v chladu a temnu, moc vlhko tam taky není. Já jen že jsem četl, že při dobrých skladovacích podmínkách vydrží až do příští sklizně, tak bych rád věděl, kde se stala chyba...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Tak dnes jsem se pokoušel pálit biouhel asi tou nejjednodušší metodou, nacpal jsem slámu do plechovky a dal do kotle. Bohužel fotky jsou jen ze začátku. Později se mi podařilo docílit toho aby bylo zuhelnatěno skoro vše.
    Byl to jen první pokus, chtěl bych udělat taková kamínka co by jej vytvářela. Asi pro mě zatím nemá cenu dělat to až tak velké jako sud, spíš něco menšího.

    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    rostliny,ostatně po nich v p. řetězci jakejkoliv život,stahujo uhlik ,ale vzhledem k naší produkci co2 a methanu apod. a kácení pralesů nedostatečně,nevznikal by skleníkový efekt,nějaká houba nebo bakterie co by ten uhlík pěkně vypapala v globálním měřítku

    písek je dobrý na vylehčení a jíl zase opačně,na hospodaření s vodou...,a minerály,mám pocit že všechno co je hlína má v sobě jíl,u nás jsou čtyři druhy jílu

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LINKOS: No záleží jakou máš půdu, u nás je dost jílovitá a písek je dobrý na vylehčení ..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    přidávat na zahrádku jíl a písek? Kompost, odleželý hnuj, biouhel atd. ok. Ale na co tam přidávat jíl?
    Nebo písek? Vždyť písek nedrží živiny ani vodu. Nebo to byl mnou nepochopený vtip? :)
    Symbiotické houby jsou fanj, mám skvělou zkušenost s jejich kombinací s vermikompostem. Letos chci zkoušet kombinaci biouhel a vermikompost.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ZRNKO: uhlik z atmosfery stahujou rostliny;)
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    to prase hrne slámu ven protože je čistotný...!!

    k orání nepoužitelný,reje kde ho napadne,nedá se s tím nic kloudnýho
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    tyhle jedlý houby pochopitelně ,vyzkoušený,slámu papaj pěkně,těžko říct jak jsou na tom z uhlíkem,mám spíš takovou představu a mikroskopické houbě ,co to zpracuje pro maximalní obsah uhlíku,že třeba zvládne stáhnout uhlík z atmosfery do substrátu...,to by bylo fajn
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    OGMIOS: to je jasny, jsou to svine chytry ;)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ANABEL_LEE: nemam ohradnik a tak je v ohradce protoze jinak mi utika plotama :(
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    OGMIOS: jo, to mame v konskym pristresku taky :)) prasatko muze byt dobre i na zryti nejakeho oploceneho kusu pole, ne? bude to bez prace a jeste pohnojene, akorat musis casto predelavat ohradky :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    jinak mam takovej poznatek s prasatkem. ma svuj domecek kam mu davam slamu ale postupne slamu vyhazuje vic a vic az ji vsechnu vyhazi a venku ve vybehu ji zapracovava do hliny. nicmene se z toho dela kvalitni brecka smichana s trusem a strasne to nasava vodu. posledne jsem mu na tech par metrech sebral asi 20 cisel. docela to je dobrej zaklad na kompost, takhle pekne bych ty materialy nikdy nepromichal :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    no pristi rok ten popel budu radsi zase nosit na zahonky a ne do skleniku, sem to trosku prehnal :D ale zase muzu ted mixovat :D
    NYA
    NYA --- ---
    OGMIOS: popel rozmočený ve vodě je podobný jako slabý louh, v minulosti se používal na mytí připálených hrnců.

    podle všeho to můžeš srovnat hnojem (vyguglila jsem hezkou tabulku)
    Hovezi hnuj: pH:6,5-7,2
    Slepici trus: pH:7,2-7,5
    Praseci hnuj: pH:6,5-6,8

    no pokud to správně namixuješ, poroste ti tam obří zelenina bohatá na minerály a všechny látky co potřebuješ :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DENDROBATA: hmm lakmusovy papirky mam uz asi 15let rposly :D
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: Ještě si pohlídej pH, popel odkyseluje
    ZRNKO: Draslík, hořčík, vápník a fosfor se vyskytují v popelu ve formě jak oxidu tak uhličitanu.
    ZRNKO: Třeba taková líha jilmová nebo límcovka obrovská slámu papají velmi rády, a my pak ty houby :)
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    přímí přenos z lesa

    siga
    http://pontu.eenet.ee/player/siga.html
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ZRNKO: jak by ho tam houby dostaly? Musi ho mit z ceho rozlozit, tedy z hnoje neb jine organicke hmoty
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam