• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    mám plno naklíčené cibule, nějaký tip co s ní? dá se zasadit nebo je to nesmysl? díky
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    KAREN: Oregano a mata ti zpevni korenama cokoli kde je slunce...ale jak se rozleze tak uz se toho nezbavis...da se uz pak jedine sekat :o)
    POWEROFSTYLE
    POWEROFSTYLE --- ---
    Zdravím. Doufám že to nebude brát jako OT, jen chci nabídnout Výsevní dny na tento rok za nákupní cenu tzn. 50,-. Více info: http://pro-bio.cz/Publikace/
    nejlépe Praha, případně i poštou

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Ještě možná rozchodníky (Hylotelepium sedum) To bude bzučet včelama a pěkne kvetou
    XL1
    XL1 --- ---
    pokud se dobře dívám na to video se včelama , tak nevidim problém v tom že by ten med co vytéká ven trubičkama je nezajímal- flaška je uzavřená a vede do ní jen ta hadice...ale jelikož nejsem včelaˇř tak nevim jestli je možný že by jen tak vytékal med z pláství...navíc pěstovat včely v umělý hmotě ....nevim nevim...jiank by to bylo super...!hned bych si to pořídil kdyby to nestálo 600USD a uměl to tu někdo vyrobit komplet ze dřeva a kovu...
    KAREN
    KAREN --- ---
    BLANITCHKA: je to blizko, mam pod tim svazkem normalni zeleninovy zahonky. pozapomnela jsem dodat rozmery - nejde o zadnou stedrou plochu, je to pruh ja nevim metr a pul na 4 metry, takze to na zadny velky ovocnarstvi nevidim. taky tam nechci mit moc vysoky kroviska apod., aby to nezastinovalo kaskadu nad tim. jeste nahodim foto...
    BLANITCHKA: jo, nejaky malini by slo, to me nenapadlo.)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    KAREN: Sloupovitý obocný stromky a kolem nich podsabu z bylin/trvalek? :)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    No a já hodně používám mix odrůd maliny/ostružiny a k nim lesní jahody, kostival a lupiny jako předadbu.

    Maliny má rád každej a sní se jich kila. Plodí až do mrazů

    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    KAREN: Nepíšeš, jak moc udržovaný to má bejt a jak moc daleko od domu. Pokud bys chtěla udělat spíš houštinu, pak různé druhy růží, arónie, jedlé jeřáby, trnky, vilíny, čimišníky.

    Pokud byste si s tím chtěli dát víc práce a je to opravdu slunný svah, tak bych udělala terasy/svejly a pěstovala ovoce.

    A mebo tam udělat trvalkový záhon.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    DENDROBATA:v loni kosatce jsem experimentálmně na zpěvnění svahu použil, přmísťoval jsem je tedy kompletne v trsech i s hlínou. Letos čekám jak se chytli a jestli pokvetou.
    KAREN
    KAREN --- ---
    hmm tak mne by se letos taky naky hodily - loni to sice plodilo jak divy, ale moc mi toho poradne nedozralo ./
    BOTA01
    BOTA01 --- ---
    Zdravicko, poptavam seminka divokych rajcat, nejlepe z okoli Brna (posledne jsem mel od Karen;) kdyztak posta diky
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: jo, to tam ted muz udelal, z kovovejch traverz aj. a prken - ja bych to ale jeste chtela potunit, aby to i vypadalo nejak rozumne, pac momentalne je tam strzena "stena", budem tam dosypavat hlinu a nak to zpevnovat + bych to prave necim osela a osadila...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Přemýšlím nad nějakou bylinou co by to dala. možná něco hlíznatého, kosatec, denivka .. Nebo tam udělej nějakou hať .. Zatlouct pořadné kůly a mezi ně vyplést lískové pruty nebo větve, na fotce je to dost subtilní, spíš okrasné takže to udělat betelnější :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: ZATAMOKO: hmm safra. rakytniky mam, v jiny, min strmy casti - tohle je dost strmy, tak jsem si rikala, ze kytky to daj lip... pristi vikend to jeste vyfotim - puvodne jsem mela predstavu, ze v ty casti necham plazit divoky rajcata pekne nahoru, ale ted to vypada, ze to budu muset necim zpevnit./ kus toho svahu (nebo spis "steny") jeste vcelku je videt tu...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KAREN: rakytník koření mělce (do 50 cm) a dělá bohatou kořenovou síť, zároveň disponuje symbiotickými bakteriemi, které fixují vzdušný dusík.
    Někde jsem četl, že se cíleně využíval právě ke zpevňování svahů.
    Také mám v plánu ho takto použít, neb mi trochu ujíždí příjezdová cesta :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: To byliny moc nedávají IMHO, nějaký rozsáhlejší kořenový systém.. zato keřů na zpevnění svahů je vhodných celkem dost .. namátkou s těch ovocných rakytník, hlošina (E. multiflora), dřín a dají se držet stříháním třeba do toho metru a plodí bohatě.. kouká se na ně dobře, třeba ten dřín kvete celkem brzo a výrazně
    KAREN
    KAREN --- ---
    doporucite prosim nejaky byliny (ve smyslu ne stromy, kere...), ktery jsou sikovny do slunnyho svahu, pekne prokorenej a pomuzou ho zpevnit? svezl se nam na chate kus svahu pod zbudovanou terasou a budem to muset vyspravit, tak bych tam rada vysazela neco, co pomuze a zaroven bude funkcni - uplne idealne nejaky sikovny bylinky, neco, co jde konzumovat a treba se na to hezky kouka... poradite, prosim?
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    All about hedges | Hedgelink - working together for the UK's hedgerows
    http://www.hedgelink.org.uk/
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    ubodat včelama..je to škodná

    na ten plotek zkuste vrbu,napícháte ,až se chytne propletete,ony ty proutky rychle se spojí v kmen,je to pohlednýza pár let a udržbou získáváte proutí,škoda že nemám fotku,mužu udělat nákres,je to hra a jde to bez dřiny(pro ženy i děti)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam