• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    OGMIOS:
    Ahoj ,10cm je moc , bude Ti to plesnivět dle mě ...sám piliny kompostuju zvlášť a přidávám ke kan. borůvkám např . Používám rostlin. olej na mazání řetězu takže "příroda" , pokud bych bral piliny od někoho a nevěděl čím maže raději si je nevezmu, lidi jsou hovada a ty "vyjeťáky" čím lec kdo maže na zahrádku raději nechtít. Jinak velkey problém teď stím mulčováním vidím že se Ti bude pomalu prohřívat půda a pokud bys udělal dva záhony jeden bez mulče a druhý s , uvidíš že ten bez mulče pojede líp ,když pomineme že by nastalo extrémní sucho-to by možná jel líp ten zamulčovaney ,ale z praxe mi vyplývá že mulčovat raději až později najaře ... a ještě tedy každý mulč ke svému rozkladu spotřebovává dusík a dřevěnný piliny kor ,takže dusík který v půdě máš se lehko použije na rozklad těch pilin a bude chybět rostlinám ,než se z těch pilin vratí zpátky ...
    SISTA
    SISTA --- ---
    OGMIOS: nezmeni to nejak zasadne ph pudy? rada bych ted pouzila k mulcovani drtku ze smrku a brizy a bojim se, ze to bude moc kysely a nekterejm kerum to nebude svedcit:/
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    jelikoz zpracovavam zasoby drivi na topeni (olse, osika, vrba, briza) a jak rezu pilou mam z toho hodne pilin. tak jsem se rozhodl vyzkouset mulcovaci metodu. vcera jsem vyplel jeden zahonek po zime a rovnou zamulcoval. pozdejs tam zasadim sazenicky az bude stabilne nad nulu i v noci. jsem zvedavej jestli i v takovem drobnem pilinovem mulci se budou drzet slimaci.
    mam tam toho asi 10cm. je to dost nebo by toho melo byt vic? jo a jak tam ty sazenicky mam davat. do hliny pod tim nebo je tam mam dat s trochou hliny do toho mulce? ja aby mi to neuhnilo.
    taky jsem zkousel kousek slamovyho mulce ale ten pilinovej vypada lip.
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    aha
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZRNKO: jestli to mas dost velky tak nejlepsi tam nacpat aspon kubik hnoje nebo kompostu a nechat to jet. jelikoz to mas relativne izolovany tak tam budes mit uvnitr vetsi teplo. a jestli to nemas "zaizolovany" tak to predelej odpovidajicne na svy podminky at tam mas teplo. a nebo si tam soupni regulerni kaminka a top :D
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    takže mičurinci asi nic.....zapátrám v literatuře,nebo tam dám choroše,dělal jsem pokusy ala pravěk ,a ten choroš hořel spíš žhnul 5 hodin
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    hmm ale u nas bylo -19 nejvíc ,5 týdnů mrzlo z toho 3 týdny -10a víc ,a včera -6,ještě mám za barákem sníh ,česnek mi teprve leze ze země ale dobře protože jsem ho sázel 7.prosince,teď vylezly sněženky, jeseníky.letošní pruměr vychází za tím na 0.24 C

    http://teplomer.rymarov.cz/teplomer/index.php u nás bývá ještě o trocha chladněj
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZRNKO: ja na tom byl rano uplne stejne. ale vona tam je o dost vyssi teplota nez venku. to ti muzu rict skrz to ze mi tam na podzim vyrostl cernej bez ze seminka a celou zimu mel zeleny listy a normalne rostl. ale tahle zima byla tepla. nejmin bylo asi -10C a tejden bylo pod -5C a najednou je jaro.
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    svíčky jsem tam dal ,nicmoc,v delším horizontu nereálné ,napadlo mě takový to topení do V3S k motoru,bo nevím co by tam šlo zapálit...,nějaký elegantní řešení nejlíp odzkoušený spolehlivým mičurencem
    ....

    hnuj,to je vespod,to je pasivní teplo
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ZRNKO: hnojem? nebo klidně svíčkou :)
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    když se tak dívám na teploměr ,minus 5,máte někdo zajmavé nápad jak aktivně přitopit v pařeňáku?
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    po celé délce jižní strany je ve výšce metrové podezdívky stůl-pult,pokud je skl. metr zapuštěný je to v urovni ost. terénu zhruba
    JESTERKA_NA_ZDI
    JESTERKA_NA_ZDI --- ---
    ZRNKO: jak to myslíš s tím pultem?
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    podezdívku(akumulační schopnosti) tak 30-50 cm nebo 1m , pak tam je pult,ten beton mi přijde nejlepší,dát do něj plastifikator,němci používali jako plastifikator tekutý mydlo,dá se to ze dřeva , tak to napustíš ,že se to hned tak nerozpadne

    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    JESTERKA_NA_ZDI: drevo se musi udrzovat a chranit pred vodou. tot nevyhoda oproti hlinikovejm konstrukcim treba. jinak betonova podezdivka je docela funkcni zalezitost. oddeli to zrno do plev..teda sklenik od venkovnich plevelu treba. pomaha to organizaci uvnitr a pokud se to udela dobre tak tam neprolezou mysi.
    JESTERKA_NA_ZDI
    JESTERKA_NA_ZDI --- ---
    ještě se vrátím ke skleníkové diskuzi - zaujalo mě toto - bod číslo dva je tam pěkný skleník: http://inspirovanoprirodou.weebly.com/blog-o-dom283/bilancujeme Co vy na to? Co kombinace dřevo a skleník?

    Jinak podezdívku jak vysokou? A když jo tak k tomu taky spíš udělat vyvýšeňák, aby tam nebyl záhon zbytečně utopenej ve stínu zdi? A ještě nějaký důležitý konstrukční vychytávky? Nebo tip na nějakou inteligentní literaturu k tématu (nechceme betonovat takovej ten klasickej zapuštěnej montovanej, ideálně bez betonu)
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    takhle se na to dívá stát ,ale ne anarchista
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    KAIRRA: vodní toky jsou opravdu všech, lze z nich brát vodu i bez povolení, ale bez použití technických prostředků. Pokud tam dáš čerpadlo, potřebuješ povolení od vodoprávního úřadu. Všechny toky mají určeného správce - státní podniky Povodí a nebo Lesy ČR.Občas může být správcem toku obec. Jinak těžba sediementů z toku, což může být i těžba valounů a kamenů je opravdu zakázána a může jí provádět jen správce toku v rámci své činnosti. Pokud se ale jedná o ruční těžbu typu odvezu si kárku valounů, asi by to nikdo neřešil a nebál bych se toho. Jiná by byla mít tam bagr a tatru, to už můžou lítat pokuty. Jinak snosový kameny z polí jsou asi součástí pozemku, na kterém leží. Někde to lidi neřeší, někde by se o ně prali. Na Sedlčansku si třeba jedna obec vyhlásila přírodní park a v rámci toho zakázala brát kamen z volné krajiny, neboť se ztrácely velký balvany, který tu tvoří krajinný ráz a vozily se za veký prachy do satelitů okolo Phy. Takže snosový kameny asi řešit s vlastníkem pozemku...
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    DENDROBATA: to vis ze uci, ale traktoristy nedelaji typci, co ve skole davaji pozor a vedoucim pracovnikum je to burt, a proste tam toho traktoristu poslou...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ANABEL_LEE: Ale ve školách se to učí. Pojmy jako zhutnění podorničí nebo eroze..
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    ANABEL_LEE: no ted uz jsou to vsechno legie Babise...
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    KLATIC: to samy u nas delaji mistni jezedaci, muselijet hnojit louku zrovna kdyz bylo brutalne mokro, takze v krasne louce jsou pravidelne pulmetru hluboke ryhy od traktoru... blbe je, ze komunisti dost prerusili ten vztah k pude a spoustu pracovniku ani nenapadne, ze by meli planovat takove prace v souvislosti s pocasim.. ted je tady totalni sucho, kdyby hnojili ted, houby by se stalo... :(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam