• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    ZRNKO: ostruvkove pestovani nam idealne funguje s bylinkama, kerema (ktere jsou zaroven jako vetrolam a divokejma rajcatama.....v zelenine stim byl problem kvuli slimakum....
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    ano licořeřišnice si poradí se stafylococem ale i jinde ,ale nepředstavujte si že si dáte čaj a je po všem,léčba je náročná a musí být komplexní...
    ta polykultura se musí dělat v ostruvcích...ostuvek ředkví okolo další skupiny šikovně provazovat do sebe ,tak jak je to na louce....

    AKI4CE
    AKI4CE --- ---
    ATRON: my ji ted zkousime u mlade visne, planujeme ji zkusit i u merunek....zatim nemame nikde prilisny vyskyt msic (krom hermanku, ktery pro ne byl urcen, a kvetouciho mangoldu), takze zadny rozdil nepozoruju...lichorerinice je tam zatim jako prevence
    ATRON
    ATRON --- ---
    AKI4CE: Budu rád za reporty z tvého snažení a držím palce =) Jasně no, člověk to musí hlavně vypozorovat na vlastním pozemku a podle toho upravit procesy.
    ATRON
    ATRON --- ---
    KLATIC: Díky za inspiraci. Vypadá to nádherně! Nejlepší kytky na semena - to se mi zdá logický nechat si semena z nejsilnější, další dobrej tip =)
    Se slimákama taky bojujete?
    ATRON
    ATRON --- ---
    AKI4CE: Děkuju za informace a rady. Jsem rád, že už to někdo zkouší v praxi :) Pozoruješ nějaký efekt např. v kombinaci ovocné stromy - lichořeřišnice? Méně nebo žádné mšice na stromě? Někde jsem četl, že to funguje snad jen na mladé stromky a hlavně jablka.
    KAREN
    KAREN --- ---
    PETEKKA: tak mozna ma nejakej specialni rozhoz s vetsim rozptylem semen.)))
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KAREN: zkoušela jsem to podle jedné knížky, kde týpek psal, že zeleninový záhonky neřeší, že prostě všechno rozhodí, rostliny si najdou svoji cestu a bude z toho pěkná úroda bez nutnosti pletí... :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    PETEKKA: ono je samozrejme potreba to proplit a dat tomu prostor...
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KLATIC: pěkná chatka..bydlíš tam celoročně nebo jen víkendově?
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    AKI4CE: no já zkusila na malém záhonku velký chaoz a nedopadlo to dobře. smíchala jsem semena ředkviček, různých salátů a mrkve a rozhodila po záhonu. výsledek byl takový, že VŠECHNO vzešlo, ale nic pořádnýho nevyrostlo! vše zůstalo malé, zakrnělé, nemělo to místo , prostě na h....
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    PETEKKA: ono se to tvari barvama nateru jako domek...ale je to mini chatka :o)





    AKI4CE
    AKI4CE --- ---
    KLATIC: neni toho moc videt :o)

    ATRON: v pristim roce chci zkusit na mnohem mensim zahonku mnohem vetsi chaos :o)
    ale jsem zacatecnik....tohle je zatim nase treti sezona
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KLATIC: no super! ten domek je váš? vypadá to tak malebně!
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    PETEKKA: a jeste jedna vesela dzungle :) (je to vsechno foceno telefonem s blbym fotakem, nebot nic jineho poruce vetsinou nemam...)





    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KLATIC: to vypadá moc hezky:) nicméně jedete taky na krátké řádky a ne že má člověk změť rostlin a mezi nimi hledá, kde je jedna ředkvička, kde je nějaký salát nebo tak...jestli mi rozumíš
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    ATRON:
    ATRON: viz
    AKI4CE:

    k tomu prikladam fotku naseho nejvetsiho zahonku, kde je nize popsane alespon ramcove videt...

    jeste jedna vec.... nejhezci rostliny nechavame vykvest na semeno abychom do budoucna mohli pestovat uz jen ze sve sadby....jen pro zajimavost to trcici v pravem hornim rohu je kvetouci redkvicka vysoka asi 1.5metru :)





    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    AKI4CE: pošleš nějaké foto?:)
    AKI4CE
    AKI4CE --- ---
    ATRON: neco podobneho zkousime prvnim rokem....po precteni knihy Rostliny si pomahaji
    ale protoze mame ze 2 stran nesekanou zaplevelenou plochu a zahonky se hodne zapleveluji, tak to nepestujem v uplnem chaosu, ale v radkach...ktery jsou vyrazne hustsi, nez obvykle a poctive vyzirame
    kde nam neco nevyklici, vysejeme neco jineho, co se s rotlinami okolo dle tabulky podporuje
    nekde naopak vyklici neco, co se prirozene vysemenilo...permakuturne se nam mnozi v housti pod malinami nadherny obri jahody, ty jenom rozsazujeme na dalsi mista, na zahonku se nam vysemenili napr. divoka rajcata od Gengelu, ctyrboky spenat, hermanek, mesicek zahradni, ve foliaku pak srucha zelna...to tam pak bud nechame, nebo vyplejeme...podle naroku na misto a toho, kterou rostlinu chceme vic

    takze pestujeme napr. mrkev vedle poru, protoze por pry v sousedstvi mrkve dosahuje nejvetsi velikosti a navic koreny prokypruje pudu, ktera rustem mrkve naopak slehava
    dale napr. kopr skoro vsude, pry zlepuje chut skoro vseho...namatkou si vzpominam na brambory a cibuli
    bazalku u cuket
    aksamitnik proti hadatku, tzn. idealne vedle redkvicek, redkvi, cibule
    lichorerinici pod ovocnymi stromy - kvuli msicim
    hermanek v zahonku, tam kde vyroste- jednak sklizim kvety, druhak ho maji radi mravenci a chovaji si na nem msice, ktere potom nelezou jinam ;o)
    matu pod ovocnymi stromy...aspon je tam min plevele

    mas-li tu tabulku, tak je imho lepsi podivat se na ty negativni vztahy a toho se vyvarovat...napr. nepestovat vedle sebe mangold, cervenou repu a spenat, ktere maji velke naroky na dusik
    nebo u naslednych vztahu - nikdy nepestovat salat, tam kde si pestoval predtim redkvicky, protoze latky obsazene ve zbytcich korenu redkvicek zpusobi zakrnelost salatu

    ATRON: pro zlepseni pudy je zaklad dobry kompost...filtruj zde v klubu
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    Dobrý den,

    na konci dubna jsme se potkali na úvodní přednášce k permakultuře konané na ČZU. Ráda bych Vás tímto pozvala na mezinárodní permakulturní letní školu konanou opět na ČZU a to 27.7.-2.8.Kapacita není stále naplněna, proto je možnost se ještě přihlásit na celý kurz (včetně víkendového workshopu v Líšnici) i na jednotlivé dny (vyjma workshopu). Zevrubné shrnutí informací a témat přednášek zde:

    Přednášky a exkurze v angličtině (středeční exkurze proběhne v češtině a bude překládána do angličtiny).
    Možnost se zúčastnit celého kurzu (3 500 Kč) i jednotlivých dnů.
    Pondělí (500 kč) - úvod do permakultury, přírodní systémy, agroekologie, půda a vše kolem ní, exkurze do ekocentra Šárynka
    Úterý (500 Kč) - cykly živin, vodní management v permakultuře, biodiversita, teorie rostlinného výnosu
    Středa (800 Kč) - exkurze na usedlost Mirka Jílka, chov zvířat konvenčně i permakulturně
    Čtvrtek (500 Kč) - jak dosáhnout požadovaného výnosu v permakulturních systémech, ekologické stavitelství, zemědělství ve městech, exkurze na komunitní zahradu KomPot, vědecká celosvětová dimenze permakultury, permakultura ve městě
    Pátek (500 Kč) - alternativní systémy zeměděství, principy permakulturního designu krok za krokem - teorie + praxe

    Místa stále jsou, nicméně kapacita je omezená, proto mě neváhejte kontaktovat co nejdříve pro více informací i registraci.

    Přílohou posílám veškeré informace včetně podrobnějšího programu.

    Tento mail/tyto informace jsou určeny k takřka nekontrolovatelnému šíření, proto jej, prosím, zašlete i dalším zainteresovaným osobám.

    Předem moc děkuji a přeji krásný den

    S pozdravem

    Anežka Tkáčová tkacova.anezka@gmail.com
    ATRON
    ATRON --- ---
    Máte někdo zkušenosti s pěstováním dle alelopatických vztahů. Jsem zatím ve fázi plánování, tak mě zajímá, jestli je tady někdo dál? Našel jsem na netu celkem přehlednou tabuku ve slovenčtině a na uloz.to je nafocená kniha ekologie: jedinci, populace a společenstva. Ta se tímto hodně zabývá, pokud by měl někdo zájem...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam