• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    XL1
    XL1 --- ---
    NYA: jíst kachny?????? tak za prvé jsem vegaterián, za druhé mi to přijde i kdybych maso jedl k těm kachnám dost nefér je využít na práci a pak je zabít ??????
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    NYA:
    KAREN:
    DENDROBATA: děkuju, já jsem si říkala, že to nebude tak horké:)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PETEKKA: Jak píše NYA: kompostu bych se nebál .. tak bych to nějak řešil s citem .. Salát, červená řepa, ředkve a mrkve akumulují nitráty rády ...
    KAREN: Řepa mi taky nevylezla, buď to bylo osivem nebo nevím
    NYA: Bežce nejíme .. 1. prej to nestojí za tu práci 2. jsou to klauni a mazlíci
    NYA
    NYA --- ---
    XL1: ale máš z nich výborný vejce a případně i maso..


    PETEKKA: kompost tolik dusíku zas nemá. u těch tratí jde hlavně o hnůj, ten má hodně dusíku a na čerstvém hnoji ti spousta rostlin ani nevyroste, spálí je to.
    a na uleželém hnoji dává smysl pěstovat rostliny, které potřebují hodně živin (dýně, cukety, kukuřici atd) a rostlinám, které mají rády chudší půdu, dát to, co mají rády.

    nevím, kolik toho kompostu tam máš, ale pokud jenom přidaný, tak se neboj tam dát cokoli.
    pokud by tvořil už větší procento zeminy, tak s tím můžeš zacházet jako s první i druhou tratí v pohodě.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    XL1: A šlo někdy něco bez práce? .) Ten elektrický ohradník, ať už na 9V baterku nebo generátor impulsu fakt funguje ...
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Když si založím nový záhon, přidám kompost atd, musím na něm první rok pěstovat jen zeleninu první trati? Někde jsem četla, že když bych vysela na čerstvý záhon např. salát a ředkvičky (tzn. menší nároky na živiny), bude zelenina akorát plná dusičnanů.. Je to pravda nebo je to kec? Děkuji za upřesnění.
    XL1
    XL1 --- ---
    Ok.ale tohle vsechno je jen teorie ktera se traduje a donekonecna papouskuje.v praxi to nefunguje.jediny co funguje jsou ind bezci a ty za prve zaserou vykalama zahradu a za druhe se o ne musite starat a na zimu krmit atd.
    NYA
    NYA --- ---
    KLAAR: kompostárny
    JENA – zahradní architektura | Ceníky materiálů a ukládání bioodpadu
    http://www.jena.cz/cenik-materialu.html

    hnůj se zeptej tam, kde chovají koně
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    poptavam kompost/hnuj v praze, potrebuji pripravit staronove zahony, nekdo nejaky tip?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    SVAN: no mam ale neni na ni nic k inspiraci, je od lonska chudak trosku zanedbana :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    ANABEL_LEE: A zahrádku máš? :))
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    to mi pripomina, ze nabizim ulezely konsky hnuj! okoli Berouna, prijedte si s vozikem nebo jen s pytlema treba! slamnaty a je v nem i neco kralicich bobku a slepicincu, prima ziviny pro rostliny :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    Má tady někdo z Vás zahrádku v okolí Berouna, kam bych mohla přijet s něčím pomoct a zároveň načerpat inspiraci? Mě to z těch knih a internetu nějak nejde :))
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    BRUKEV: pokud si dobře pamatuju, nějaká základní zasada je,že letní odrůdy se nestříhají, zimní ano.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    DENDROBATA: na jiném fóru doporučeno střihnout zhruba na 130cm, počkat, co to letos udělá a na začátku zimy po případné druhé úrodě to oholit na 10 cm od země komplet.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BRUKEV: Ja s odr. Polka experimentuju asi 2 roky, (prvni rok jsem to vzal nechtě kosou) ale šlechtí se právě proto aby se pracně nemusely vystříhávat odplozené výhony ale lze to vzít na podzim mulčovačem u země naráz .. Já bych to nestříhal, vydrž, třeba zaplodí .)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    XL1: Pokud jseš víceúčelovej zeměděle a máš třeba slepice,tak jednoznačně ty ind. běžci.

    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    DENDROBATA: já mám zatím právě pocit, že moc nových ze země neraší. Jsou tam jen lonské, které začínají do 4/5 pučit.
    Ty nové ještě mají šanci vyrašit? Že bych ty staré do 4/5 šmiknul a modlil se za nové:)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BRUKEV: Polka tuším plodí na jednoletém dřevě .. takže vzdy na podzim se vezme sekačkou a to co zjara vyraší zaplodí .. pokud tam máš nějaký suchý vyhony tak s nima ven, živé bych nechal ..
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    nejlepsi je nocni lov s celovkou (slimaci se ve svetle diod i na dalku blyskaji) a nuzkama (nevysliznou se, nic se nesbira, rovnou to pohnoji zahon a je dobre to obejit nekolikrat zasebou, protoze jsou to kanibalove a stahuji se ke svym padlym soudruhum...)
    NYA
    NYA --- ---
    dosud jsem měla zahradu na suchém kopci, kde slimáci nebyli, spíš jsem bojovala s vysycháním.
    tak nemám tenhle postup vyzkoušený, ale dávám do placu :)

    nicméně utkvěl mi postup, který mi říkal jeden z mých přátel ... že jediné, co se mu na slimáky osvědčilo, bylo postavit si zvýšené záhony s bedněním a na jejich okraj přibýt pozinkové profily co byly v průřezu ve tvaru 1 .. že to nepřelezou.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Jak seříznout maliník?
    Na netu plno rad, třeba mi tu někdo poradí jednodušeji. Seřezávají na podzim, nebo na jaře. Já zvolil jaro.

    Odrůda Polka, remontatní.
    Zasazena na podzim 2014. Minulý rok bohatá úroda v létě i na začátku zimy. Nyní vysoký asi 150 cm, pomalu začínají rašit pupeny asi do 4/5 výšky.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Add slimouši .. ostatně jako každý rok :) Mně funguje elektrická drůběží síť (původně proti kunám a lišce), tam kde se dotýkala země nastalo slimáčí peklo ... No a bežci v počtu 7
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam