• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    NYA
    NYA --- ---
    MARTHINEZ: odloví nejslabší kusy a tak posiluje druh

    DARJEEL: nedej se mýlit, z mých postů je tušit, že jsem v osmém měsíci, chtěla bych dělat chytrou venku na záhoně, ale s tím těžkým bříškem to už moc nejde
    moje letošní permakultura bude nejvíc o pěstování mláďátka :)
    můj domácí včelaří, tak mu tam chci nasázet aspoň medonosný rostliny, až mi to někdo přijede porýt.
    slíbil, že mě naučí včelařit, tak se těším
    a s ostatníma záhonama uvidím, jak to půjde, kolik bude kapacity, sil přes duben, květen..
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    NYA: a v predaci, třeba gepard vs. antilopa, tu spolupráci vidíš kde?
    NYA
    NYA --- ---
    JAZZZ: to je dost svéráznej výklad taoistickejch principů :)
    v přírodě nikde využívání, jednostrannej prospěch, nikde nenajdeš. ten je projevem nerovnováhy systému, nějaké chyby.
    permakultura je hodně založená na vytváření rovnovážných spolupracujících systémů.
    sázíš k sobě rostliny co se navzájem podporují, staráš se o louku, aby byla plná užitečných bylin a ne jenom pýru, ale taky pracuješ s místními živočichy - v sadu máš v zimě krmítka, dáváš budky a pítka, abys podporoval ptáky, co ti vyzobou housenky, jinde sázíš medonosné rostliny pro včely aby měly potravu průběžně celou sezonu, dáš hromadu větví jako úkryt ježkům .. máš kočku proti hlodavcům a psa na odhánění srn (hlodavci a srny jsou přemnožení a to je ta nerovnováha)

    využívání se praktikuje v monokulturách v klasickém zemědělství, tam právě z půdy neuváženě jenom bereš a nevracíš.. když se podíváš na pole, nevidíš život, žádnou přírodu

    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    NYA: spoluprace/vyuzivani, tvorba/destrukce, jing/jang. proste dve strany teze mince, ktere se navzajem potrebuji.
    pekne jsi to napsala. poslechni si to od zacatku. je to moc pekne album k tematu :)
    Symbiota Full Album - Bumble Music
    https://www.youtube.com/watch?v=SQrrwbmzUt0
    NYA
    NYA --- ---
    DARJEEL: tak to zase úplně ne-e, bez vzájemné spolupráce, podporujících vazeb a (i mezidruhové) pomoci by na téhle planetě nejspíš žádný život nebyl

    jídlo roste z hlíny, ta je úrodná z bobků a z odumřelých těl rostlin, a ve skutečnosti díky maličkým mikroorganismům, houby spolupracují se stromy, rostliny spolupracují s hmyzem při opylování, v otázce predátorů a kořisti šlo vždycky taky o jezení nejslabších kusů a tak posilování druhu, pak tu máš rostliny, co dělají kyslík z oxidu uhličitého a živočichy, kteří to mění naopak, a tak dále

    v přírodě je spolupráce kam se podíváš. kdyby to bylo o boji, konkurenci a využívání, nejspíš by tu žádný život nebyl. život je možný díky spolupráci, vzájemnosti a rovnováze celého systému
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    XL1: tak to na tyhle planete chodi, vsechno se vzajemne vyuziva a pozira... nebo je pan z Marsu?,)
    NYA
    NYA --- ---
    XL1: já bych je taky nejedla, jsem ráda za vejce a to mi stačí.

    vlastně by mě to ani nenapadlo, ale moje kamarádka, která pěstuje zeleninu, včelaří i chová zvířata na jídlo, se na svoje běžce podívala a mluvila o skvělým tataráku z prsíček. někteří lidi to mají jinak hozený, ona si i všechno sama zabije, je to její přístup, tak proč ne.

    pokud zmiňuju jejich možný další přínos kromě likvidace slimáků, tak kromě vajec zmíním i maso, protože vím , že i k tomu mohou být.
    běžci se totiž vysnáší během dvou let, nejsou jako slepičky
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    XL1: přijímání potravy není přece práce :)
    XL1
    XL1 --- ---
    NYA: jíst kachny?????? tak za prvé jsem vegaterián, za druhé mi to přijde i kdybych maso jedl k těm kachnám dost nefér je využít na práci a pak je zabít ??????
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    PETEKKA: akorát teda, pokud to hodláš používat pro kojence, tak tam jsou ty limity trošku přísnější, takže s kompostem v rozumné míře.
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: mne to vzdycky vyleze, ale bulvy jsou miniaturni, i kdyz je okopavam, zalivku maj a tak... pripadne jeste ty minibulvy podtunelujou hryzci a padaj "ruzice" listu jedna za druhou ;(

    PETEKKA: jj, kompost neni tak horkej... na rozdil od hnoje;)
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    NYA:
    KAREN:
    DENDROBATA: děkuju, já jsem si říkala, že to nebude tak horké:)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PETEKKA: Jak píše NYA: kompostu bych se nebál .. tak bych to nějak řešil s citem .. Salát, červená řepa, ředkve a mrkve akumulují nitráty rády ...
    KAREN: Řepa mi taky nevylezla, buď to bylo osivem nebo nevím
    NYA: Bežce nejíme .. 1. prej to nestojí za tu práci 2. jsou to klauni a mazlíci
    KAREN
    KAREN --- ---
    PETEKKA: taky si myslim, ze kompost neni problem - pridavam ho kazdej rok az na jare (na podzim mi to z jakyhosi zahadnyho duvodu nevyslo ani tentokrat...) a je to v pohode. teda az na cervenou repu, ta mi ne a neroste, ale za to dost mozna muze neco uplne jinyho, kyselost nebo cojasakrapesvim.))
    NYA
    NYA --- ---
    XL1: ale máš z nich výborný vejce a případně i maso..


    PETEKKA: kompost tolik dusíku zas nemá. u těch tratí jde hlavně o hnůj, ten má hodně dusíku a na čerstvém hnoji ti spousta rostlin ani nevyroste, spálí je to.
    a na uleželém hnoji dává smysl pěstovat rostliny, které potřebují hodně živin (dýně, cukety, kukuřici atd) a rostlinám, které mají rády chudší půdu, dát to, co mají rády.

    nevím, kolik toho kompostu tam máš, ale pokud jenom přidaný, tak se neboj tam dát cokoli.
    pokud by tvořil už větší procento zeminy, tak s tím můžeš zacházet jako s první i druhou tratí v pohodě.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    XL1: A šlo někdy něco bez práce? .) Ten elektrický ohradník, ať už na 9V baterku nebo generátor impulsu fakt funguje ...
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Když si založím nový záhon, přidám kompost atd, musím na něm první rok pěstovat jen zeleninu první trati? Někde jsem četla, že když bych vysela na čerstvý záhon např. salát a ředkvičky (tzn. menší nároky na živiny), bude zelenina akorát plná dusičnanů.. Je to pravda nebo je to kec? Děkuji za upřesnění.
    XL1
    XL1 --- ---
    Ok.ale tohle vsechno je jen teorie ktera se traduje a donekonecna papouskuje.v praxi to nefunguje.jediny co funguje jsou ind bezci a ty za prve zaserou vykalama zahradu a za druhe se o ne musite starat a na zimu krmit atd.
    NYA
    NYA --- ---
    KLAAR: kompostárny
    JENA – zahradní architektura | Ceníky materiálů a ukládání bioodpadu
    http://www.jena.cz/cenik-materialu.html

    hnůj se zeptej tam, kde chovají koně
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    poptavam kompost/hnuj v praze, potrebuji pripravit staronove zahony, nekdo nejaky tip?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    SVAN: no mam ale neni na ni nic k inspiraci, je od lonska chudak trosku zanedbana :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam