DENDROBATA: ten dokument je super, viděl jsem to vícekrát. Ano blahobytu je více, ale po nás potopa? Najdi si pojem "sustainable development".
Pro nás z toho plyne
* v principu - uvědomovat si dopady svého jednání + jednat podle toho (např. conscious consumption, nebo dobrovolná skromnost, nebo si vážit darů země a vystříhat se masa na několik dní v týdnu etc. ap.)
* legislativně - zapracovat externality do daňového zatížení - pokud se do ceny promítnou dopady, dojde k zdražení a to omezí konzumaci masa
* Ad voda, to je na delší řeč, je toho mrtě, v principu zlepšit hospodaření s vodou v krajině, neplýtvat, podpořit přirozené funkce ekosystému. Resp.:
- změna způsobu zemědělského hospodaření (rozčlenění krajiny do menších ploch a produkčních celků a opětné vytvoření vazby mezi vlastníkem pozemku a hospodařícím zemědělcem - když máš půjdu pronajatou, až tolik ti nezáleží, jak to předáš další generaci)
- systémový návrat drobných vodních ploch do naší krajiny (vrátit drobné vodní plochy všech kategorií vč. mokřadů, slepých ramen řek, slatiniště, rašeliniště,..) Dříve bylo o mnoho více rybníků. O mnoho.
- podpoře biodiverzity také k doplňování zdrojů podzemních vod - i jako přirozený čistící nástroj průmyslově kontaminovaných vod
- změny na úrovni infrastruktury obce i města (kořenovými čističkami počínaje :)
- legislativa na omezení plošných zdrojů znečištění (máš kukuřičné pole ve svahu - kukuřice a řepka teď jede - pohnojíš to, zaprší, dusíkaté látky stečou někam dolů k vodě (viděl jsem to na přehradě Seč, rekreační oblast, voda zelená plná sinic, lidi v plavkách kolem, nejodvážnější po kolena do vody)
- Územní plánování respektující ochranná pásma vod (výstavba v pásmech ochrany vod, ale i v záplavovém území,...to je překvápko když si postavíš barák bez podezdívky někde u vody, že máš vodu v obýváku u TV. Proč tam asi ty starší baráky měly podezdívku metr vysokou?)
- revitalizace vodních toků (za komanče narovnávali a "kanalizovali", teď musíme napravovat - tj. návrat vodních toků a ploch do přirozené podoby + pomalit tok vody krajinou tak, aby v průběhu toku docházelo k samočisticím přírodním procesům...)
- zvýšit členitost krajiny (meze, remízky, menší pole, revitalizace vodotečí, malé vodní nádrže...)
- zvýšit ochranu půdy - mají těžké stroje, udusávají to (kompakce), málo půda plodí, málo organických látek, musí více hnojit (N+F+K), musí orat hluboko, mají těžké stroje aby orali hluboku, čím dál hůře to plodí, musí více průmyslových hnojiv, žížaly a edafon umírá, půda je těžká a "bez života", málo plodí, musí hlouběji orat a používat více hnojiv...řešil bych to i legislativně, málokdo (a už vůbec ne Agrofert) se dívá na generace dopředu, občas to je jak říkal ex-prezi. Klaus, že na "ekologii si musíme nejprve vydělat". Takže normálně uzákonit sankce za zhoršení kvality půdního fondu, ...snad i zavedením „půdní inspekce“, případně narovnávání smluvních podmínek (pachtovní smlouvy)
asi toho je ještě více, obávám se ,)