• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: co to má být za škatulku?
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    LINKOS: nejsi Ty náhodou od RnK ? :)) tohle by mi tam sedělo :))
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    TADEAS: o jedle zastromovani a zakerovani se vlastne na zahrade taky pozvolna pokousime...proti vedru a suchu to vidime jako jedinou schudnou moznost....
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    TADEAS: V kaštanových lesích se pasou na polodivoko vepříci .. to je pak ta jejich vyhlášená sušená šunka .)
    Pigs sweeping up chestnuts in Corsica
    https://www.youtube.com/watch?v=U5JQsEIzO_s

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: to neni doplnek, ale uplne jina vize zemedelstvi (kazdorocni orba vs. vicelety/trvaly systemy). jinak tyhle orechy jsou daleko vic soucasti kuchyne ve francii, italii historicky. na korsice uz podobny hospodarstvi kdysi provozovali, ted po nich zbejvaj jen obrovsky kastanovy lesy.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    TADEAS: no, mám takový pocit, že lidi jaksi nebudou chtít přejít na stravu hlavně s ořechy. Ale jinak dobrý, jako doplněk bych se tumu nebránil.
    DENDROBATA: u našich třeba rozjeli sady, maj vyřešený zavlažování, stříkaj to asi fest, pracujou tak pracovníci z východu, ale stále to rozšiřujou. Češi raději jezdí pracovat do nedaleké škodovky a v sadech dělají tak řídící pozice a to odbornější. Na trhání jablek jaksi není potřeba kvalifikovaný pracovník.

    Jinak s dotačními podvody nebodují jen češi:
    "V roce 1981 Řecko vstupovalo do EU jako v té době nejchudší stát
    EU. Proto mu EU chtěla pomoci. Řečtí zemědělci dostali dotace
    za každý vysázený strom olivovníku. Až po několika letech někoho
    napadlo zjistit, kolik asi už vysázeli olivovníků. Zjistili, že dostali tolik
    peněz, že by mělo být osazeno území čtyřikrát větší, než je rozloha
    Řecka. Nikdo nekontroloval, zdaje opravdu zasadili.
    V Kalábrii na zaostalém jihu Itálie chtěli zemědělcům pomoci
    stejně, ale s pomerančovníky. Pro změnu už kontrolovali, zda stromy
    byly opravdu vysázené. Co udělali místní lidé?
    ???
    Vysázeli je, a dostali dotace. Hned poté je vykopali, opět zasadili,
    a znova dostali dotace."
    Například známá když byla v africe, tak dávali lidem kozy, aby měli mlíko. No vesničani všchny snědli a nechali jen jednu a tu ukazovali když přišla kontrola :)


    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BODY_SUIT: To budou nějaké ty samotářky .. u nás se ji říká včela zednice http://www.vcelynastrese.cz/atlas/calounice.html
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DENDROBATA: no ja to nechci delat jako byznys. penize si vydelam efektivnejc v absurdni korporatni masinerii a zaroven se ji snazim nenapadne guerillove narovnavat :) napriklad firemni komunitni zahradka ma docela uspech takze misto bezudrzboveho sterku nam u velitelstvi roste salat, mata, angrest, redkvicky, cukety mrkev, tymian, pazitka, chilli papricky a dalsi rostliny co si lidi zasadili. nejvtipnejsi jsou nechapave pohledy nketerych kravataku, kdyz nas vidi hrabat se v zahone, kdyz nam za to nikdo neplati. dokonce i pan generalni si prisel zasadit angrest, tak treba to s tim svetem jeste nebude uplne marny.
    holt jsme si ten udrzitelny rust vylozili trochu po svem :)

    no kazdopadne kdybyste pak nekdo chtel zadaco puvodni odrudu na roub, tak jich mame ve Valci pestrou paletu.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    JAZZZ: Nechci tě zrazovat ale školkaření, resp. Uvádění rostliného materiálu do oběhu vyžaduje též spoustu byrokracie a úředničení .. komunikuješ se SRS, oni ti schvalují matečnice, izolační vzdálenosti (speciálně pro slivoně), školku co 2–3 roky stěhuješ, každá kytka potřebuje rostlinolékařský pas, není to prdel ... Mluvil jsem o tom s Ajšou ze starých odrůd ale ten vypadá že to chytil za správný konec a firma prosperuje
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DENDROBATA: to jsou teda hospodari. nevim co je "dotace na ekologické pěstování ovocných stromů" a z jake to jde hromadky, ale my jsme s kamaradama z Valce tezce vydobili dotaci na rekultivaci krajiny a mame udrzitelnost nejmin 10 let. sazeli jsme vysokokmeny, celkem jich je 564 a je to genofond prevazne puvodnich odrud. byrokracie desna, protoze jsme nezaplatili vypalne 10% manzelovi urednice co to schavluje, ktery ma firmu, ktera to cloveku spravne vyplni.
    nakonec jsme to jeste museli dotovat i z vlastnich kapes abychom to dotahli a udelali nekolik brigad a pak clovek vidi ze nejaky hovadka to po peti letech vykacej no to bych teda blil.
    ale co, dobre jim tak. oni musej stravit celej zivot s kokotem v jedny hlave :)

    kazdopadne doufam, ze za par let doufam rozjedem i malou skolku puvodnich odrud, tak budem bojovat za tu svetlou stranu sily :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    JAZZZ: http://echo24.cz/a/i6fVA/zasadili-jablone-pobrali-milionove-dotace-a-bez-sklizne-pokaceli
    SCHWEPZ: pokusím se to všechno přečíst, slibuji :) ale vracím se domů k počítači celkem unaven .. jarní zahradnická panika
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: aha, myslel jsem ze myslis ten film.

    hybridni lisky a oresaky jsou takova experimentalni vize typka, kterej na tom maka poslednich dvacet let a ma od nej genetiku mark sheppard. nevim, jestli na necem podobnym nekdo dela v evrope. jestlize vyznam kazdorocni orby, seti, sklizne je hlavne v tom, ze tim harvestujeme slunecni energii do kalorii v podobe semen a jestlize se uvazi narocnost a dusledky tohohle podniku, tak vicelety stromovo-kerovy systemy by vhodne pouzity mely bejt daleko lepsi z pohledu biodiverzity, zadrze vody, udrzovani pudy, pricemz energie je v orechach. jde to strojove sklizet a loupat, pricemz se nejedna o dosavadni zpusob uplatnovanej u liskacu, kdy pod nima neni zadna vegetace a luxujou se ze zeme. technika, kterou vyviji tu genetiku rika swarm breeding, v kazdy fazi ma dve cilovy charakteristiky (velikost plodu, chut, odolnost teplotam, nemocem), ktery fixuje v populaci 5000 stromu, v dalsi fazi fixuje zase jiny dve charakteristiky, vysledkem je pak ne jeden identickej hyrid, ale geneticky ruznoroda populace stromu s zadanejma charakteristikama, tj. mnohem trvalejsi a odolnejsi nez kultivary. badgeresett research corp., woody agriculture mit presentation. ma knizku hybrid hazelnuts, kdyztak muzu poskytnout. nebo googli woody agriculture, neco o swarm breedingu je i na opensource ecology. samozrejme zaroven je nejak potreba se dostat z toho cyklu pestovani krmiva pro koncentraky zvirat.

    linearnim uvazovanim myslim tu nasi agro-logisticko-byrokratickou vizi sveta, ve ktery muzes postupy analogicky prirodnim vedam aplikovat na urovni multidruhovyho spolecenstvi; ze se neco jako komplexni adaptivni systemy snazis 'resit', popripade zpenezit, opanovat kontrolou. neni zadny globalni reseni, jenom neustavajici prenastavovani pro ruzny aktery ruzne vyhodnejch siti interakci.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS: myslíš asi to Cowspiracy, že jo, páč tím "je to super, viděl jsem vícekrát" reagoval na ty Hanákovi "Obrazy starého světa". To Cowspiracy je skutečně agitka veganů, to je pravda. Jako téměř vždy v tomto spolu s Buddhou doporučuji volit "zlaté střední cesty", vyškrtnout uzeniny a podobné sračky a maso z dobrých zdrojů jíst svátečně.

    Mohl bys rozvést tu část jak hybrdiní líska a ořešák nahradí každoroční orbu?
    Jako...pole potřebuje odpočinout, to trojpolní hospodaření (úhor, jař, ozim), kdy byla část vždy ladem a odpočívala měla něco do sebe - tož byla to doba před tzv. zelenou revolucí, průmyslovými hnojivy a traktory.

    Taky moc nerozumím té části o "lineární uvažování co nás dovedlo sem"? Myslíš karteziánský přístup? Co se týče "péči o vodu v krajině" vítal bych spíše holistický přístup, každopádně je to komplexní jak ptakopysk a tak se k tomu musí přistupovat. A co se týče spotřeby masa - sám přeci víš že globální řešení tady bude vždy narážet, studuješ antropologii, tak víš, že jídlo je ritualizované a co kout světa to jiný přístup. Možná nám na západě právě dělá problém ta "bezduchost konzumu", trochu ritualizace jídla a stravovacích návyků neuškodí ,)

    NO jak píšeš v závěru - je to propletenec mnoho siločar a zájmů a prvním krokem může být definice společného slovníků
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: ten dokument je veganska agitka :) (nic proti, mnoho let jsem to vyznaval) a co se tyce cisel, vychazi z nejakeho 2006 world watch reportu, pricemz je i novejsi 2009, ktery neni v nekterych ukazatelich tak katastroficky. samozrejme nic nenamitam proti snaze reformovat americkej pristup k zemedelstvi a jejich prasecky navyky.

    to co pises je dobry, zaroven ve vztahu k filmu mi tam chybi vubec zminka nebo diskuze metod j. salatina, nebo savoryho (holistic planned grazing), polykultury ve velkym, agrolesnictvi, akvaponie, potazmo hybridni lisky nebo oresaky jako mozna nahrada kazdorocni orby. je toho proste dost, co se otevira za moznosti a reseni imho nikdy nebude vymysleny (podle studie xxx je maso takhle a takhle narocny, budu teda vegan) -- to je stejny linearni uvazovani a bezbreha globalni aplikace nejakyho "reseni" (svet nemuze byt objektem reseni), ktera nas dovedla do soucasnejch problemu. kazdej z nas a vsichni spolu (lidi, voda, pudni organismy, zvirata, rostliny, technika) se musime podivat, co v aktualnich interakcich (ktery z kazdyho mista vypadaj jinak) je mozny nastavit ke vzajemnymu prospechu.

    plus to vsechno co pises je vyrazem pece a pecovat musej lidi, takze zaroven je potreba spoustu lidi, kteri se k primarni produkci vrati, diky cemuz se i zvirata muzou vratit do krajiny, kde muzou plnit roli, kterou tam plnit maj. protoze zasadni cast celeho toho problemu je, ze je to optimalizovane na minimalizaci lidskyho pracovniho nasazeni, ne na setrnost, nebo energetickou nenarocnost. z toho pohledu je otazka, do jake miry lze setrnost realizovat v ramci korporatni orientace na zisk, potazmo dosahovat tehoz za pomoci vzdy nejak neadekvatnich regulaci statu.

    a vyhoda megaorganizaci typu agrofert by mohla byt, ze se na ne dost mozna da verejne zatlacit (pokud je k tomu vule) a vynutit nejakou jejich reformu. no uvidime .)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DENDROBATA: máš k tomu bližší info? udržitelnost dotovaných projektů tohoto tyou by měla být minimálně 10 let. není mi jané, jak by se to kácení pak mohlo někomu vyplatit, když už ty stromy plodí.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    jsem se tak pozastavoval nad informaci z jednoho projektu z palestyny kde uvadej data o vesnici kterou chtej predelat na eko a v podstate to ze na 1500 obyvatel pripada 3500 ovci a koz. Pak tam nemaj mit sucho. Sic jsem vedel ze tam nadmerne spasaj, ale az tyhle cisla mi to priblizila.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DENDROBATA: ten dokument je super, viděl jsem to vícekrát. Ano blahobytu je více, ale po nás potopa? Najdi si pojem "sustainable development".

    Pro nás z toho plyne

    * v principu - uvědomovat si dopady svého jednání + jednat podle toho (např. conscious consumption, nebo dobrovolná skromnost, nebo si vážit darů země a vystříhat se masa na několik dní v týdnu etc. ap.)
    * legislativně - zapracovat externality do daňového zatížení - pokud se do ceny promítnou dopady, dojde k zdražení a to omezí konzumaci masa
    * Ad voda, to je na delší řeč, je toho mrtě, v principu zlepšit hospodaření s vodou v krajině, neplýtvat, podpořit přirozené funkce ekosystému. Resp.:

    - změna způsobu zemědělského hospodaření (rozčlenění krajiny do menších ploch a produkčních celků a opětné vytvoření vazby mezi vlastníkem pozemku a hospodařícím zemědělcem - když máš půjdu pronajatou, až tolik ti nezáleží, jak to předáš další generaci)
    - systémový návrat drobných vodních ploch do naší krajiny (vrátit drobné vodní plochy všech kategorií vč. mokřadů, slepých ramen řek, slatiniště, rašeliniště,..) Dříve bylo o mnoho více rybníků. O mnoho.
    - podpoře biodiverzity také k doplňování zdrojů podzemních vod - i jako přirozený čistící nástroj průmyslově kontaminovaných vod
    - změny na úrovni infrastruktury obce i města (kořenovými čističkami počínaje :)
    - legislativa na omezení plošných zdrojů znečištění (máš kukuřičné pole ve svahu - kukuřice a řepka teď jede - pohnojíš to, zaprší, dusíkaté látky stečou někam dolů k vodě (viděl jsem to na přehradě Seč, rekreační oblast, voda zelená plná sinic, lidi v plavkách kolem, nejodvážnější po kolena do vody)
    - Územní plánování respektující ochranná pásma vod (výstavba v pásmech ochrany vod, ale i v záplavovém území,...to je překvápko když si postavíš barák bez podezdívky někde u vody, že máš vodu v obýváku u TV. Proč tam asi ty starší baráky měly podezdívku metr vysokou?)
    - revitalizace vodních toků (za komanče narovnávali a "kanalizovali", teď musíme napravovat - tj. návrat vodních toků a ploch do přirozené podoby + pomalit tok vody krajinou tak, aby v průběhu toku docházelo k samočisticím přírodním procesům...)
    - zvýšit členitost krajiny (meze, remízky, menší pole, revitalizace vodotečí, malé vodní nádrže...)
    - zvýšit ochranu půdy - mají těžké stroje, udusávají to (kompakce), málo půda plodí, málo organických látek, musí více hnojit (N+F+K), musí orat hluboko, mají těžké stroje aby orali hluboku, čím dál hůře to plodí, musí více průmyslových hnojiv, žížaly a edafon umírá, půda je těžká a "bez života", málo plodí, musí hlouběji orat a používat více hnojiv...řešil bych to i legislativně, málokdo (a už vůbec ne Agrofert) se dívá na generace dopředu, občas to je jak říkal ex-prezi. Klaus, že na "ekologii si musíme nejprve vydělat". Takže normálně uzákonit sankce za zhoršení kvality půdního fondu, ...snad i zavedením „půdní inspekce“, případně narovnávání smluvních podmínek (pachtovní smlouvy)

    asi toho je ještě více, obávám se ,)

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    SCHWEPZ: Co z toho plyne pro nás? Zadržovat vodu v krajině, splachovat užitkovou, jíst méně masa?

    K tem sadům na dotace. cca před pěti lety byla vypsaná dotace na založení ovocného sadu .. po pěti letech kdy vypršela lhůta pro udržení sadu byl sad vyklučen .. prý se nesklidilo jediné jabko, za mně čirá spekulace s pozemkem a dotací...

    Kukajte na toto .. máme se kurňa dobře
    Obrazy starého sveta (1. časť) - Dušan Hanák
    https://www.youtube.com/watch?v=Plpwj5IXD8c
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    K tomu dokumentu SCHWEPZ: ještě podotek: Pokud by zbytek světa jedl stejně jako Američané, došla by čerstvá voda už před 15 lety, říká tajná komunikace mezi několika zeměmi Středního východu, USA a největší potravinářskou společností Nestlé z roku 2009. Zprávy, které se zabývaly hlavně úbytkem pitné vody v oblasti Blízkého a Středního východu, uveřejnila v rámci nelegálního odtajňování dokumentů americké diplomacie už v roce 2010 webová stránka Wikileaks, až nyní je ale komplexněji zdokumentovalo americké centrum pro investigativní žurnalistiku Reveal.
    Důvodem velkého nebezpečí je nadměrná konzumace masa ve Spojených státech. „Jedna kalorie masa vyžaduje 10krát tolik vody než kalorie rostlinných potravin,“ tvrdí Nestlé. Vyprodukovat půl kila masa vyžaduje obrovské množství vody, protože zemědělci používají tuny plodin, jako je kukuřice nebo sója, ke krmení zvířat. Velké nebezpečí by nastalo, kdyby se země s velkými populacemi – jako Indie nebo Čína – rozhodly jít v amerických gastronomických stopách. Číňané zatím jedí asi o polovinu méně masa než Američané, Australané nebo Evropané, ale čísla se pravděpodobně začnou zvedat s tím, jak se zvyšují počty čínské střední třídy. V sedm let staré tajné komunikaci firma Nestlé diplomatům napsala, že podle jejích informací bude mít v roce 2025 třetina obyvatel planety problém dostat se k čerstvé vodě.
    http://www.rozhlas.cz/...-mohla-dojit-uz-pred-15-lety-pokud-by-zbytek-sveta-jedl-jako-v-usa--1610030
    https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_meat_production
    http://www.express.co.uk/news/science/665779/water-shortage-nestle-wikileaks-meat
    http://reverbpress.com/tag/nestle-wikileaks-water-cable/
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SCHWEPZ: rozparcelovali to na nové domy...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam