• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    PETEKKA: u nás maj taky všechny zatím jen listí, prostě pokvetou časem.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PETEKKA: denivky mají ještě čas, nám taky nekvetou. Mají nalité pupeny? Možná málo živin?
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Nevíte prosím, proč mi nekvetou pivonky ani denivky? nic jsem nepřesazovala, neměnila...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KAREN: keyline, od strany 25 pdfka, ale bude te zajimat jak vymerovat, coz je dal (bunyip level)
    http://docdro.id/5hS3luo

    pripadne jinej prehled - keyline design course notes
    http://docdro.id/FzO8bQJ

    jestli chcete stavet jezyrko ve svahu, tak asi si na to vzit nekoho povolanyho, pripadne muzu vysvetlit jak je buduje holzer, ale prej to neni pro novacky, vyrobit si malej landslide asi nebude nic moc.

    keyline ti umoznuje smerovat vodu z udoli na hrbety. ale je to asi jedna z nekolika stovek moznosti, jak vest vodu svejlama vzhledem k vrstevnicim, takze primarne zalezi na tom, jakej si udelate celkovej design toho pozemku, co tam chcete dosahnout.

    docela dobry napady a zakladni popisy ma ben falk v resilient farm and homestead.

    a mrte toho bude v bibli, aka permaculture designers manual :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    ... jinak me zajimaj me knihy, internetovy zdroje atd., kde je to dobre popsany a ktery se daj nastudovat. jde o terenni upravy kalibru bagr;)
    KAREN
    KAREN --- ---
    SCHWEPZ: to neni pro me
    PETD
    PETD --- ---
    KAREN: Ještě můžeš zkusit HugelKultur.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    SCHWEPZ: mě to kdysi zaujalo kvůli lehkému řezivu. Ten http://www.paulownia.wbs.cz máš ověřený, nebo to je "co google dal"?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ZATAMOKO: jojo, něco jako topol japonský/kanadský; dá se to řezat na pařezinu, obráží to, ale ta paulovnie lépe v kořenech zadržuje vodu.

    Fascinující paulownia | Paulownia kirl, tomentosa, shan tong, pao tong Z07, elongata, biomass
    http://www.paulownia.wbs.cz/
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    SCHWEPZ: Paulovnie.. takový ty "zázračný" ultrarychle rostoucí stromy?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    KAREN: Terasy, záhony po vrstevnici,travnaté pásy mezi záhony, zasakovací prohlubně..apod..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KAREN: vodu zadržujeme v sudech, máme je hned u záhonů ,)

    Jak znám Váš pozemek (velký sklon, svah, členitost), tak bych jezírka moc nedoporučoval, spíše jakási pásy (svejl), případně terénní zlomy, do kterých se dají zasadit "kořenáče", které vodu zadržují. Záleží na tom, jestli jen chceš držet vodu proti odtoku pryč z pozemku, nebo ji ještě nějak jinak využívat (ponořit tam lahváče třeba ,)

    Paulovnie skvěle zadržují vodu, ve čtvrtek si od Jákoba beru 20sazenic, můžeme si u něho dát sraz
    KAREN
    KAREN --- ---
    co za zdroje byste doporucili, co se tyce zadrzovani vody v zahrade? prakticky tipy a navody jak na svejly, jezirka atd.
    predem diky!.)
    TATONKA
    TATONKA --- ---
    Vždycky, když někde slyším / vidím spojení "pěstovat zvířata", zešediví mi jeden vlas.
    DIZZYDENT
    DIZZYDENT --- ---
    XL1: ja letos pozoruji na zahrádce výrazný úbytek slimaku a výrazný příbytek slepýšů..mam pocit ze jsou pod každou deskou nebo kupou trávy. Jak se tam dostali nebo jak je nalákat nevím, ale funguje to k mé radosti
    XL1
    XL1 --- ---
    Má tu někdo reálnou zkušenost s NEMASLUGEM proti slimákům? běžce nebo kachny kvůli tomu pěstovat nebudu- nevim co bych s nima v zimě dělal...a zdá se že ty d+šte slimejše zas aktivovaly...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZATAMOKO: mě vloni kombo mravenci-mšice málem úplně zlikvidovalo jeden stromkový rybíz.. Letos jsem koukal,už zase nabíhaj,skoro každý stromek i strom je napadený..

    Zkusím jíchu z kopřiv nebo tu "marihuanu" :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    LENGYANG: mšicím pomáhají mravenci, kteří od nich získávají sladkou mízu. V první řadě se to chce zbavit mravenců. V chalupě nám pomohl odvar z hřebíčku, kterým jsem vystříkal jejich cestičky.
    Problematický je mulč, alespoň u nás, neb to je mravenců ráj. Na druhou stranu se mi to okopávat taky furt nechce, tak jsem rezignoval a halt tu 1/4 úrody obětuju :)
    Z "přípravků" se mi krátkodobě osvědčila emulze vody, česneku, oleje a mýdla.
    USTRICA
    USTRICA --- ---
    LENGYANG: na mšice nám pomohl vývar listí z marihuany. vezmeš listí vyvaříš ho necháš to vylouhovat a pak tou vodou to postřikas
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Sedmitecny uz asi ani nejsou. Ja uz vidam jen s vic teckama.
    LENGYANG
    LENGYANG --- ---
    Ahoj, mám dotaz, nemáte někdo typ na to jak se ekologickou cestou zbavit Mšice jitrocelové/mšice rybízové? PS: slunéčka sedmitečná fakt nehodlám sbírat, ale sháním nějaký potřik.. diky
    EETEE
    EETEE --- ---
    Ahoj, má tu někdo zkušenosti s postřikem ředěného koloidního stříbra proti plísni rajčat, brambor a okurek? (Jaký poměr, kdy postřikovat atd...)

    Nebo alespoň tip na odkaz kde bych o tom mohla najít důvěryhodnější informace než jsou odpovědi v diskuzích typu "ano/ne".
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam