• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    CUKI: ja s tebou v podstate souhlasim. dotace zpusobuji problemy, pokrivuji trh (ktery je ale uz tak dost pokriveny a lide ho tak chteji mit).

    treba pro ty indiany mel zelezny hrnec, ktery si neumeli vyrobit vetsi cenu, nez zluty sutr. hodnota prikladana vecem je relativni. lide dostanou to, co chteji a nemuzem je nasilim zmenit. jen muzeme ukazovat alternativu, dodat vyvazene informace a nechat je vybrat. v tom smeru muze byt prace reporteru jako jsi ty velmi cenna

    u nas fungovalo zemedelstvi zrovna jak v tom slovinsku, ale rozmetaly to dve to valky, komunismus a ted tomu babisovsky kleptokapitalismus zatlouka posledni hrebiky do rakve. pokud se jeste najdou lidi, kteri to s krajinou mysli uprimne, meli by dostat zdroje treba skrze ty dotace. kamarad si takhle poridil traktor za 3 mega na ktery by jinak pestovanim ovoce a chovanim ovci nevydelal za cely zivot.

    prisla by mi skoda, aby rozumni lide neefektivne mrhali casem a zdroje tekly psychopatum, co budou vsechno jen dal nicit.

    neni to cernobile
    CUKI
    CUKI --- ---
    JAZZZ: hele v zemědělství nedělám, tak to mám jen z druhé ruky. Na druhou stranu jsem podstatnou část života strávil na cestách, někde to byl i víceletý pobyt, kde jsem se snažil si (nejen) takových věcí všímat. Procestoval jsem takto přes 40 zemí světa (většinou Evropa) a dost z nich jsem pracoval. Mám srovnání před EU i za ní. JAsný je to jen můj subjektivní pohled na druhou stranu si myslím že mám pohled celkem nad věcí, protože do něj nejsem nijak zainteresován, navíc asi profesionální deformace reportéra se snažím nestranit spíš si sám klást otázky a hledat na ně odpovědi.

    Když to hodně zjednoduším, tak EU mi přijde jako prostředek pro bohaté Německo jak najít odbytiště svých nadbytečných výrobků, kterých musí prodávat více a více aby si zachovali svojí úroveň. To jak to dopadne se můžeme dovtípit z minulých podobných počinů naší (světové) historie.

    Ostatně kolonisté od indiánů taky vyměňovali zlato za bezcenné železné nádobí. Tím zlatem je v tomto případě zemědělská půda a její produkty a tím železným nádobím je novější a novější spotřební technika a "eko" automobily a jiné nesmysly, pro které by v zemi nebyl odbyt. Směňují drahocenné suroviny za odpad, protože dneska prodává kvalitní marketingová strategie nikoli kvalita a užitečnost produktu...

    Před pár týdny jsem se vrátil z měsíční cesty po Slovinsku a docela mě překvapilo jakým způsobem tam funguje jejich zemědělství a produkce. De facto nějaké velké firmy tam noc nefigurují, ale hlavně skoro každý Slovinec má svou zahrádku kde si vesměs většinu potřebného vypěstuje sám. Je to utopie? Jak se to tam vzalo a jak to funguje? Když člověk přijde do obchodu na první pohled zjistí, že ovoce a zelenina se tam moc nenakupuje...

    Obecně jsem právě spíše pro tu menší produkci, která je ostatně mnohem lépe kontrolovaná. Protože když dostanu od souseda květák, tak vím čím to hnojí a naopak.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    CUKI: pokud se jde o tu "ekonomickou podporu vuci vnejsku" tak presne to by mely dotace resit, protoze zavadeni cel nefunguje a navic ho reguluji mezinarodni dohody.
    pokud konzumenti na zapade kupuji zbozi od lidi, kteri se maji mnohem hur a zaroven se chteji mit lip a pri tom zachovat strategicky dulezita odvetvi mezi ktere zemedelstvi patri, tak neni jina cesta. pokud se shodnem ze prace s krajinou je verejny zajem, tak zemedelci jsou neprimo statni zamestnanci a s dotacemi se musi naucit pracovat, jinak neprezijou a bud je spolkne agrofert nebo se budou s motykou lopotit u jednoho zahonu.

    dokonce jsem videl stoilni hru pro skolni deti "Dotace" ve stylu sazky a dostihy to uz mi prislo celkem perverzni, ale asi to jinak nejde. dneska jsou i firmy co ti to napisou a i na tom Statnim Fondu Zivotniho Prostredi sedi docela rozumny mlady holky.

    DENDROBATA: nemusis byt v zadnem svazu. jako o.s. jsme to udelali na cizim kamaradove pozemku dokonce cast penez z projektu mohla jit na odkup casti toho pozemku do vlastnictvi toho o.s.
    na tvorbu projektu a architekta tam je vyclenena kolonka. pokud mas pozemek (ani ho nemusis cely vlastnit) a vizi, tak to proste jde. neni pravda, ze "normalni clovek to nema sanci osefovat". na tri pokusy jsme to zvladli i bez te firmy co si za tvorbu projektu rekne 10% , ale muzes jit jistejsi cestou a to byrokraticke peklo si ustrit coz po tech zkusenostech doporucuju :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DARJEEL: dobročinej spolek to není, ale mělo by to fungovat spíš jako (nejen) ekonomická podpora EU vůči vnějšku, ale tak to moc nefunguje
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    CUKI: ty to pises, jakoby eu byl nejakej dobrocinnej spolek a melo za cil, aby se lide meli co nejlepe... tak to ale neni, je to predatorsky kapitalismus. Na dotacich musis urvat co nejvic, jinak zemedelstvi v tom danym regionu neprezije.
    S tvyma idealama ala "misto psani projektu sazet stromy" souhlasim, lec realie jsou jine a neni jina moznost, nez se naucit dobre si psat o penize, ktery jinak jdou na francouzske vinice...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    JAZZZ: Jo zaslechl jsem že něco takového běží, potřeba být v ovocnářském svazu nebo tak něco + teď se rozbíhá něco se zadržováním vody v krajině ... to je na o.s. a fundraisera a krajiného architekta, normální člověk to nemá šanci ošéfovat ... Vychází mi zo toho nakoupit 500 stromů, vysadit je a postarat se o ně, přijít o 25tis /rok za dobytčí jednotku či hektar sečené louky .. nemá ta čísla přesně spočítaná ae pohybujeme se v řádech 100tis Kč a stovek člověko a motohodin ...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: to taky netvrdím, ale v EU je volný trh. Takže ty dotace negativně ovlivněj i jiný země.
    Například Jablka z Itálie obchody nakoupí za cenu za kterou ti je tady pomalu ani nikdo nesčeše! Jak je to možný? přitom v Itálii je nutné ty stromy zalívat, nějak dopravit, je tam mnohem větší riziko omrznutí nebo i přes drahé zavlažovací systémy že nebude voda. Platy tam jsou taky o dost vyšší. Je to dáno ale tím, že víc než polovičku ceny kterou za ně dostanou, jsou z dotací.. A my pak zase za dotace ty jablka kompostujeme, přitom jsou logicky díky delší sezóně kvalitativně lepší než ty Italské...
    Kdyby nebyl volný trh, tak by se sem ty Jablka nedostala. A hospodařilo by se více regionálně. Jsem pro volný trh, ale pro všechny za stejných podmínek. Tak, aby to bylo ekologické. Kuriózně tohle bylo ve společenství bývalého východního bloku vymyšleno daleko lépe. Protože obchod byl za prvé směnný a za druhé se jednalo jen o věci, které v dané lokalitě prostě nebyli.
    Tohle se mělo řešit ještě před vznikem EU. Do zemědělství jde mnohem více peněz než kdy před tím a výsledky jsou mnohem horší.
    EU je zatím jen prostředkem pro země s velkou produkcí vytvořit si odbytiště pro své výrobky. Teď nehodnotím jesti se nám to vyplatí nebo nevyplatí a jestli je to dobře nebo ne?
    Ale není tohle velká daň za ten přínos co to má? Než se vymyslí nějaká dotace, mělo by se přemýšlet proč to tak je a jestli by to nešlo jinak. Tohle ač to hodně lidí nerado slyší je přesně analogie u nás za socialismu, kdy jsme vyráběli něco co nebylo potřeba jenom pro to abychom zaměstnali lidi... fuj!
    Ostatně nemusíme chodit daleko. V našem pohraničí s německem pracují za minimální mzdu němci, kterejm jejich stát jejich plat dorovná do německého eq. Kdyby jsme byli co k čemu, tak když už nic jinýho, tak to uděláme sami.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    DENDROBATA: tak to uplne neni ze bys o to prisel. na sekani louky se v CR bere dotace na pudni blok. po tom co ji osazis ovocnymi stromy treba skrz dotaci na rekulivaci krajiny jako jsme to udelali s o.s. Tranquillite ve Valci, tak mas zas dotaci na spasani te travy ovcemi a je vyssi nez to sekani takze i skromny pasacek by se na tom uzivil. plocha od ktere to ma smysl je cca 3ha ale to ber s rezervou jako nas priklad. muze byt vetsi i mensi. celkem jsme vysadili 564 stromu ale bohuzel tam byly i kozy a 15 procent jich ozraly tak na podzim budem dosazovat. njn pankaci se chybama uci.

    obecne dotace moc nemusim, ale daj se vyuzit i dobre. bohuzel uprimni lide v tom vetsinou neumi chodit nebo na to kaslou a z pulky vyuzity rozpocet pak zbyva na zlodeje kterym to pak prochazi protoze preci to te EU nenechame.

    dobrych projektu je nedostatek, tak to zkuste :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak ony ty dotace nejsou vymyslem eu. Kdyby to bylo jen na eu tak nemaji francousti zemedelci mnohem vetsi dotace nez nasi. Ono pokud vim tak psenici od tebe koupi za podobne penize at jsi z Číny nebo z Francie,resp cena komodity je dana burzou. Pokud tedy chce udrzet vyssi zivotni standard svim zemedelcum nez maji zemedelci v rozvojovich zemich tam jim musis neco poslat bokem. Jako neni todle jediny faktor,ale myslim ze to ma celkem velky vliv
    CUKI
    CUKI --- ---
    DENDROBATA: To já zase doufám, že všechny dotace vymizej a svět bude zase veselejší. Dotace nikomu nepomůžou a zemědělci jsou poslední, který na tom něco budou mít. Je to jen pro ty, co svůj čas věnujou naprosto zbytečné činnosti jak získat dotace místo aby něco sami vytvořili!
    Jsem sice všema deseti pro jednotnou Evropu ale ne takto! fuj!
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    TADEAS: Před rokem jsem byl na semináři o agrolesnictví na ČZU ... snad se hnou ledy a půjdou dotace i na zakládání agropastorálních systémů
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    TADEAS: Takže skrz úvěry? ... U nás celé zemědělství dost pokřivily dotace takže spíš sledovat dotační tituly a umět v tom chodit ... Už jsme to s kamarádem řešili, zalesnit pastvinu ovocnýmy stromy přijdeš o dotace na pastvu nebo sečení, i když te trávy bude pořád stejně nebo o 10% méně .. nikomu se do toho nechce skrz ty peníze pač nehospodaříš s tím co vypěstuješ ale s tím co dostaneš na dotacích .. pak to soused co seče louky celé vesnici vozí k lesu nahromadu zetlít ..

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DENDROBATA: pokud to beres na zahradni rozmery tak asi jo. me nejak zajima spis to uplatneni ve vetsim. temhle typek to docela financuje pres banky, coz mistnim socialistum asi nebude po chuti, ale rikal, ze pokud nebude zasadni problem, melo by mu to financne dobre vyjit. pred par lety byl realitnim maklerem, zmenil profesi na chov zvirat v agrolesnickym sadu .)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    TADEAS: Když to převedu do našeho měřítka, chce to souseda s tadytou technikou .. Jenom to nářadí za traktorem bude za statisíce .. takže najmout nejlépe někoho kdo už v místě hospodaří .. pak si jen pořídit malej traktor se sekačkou a popř s obracečkou na běžnou údržbu ..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    OGMIOS: a pak bys to mylcoval rucne a okolo sekal kosou? :D nevim jak konkretne to dela v tomhle videu, ale tu svoji farmu si namodeloval, vytycil si tam keylajny a pak mu to fyzicky vyznacil gps navadenej traktor :) to je super technika, ruco je mozny vsechno, asi pak jde o unosnost prace na nejaky skale a jestli potrebujes managovat farmu nebo mas dva mesice volno na sazeni.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    TADEAS: moc pekna technika :))) akorat ze letos jsem za 2 mesice a kousek v lese zasadil skoro 30000 stromku veskrze jen se sazecem. S tim ze jsem dal i 1500 stromku za den(7hod prace). Ja bych to moc technikou nekomplikoval. Ikdyz ten rozmetavac stepky je dobrej na velky plochy :)
    JAGA
    JAGA --- ---
    Permakultura (CS) - Tradiční léčivé byliny a jejich praktické využití - Kurzy, setkání, pozvánky
    http://www.permakulturacs.cz/event/433/tradicni-lecive-byliny-a-jejich-prakticke-vyuziti
    Naše osvědčená a zkušená lektorka Alena Gajdušková vás v intenzivním jednodenním kurzu seznámí s bylinkářskými a léčitelskými dovednostmi našich předků. Nenechte si ujít!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    How to Plant 10,000 Trees
    https://youtube.com/watch?v=xP2lMpDQ6gk
    ARZA
    ARZA --- ---
    Netušíte někdo, zda existuje přípravek, kterym bych mohla vymýtit z květeny a hlíny na terase nosatce, aniž bych si otrávila kočky a všechen hmyz v okolí? Počítám, že bych ho aplikovala až na podzim, nebo klidně začátkem zimy, ale potřebuju, abych tím na jaře už nedělala žádnou škodu.
    Opakovaně jsem zkoušela s poměrně důslednym dodržením návodu hlístice Heterorhabditis, ale bohužel bez úspěchu. Stálo mě to akorát prachy a nosatci se vesele množí dál:(
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Na recyklaci je PVC horčí, ne že to nejde než třeba ten PP, ale na rozdíl od něj se dá bez problémů lepit a to je u mě ekologická vlastnost (místo výměny kus za kus). Dále v některých fyzikálních vlastnostech je nenahraditelný. Ale je pravda, že pokud to jde tak by se měli používat materiály méně škodlivé. Nicméně PVC je podle mě lépe recyklovatelné než jeho náhrada termoplast už důvodu toho že má značku k recyklaci nebo jak se tomu nadává.
    A není hadice jako hadice.. Mám (podle mě PVC) sací hadici k vodárně a ta má atest nezávadnosti pro nemocnice, školky,... Hadice je celou dobu v chladu ve tmě. Na druhou stranu zahradní hadice hornbachu, co je na slunci stále pod tlakem z řádu na konci uzavřena kropítkem, může bejt ve večerních hodinách solidně toxická.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    No nečekal bych, že se tu bude taková věc tak rozmazávat.
    EXCITE: tak vím, že jsem ti slíbil zdroje, ale nemám energii abych věškeré informace co píši dokládal ještě odkazy, pokud chceš sám si s pomocí googlu, či na veronice toho najdeš mraky.
    Problém je, že není ftalát jako ftalát a není plast jako plast. Vázání ftalátů v petce a v pvc je řádově jiné. Stejně tak by se měli používat méně škodlivé ftaláty do petek, kde to přijde do styku s potravinami. Některé se dokonce dávají i do hraček pro děti.
    Ftaláty z petky budou pravděpodobně celkem slušně vázané a pokud bude přepravce i prodejce skadovat petku s vodou tak jak má, tak by se toho mělo uvolňovat relativně málo. Problém je v tom, že to nikoho moc netrápí a na správné skladování se kašle.
    Ty ftaláty v měkčeném pvc(zahradní hadice) jsou zase vázány celkem špatně a činí poměrně velký procentuální obsah, uvolňují se celou životnost výrobku ať do vody, slin, či potravy. To se dá snadno dohledat.
    PVC je jinak špatný plast z více důvodů, už jeho výroba zvláště v čr probíhá dnes už překonaným způsobem a uvolňuje se při jí rtuť to životního prostředí, panuje určitá snaha ekologických organizací nahradit PVC lepším plastem a to PP(polypropylen). Některé automobilky například přešli v rámci ochrany životního prostředí právě na PP, ale jsou to spíše ty luxusnější značky. :)
    Dále PVC se nedá recyklovat, někde se uvádí, že to jde, ale velmi špatně, tak se to nedělá. Je to asi z plastů co lidé vyrábějí nejhorší typ plastu, ale je levný a velmi rozšířený.
    Ale tak používejte si co chcete, jen mi přišlo, že by někdo mohl ocenit i trochu informací.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam