• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    LINKOS: stáhnul jsem to pdf a zjistil jsem, že tuhle brožuru mám i v originále :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    LINKOS & OGMIOS: vyvýšené/vysoké záhony znám. Vyvýšené jsem měl tři roky. Vysoký jsem pro nedostatek organické hmoty rozhrnul do 20cm vyvýšeného :)
    Teď ale té hmoty bude dostatek, tak to začínám zase řešit, neb nechci dělat hnojiště a pak to celé někam přesunovat.

    Slepic mám cca 300. Mám mix nosných hybridů (isa brown, dominant leghorn, dominant černý), co jsem měl od mladých kuřic a před měsícem jsem si dovezl 200 vynesených slepic z velkochovu (lohman brown). To je tak, když člověk začne s chovným kmenem 8.1 čistokrevných Maransek a začne ho to bavit :))
    Mám pro ně 2000m2 pozemek dělený na 3 oplůtky, kde cykluju po 1-2 týdnech, takže si každý segment odpočine 3-6 týdnů. Plus jednám s majiteli okolních luk a remízků o pronájmu.

    Btw proto i tak točím tu podestýlku, protože to je velmi dobrá prevence chorob a parazitů.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZATAMOKO: jo kolik mas slepic?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ZATAMOKO: mrkni na uloz.to po pdf souboru "pestovani zeleniny a kompost". Je tam jednak to co navrhujes,tedy vyvyseny zahon a jeste tam jsou vysoke zahony-vylepseno o prknove/zdene steny zahonu(tam tedy zrovna ma eternitove desky,fuj). Treba tam dostanes dalsi inspiraci.
    Kolik mas slepic?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Když jsme u toho kompostu... Prosím o validaci případně doplnění mého nápadu ;)

    Každých 14 dní mám cca 1 m3 podestýlky z kurníku, nastýlám nižší vrstvu a častěji měním. Podestýlka je tedy vzdušná a strukturní, žádná "kejda".
    Složení je seno případně piliny (listnáče i jehličnany) s trusem.
    Za rok to tedy hodí cca 25m3 a přemýšlím, jak to co nejjednodušeji zužitkovat, protože ručně to 2-3x do roka přehazovat nechci a mechanizaci nemám.
    Dále můžu přidávat drcené větve apod. odpad.

    Napadlo mě, že bych začal zakládat dlouhé kompostovací hromady cca 1,6 m široké, 16 m dlouhé a cca 1 m vysoké, objem by vycházel cca na těch 25m3. Každý rok bych založil jednu hromadu, budoucího záhon.
    Přepodkládám, že se to během roku slehne na 30-40cm, neb takovou mám zkušenost z minulých let, kdy jsem kompostoval hromadu 1x2x1m.

    Cyklus jednoho záhonu by vypadal zhruba takto (číslo = rok):
    1/ postupné navážení materiálu
    2/ zrání kompostu
    3/ první trať
    4/ druhá trať
    5/ třetí trať
    6/ luskoviny

    Sedmý rok by se zase dodala podestýlka a cyklus by se opakoval.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: mam kocky. Hryzce lovej vcelku casto ale i tak to je marnej boj. A za druhy kocka zlikviduje veskerou konkurenci. Podle me by zadnej had nemel chut se tu drzet ikdyz mista by tu byly.
    Co jinyho zere hryzce? Lasicku jsem tu taky parkat videl ale pochybuju ze by je lovila. A dravi ptaci nase udolicko prelitnou a chytaj radsi na okolnich polich. Posledne sice na lipe nad barakem soulozily postolky ale chytat hryzce jsem je nevidel.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    OGMIOS: kdyz mas takove problemy s hlodavci zkousel si podporit predatory,hady, drave ptactvo...?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    NYA: muzes pridat ten pisek,ja osobne to pokladam za zbytecne, nakladne a mozna kontraproduktivni. Pisek v podstate nedela to co ty chces dostat do jilove pudy vice vzduchu,vody a zivota.
    To muze udelat jen organicka hmota. Moznosti je vice,ale zakladni pravidlo je naucit se schanet a dobre nakladat s organickou hmotou. Zalozit kompost je zaklad, ono to mulcovani je v podstate plosne kompostovani. Nic nepalit, neodvazet, listi trava, vse se da nejak vyuzit. Slama a drobne drevo se da zuhelnatit. Da se koupit "agrobiouhel".
    Urcite najdes nejake sousedy co nevi co se slepicim,kralicim atd. hnojem. To muzes zahrabnout do mulce,dat do kompostu atd...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    NYA: Vylehčíš pískem (křemičitým, popř i kopaným žlutým) zapravit kultivátorem, přidat organiku, dřevěné uhlí, kompostový čaj a efektivní MO.. podle pH popřípadě dolomitický vápenec .. rostliny z kůlovým kořenem to dělají dobře, rozrušují půdu a živiny vytahují na povrch v podobě mulče .. to nastýlání jak psal OGMIOS je fakt rizikové kvůli hlodavcům ale v rozumné míře by to asi šlo .. a vytrvat, půda se tvoří velmi pomalu :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Visegrad and Beyond, Permaculture for Farms, conference and farm visits, 6 - 14 of July 2017
    http://visegrad.permakultura.sk/cs/#Farms
    XL1
    XL1 --- ---
    Má někdo přeloženou tu Okultní botaniku od Sedira ?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LEJIMADA: slepickam taky doprejte nejake maso, hlavne v zime, kdy nejsou broucci a zizaly, potrebujou to ;) UnO je krasny kraj, znam :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Nicmene slamou jsem hlavne zakryl koprivy abych se jich z toho mista zbavil. Sice prorostly ale staci zatahnout lehce a uz lezou metry korenu.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    NYA: no zatim tam moc nepestuju. Neco malo jsem tam mel a spis si overoval jak to funguje co nejmin zasahove.
    Hlavne jsem tam probral ovocnou dzungli vlastne furt probiram a snazim se vytvorit organickou vrstvu nahore. Mam tam stodolu slamy tak jsem rozlozil par baliku a nechal to pracovat posledni 2roky. Jinde jsem zkusil piliny a ty za ty 2 sezony udelaly peknou pudu. Ta slama se tak rychle nerozlozila jeste.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LINKOS: Já ti linkoval konkrétně toho Marka Prchala, ten byl k naší záležitosti :) ten úvod je mimo.
    NYA
    NYA --- ---
    A rozloha - tohle je mala zahradka a ja se rozhodla to delat jinak nez driv, kdy jsem se snazila obdelat docela velkou plochu v kazde sezone.. Ted chci jit zahon po zahonku, kazdej udelat co nejlepe a pak zalozit dalsi.
    Mam tu moznost pracovat i s vetsim pozemkem nekolik hektaru, mam ale maly dite, tak se ted vic soustredim na nej. Uvidim, jestli mi to neda, az si tam postavime typi, neco asi taky vymyslim:)
    NYA
    NYA --- ---
    OGMIOS: diky. Udelat novou hlinu urcite budu, to uz vim, ze je prvni, co se musi:)
    Ted ale potrebuju presadit byliny, tak na to koukam, do ceho je chci vlastne dat.. Myslim ze by se dost hodilo vzit si par kybliku puvodni hliny, je to ale pres sto kilometru..

    Co tam pestujes, na te chate?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    EXCITE: uvodni odstavec z toho permawebu mi prijde docela zavadejici,jednak jake fekalie? Lidske,konske,psi,kocici kravi?
    Kde vzala ze vajicka skrkavky preziji kompostovani?
    Jako rozumne reseni mi prijde dat jednoduse psi a kocici na jiny kompost a pouzivat to pod stromky a okrasne zahrady
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LINKOS: Tak jsem si k tomu něco našel..
    KOMPOSTUJ.CZ: Otázka a odpověď
    http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=107&tx_faq_faq=18
    a pak tady ještě příspěvěk http://permaweb.cz/xn/detail/5267424:Comment:59370
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    EXCITE: mluvi se o prenosu chorob,tedy spise parazitu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam