• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    LINKOS: a to si někdy viděl? já teda ne , spíš jsem se vdycky divil jakej respekt mají před tím tenkým provázkem ,kterej není skoro vidět .Takže dle mých zkušeností ten provázek/hranice má něco do sebe ...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    CUKI: protoze se jimi zivim.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TADEAS: Tak proč to dělat jinejm, že?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    CUKI: ne, nejsem na maso.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: ono kdyz krava vleze na ohradnik a ten ji dava co par vterin prdu taky to neni zrovna koser.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TADEAS: Ok, ale zeptám se tě přímo, chtěl by jsi to mít ty sám na krku?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    HOUBA: viz. odkazy

    HOUBA
    HOUBA --- ---
    TADEAS: Tak certifikace nutně nemusí vylučovat poruchovost případně i samotné týrání. A nebudou z toho ta zvířata zmatená? Když dostanou ránu od ohradníku, tak maj prostě jasno, že drát=vyhnout se mu. Takhle budou dostávat prdu z ničeho nic a nebude jim jasné proč.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    CUKI: tak ta technologie bude mit nejakou certifikaci tak aby se tohle nedelo, toho bych se bal nejmin. naopak oproti ohradnikum to pusobi selektivne jen na ta zvirata, ktera to maji a nedostane neadekvatni sok nic co tam jen prochazi okolo, takze z pohledu pripadnyho tyrani pidle me plus. a bude to davat moznosti managementu a napodoby prirozenyho stadniho chovani, ktery jsou mozny i ted, ale vyzaduje to hodne presouvani tech ohrad.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TADEAS: Do té doby než se to podělá a ty šoky budou dostávat neustále a nebo nikdy.
    Tohle je podle mě týrání zvířat
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    virtualni ploty (geofencing), budoucnost pastvy - mozna :)

    kazde zvire (koza, krava) ma vlastni obojek, ktery ji zvukove signalizuje okraj prave vytycene oblasti, kdyz prekroci, dostane sok (jako od ohradniku) - gps+gsm, dobijeni pres solarni clanek a obcas i primo.

    myslim ze to muze mit zajimave aplikace pri pokrocilejsich zpusobech planovani pastvy (holistic rotational grazing), anebo treba pri spasani nejakych verejnych prostranstvi, kde se tim padem nemusi davat plot a zustavaji tak pruchodne i pro vsechno ostatni.

    bavil jsem se na jeden konferenci tedka s tim norem (viz nize) a ukazoval mi, kde prave presne je jeho sedm koz, kolikrat uz ktera dostala sok a kde se muzou past :))

    Nofence
    http://nofence.no/

    eShepherd - Agersens
    http://agersens.com/eshepherd/
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    OGMIOS: jo i ne, záleží na setupu. Já jsem línej člověk, tak rutinní věci automatizuju (dvířka, voda a částečně i krmení). Kdybych na ně nechodil co chvíli koukat (relax od kompa), tak je to na 1-2 h/den.
    A dnes mi konečně dorazil nejsilnější bateriový elektrický ohradník, tak snad bude i od tý lišky konečně klid ;)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZATAMOKO: ty jo to je uz hodne slepic. Klobouk dolu.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    LINKOS: stáhnul jsem to pdf a zjistil jsem, že tuhle brožuru mám i v originále :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    LINKOS & OGMIOS: vyvýšené/vysoké záhony znám. Vyvýšené jsem měl tři roky. Vysoký jsem pro nedostatek organické hmoty rozhrnul do 20cm vyvýšeného :)
    Teď ale té hmoty bude dostatek, tak to začínám zase řešit, neb nechci dělat hnojiště a pak to celé někam přesunovat.

    Slepic mám cca 300. Mám mix nosných hybridů (isa brown, dominant leghorn, dominant černý), co jsem měl od mladých kuřic a před měsícem jsem si dovezl 200 vynesených slepic z velkochovu (lohman brown). To je tak, když člověk začne s chovným kmenem 8.1 čistokrevných Maransek a začne ho to bavit :))
    Mám pro ně 2000m2 pozemek dělený na 3 oplůtky, kde cykluju po 1-2 týdnech, takže si každý segment odpočine 3-6 týdnů. Plus jednám s majiteli okolních luk a remízků o pronájmu.

    Btw proto i tak točím tu podestýlku, protože to je velmi dobrá prevence chorob a parazitů.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZATAMOKO: jo kolik mas slepic?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ZATAMOKO: mrkni na uloz.to po pdf souboru "pestovani zeleniny a kompost". Je tam jednak to co navrhujes,tedy vyvyseny zahon a jeste tam jsou vysoke zahony-vylepseno o prknove/zdene steny zahonu(tam tedy zrovna ma eternitove desky,fuj). Treba tam dostanes dalsi inspiraci.
    Kolik mas slepic?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Když jsme u toho kompostu... Prosím o validaci případně doplnění mého nápadu ;)

    Každých 14 dní mám cca 1 m3 podestýlky z kurníku, nastýlám nižší vrstvu a častěji měním. Podestýlka je tedy vzdušná a strukturní, žádná "kejda".
    Složení je seno případně piliny (listnáče i jehličnany) s trusem.
    Za rok to tedy hodí cca 25m3 a přemýšlím, jak to co nejjednodušeji zužitkovat, protože ručně to 2-3x do roka přehazovat nechci a mechanizaci nemám.
    Dále můžu přidávat drcené větve apod. odpad.

    Napadlo mě, že bych začal zakládat dlouhé kompostovací hromady cca 1,6 m široké, 16 m dlouhé a cca 1 m vysoké, objem by vycházel cca na těch 25m3. Každý rok bych založil jednu hromadu, budoucího záhon.
    Přepodkládám, že se to během roku slehne na 30-40cm, neb takovou mám zkušenost z minulých let, kdy jsem kompostoval hromadu 1x2x1m.

    Cyklus jednoho záhonu by vypadal zhruba takto (číslo = rok):
    1/ postupné navážení materiálu
    2/ zrání kompostu
    3/ první trať
    4/ druhá trať
    5/ třetí trať
    6/ luskoviny

    Sedmý rok by se zase dodala podestýlka a cyklus by se opakoval.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: mam kocky. Hryzce lovej vcelku casto ale i tak to je marnej boj. A za druhy kocka zlikviduje veskerou konkurenci. Podle me by zadnej had nemel chut se tu drzet ikdyz mista by tu byly.
    Co jinyho zere hryzce? Lasicku jsem tu taky parkat videl ale pochybuju ze by je lovila. A dravi ptaci nase udolicko prelitnou a chytaj radsi na okolnich polich. Posledne sice na lipe nad barakem soulozily postolky ale chytat hryzce jsem je nevidel.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    OGMIOS: kdyz mas takove problemy s hlodavci zkousel si podporit predatory,hady, drave ptactvo...?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam