• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    Ahoj, zkoušel jste někdy někdo vysejt hrášek znovu rovnou z toho co sklidíte a už se vám nechce jíst?
    TULEN
    TULEN --- ---
    KOUSICEK: na chalupe mam tedka 5 mensich systemku samospadovich. nedelam to kapilarou ale jen pres dirky v hadici. sudy mam polozene ruzne vysoko[ 0 - 60cm]. prevyseni nemusi byt velike. staci i dvacet cm.

    dulezite je pouzit fitry. ja tedka musim tak jednou za 14 dni procisti nejakou dirku.
    na jednom systemu mam filtr a tam necistim nic.

    po techto zkusenostech hodlam prave zkusit kapilary a vubec se jich nebojim. doufam ze tak do mesice uz budou fungovat.

    jinak pouzivam destovou vodu.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    KOUSICEK: já to zkoušel se spádem 1m, použil jsem tu prosakovací hadici, fungovalo asi týden dobře,pak přestalo.Tuším,že se mi asi zalepily ty kapiláry cukrem-sud byl od koncetrátu pepsi, který tam asi něco nechal.. teď na to nemám čas,ale ještě se tomu budu věnovat.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KOUSICEK: jo resilo se to tu,problem je,ze musis mit nadrz o hodne vis nez je zahonek,nevim jestli 3,nebo 5 metru. A tu vodu tam musis stejnev nejak dostat. Takze se to vyplati jen pokud mas dostatecny svah
    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---
    Ahoj, mate nekdo osobni zkusenosti se samotiznou kapkovou zavlahou? nekdo tu o tom psal, ale nenasel jsem....
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Bude nám chybět
    Aleš Máchal: Za Helou Vlašínovou - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/clanek/25542-za-helou-vlasinovou
    FAR_IDA
    FAR_IDA --- ---
    Zdravim, vsechny milovniky velmi zveme 11.7. na akci osazovani bylinkovych zahonu v Praze na Rohanskem ostrove, v prostoru Pristav 18600. Nejake rostliny prineseme my, dalsi doufame, ze prinesou navstevnici. Vitame i jakekoli prebytky z vasich zahradek! Bylinky ze zahonu pak budou po cele leto k uziti pro vsechny prichozi. Vice info zde https://m.facebook.com/events/440394829666327/
    CALA
    CALA --- ---
    OGMIOS: mno... :-) je to normální, že? A já jsem jen hysteriozní. Nu, tak děkuji.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CALA: mas cukety prvni rok?
    CALA
    CALA --- ---
    zdravím, udělalo se mi na cuketě toto, nevíte někdo co to, čím to?


    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    SCHIZOGENES: V dlouhodobějším horizontu se z těchto cest stávájí úvozy, a ty se doplňují a doplňují a .. doplňují .) Potřebuji spíš udělat vjezd k baráku... Štěpky z náletů mám hromady ale to rozfrkám po zahradě na pěšiny a chodníčky .. co je zajímavá věc jsou mlatové cesty tedy cesty s nestmeleným povrchem (propustné) ale to podloží je potřeba nachystat stejně poctivě
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    DENDROBATA: viděl jsem někde pěkný článek, ale ten blog už asi neexistuje: na dlouhodobě totálně rozbahněné, promáčené zahradě dělali lidi příjezdovou cestu tak, že si prakticky vozovku vyrobili z nasypané štěpky; bylo to množství na valníky, měřítko -- klasické humno
    velice dobrý výsledek, udrží to hodně, nemusíš dělat beton
    počítal bych s potřebou dosypávání v dalších letech

    nahazuju čistě pro inspiraci
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    CUKI: Mám na to kamenný haklík, čili asi budu muset betonovat ...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    GIOMIKY: jestli uz neco pamatujou, tak by asi stalo za to obcas provest zmlazovaci rez. tedy je to pekne popsany.
    Jak provádět udržovací a zmlazovací řez jabloní a hrušní: obrazový návod - Užitková zahrada
    http://www.ireceptar.cz/.../jak-provadet-udrzovaci-a-zmlazovaci-rez-jabloni-a-hrusni-obrazovy-navod/
    ale v podstate uz to hlavni tvarovani je dany (cas pro vychovne rezy minul), takze to zas nemusis prehanet.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Mel bych dotaz. Jak moc se clovek musi starat o jablone? Uz neco pamatujou, ale stale plodi. Predem diky.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DENDROBATA: hrubej štěrk co největší frakce na udusaný výkop 30 a více cm. Na to postupně jemnější a jemnější až na konec pískové nebo lépe vápencová drť. Každou vrstvu pečlivě zhutnit. A na to dlažbu odolávající pojezdu. Není ani tak důležité jak je těžké auto, ale jaký na dlažbu v tom místě působí tlak. Mnohdy náklaďák může bejt víc v pohodě než ta dodávka. No a co je třeba vyřešit primárně je voda a její vsak někam pryč. Pak tam můžeš mít co chceš a nic ti to nevydrží!
    Po položení dlažby je důležité zasypat křemičitým pískem a dostat do spár, co nejvíc co to jde a ze začátku co jde aby se ti tam nedostalo nic organickýho.

    Beton je na prd, musel by jsi totiž postupovat skoro stejně...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: no a kdyz to vezmes pudu posledni metr do hloubky tak 5% je 5cm souvisla vrstva. Muzeme o tom debatovat dal nekam se dostanem, ja si myslim ze neni nikdy dost ikdyz na klasicky chapanym poli s nehluboko korenicimi plodinami by asi nekolikametrova vrstva zabranovala rostlinam k pristupu k prvkum z matecni horniny. Ja nadhodil tech 10cm protoze neobracim pudu ale vrstvim a tech 10cm je idealni v mem pripade. Pri vrstveni ale potrebujes udrzovat kolobeh prvku a mit hluboko korenici rostliny co je vytahnou a dodaj na povrch a tak. Celkove to je podle me o tom v jakem stavu se nachazi ten kterej pozemek a jak moc je potreba puds na nem obnovit/vytvorit.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Biom :: Vladimír Vrba, Ludvík Huleš : Humus - půda - rostlina (2) Humus a půda : Biom.cz
    http://biom.cz/cz/odborne-clanky/humus-puda-rostlina-2-humus-a-puda
    jestli to s temi 5% procenty pochopite jinak...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: no veskrze si predstav kolik ornice se ztratilo z hektaru za ty roky co se nedodava organika. Prumerna rocni mira eroze jestli jsem to dohledal dobre je kolem 5tun na hektar. Proto si myslim ze dodat 10cm organicky vrstvy by bylo fer.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    DENDROBATA: ja bych sterkoval a sterkoval a sterkoval...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam