Tak jsem si preci jen pro jistotu trochu zagooglil a doplnil si predstavu z ruznych zdroju (hlavne tedy pdf dokument "lidsky hnuj" od J. Jenkinse, stazeno z webu ekozahrady). Vicemene se mi potvrdilo, ze to delame spravne, doporucuju precist cely, takze jen ve zkratce.
- doporucuje tam to kompostovani s pilinama, jinou rostlinnou hmotou apod - v kompostu dochazi k likvidaci patogenu nejen teplotou ale i pusobenim ruznych mikroorganismu.
- nicmene z ruznych tam uvedenych studii vyplyva, ze prakticky vsechny virove a bakterialni patogeny ani ve volne pude dlouho nepreziji, max v radu par mesicu
- problem muze byt ta skrkavka detska, pry za idealnich podminek vajicka v pude prezijou az 10 let, ovsem idealni podminky budou stabilni vlhkost teplota ap. Vajicka likviduje teplota nad 35 stupnu, taky mrazy a vsechny kompostovaci procesy takze v nasich podminkach z pudy mizi podstatne rychleji (nevim jestli vubec existuje nejaka studie on tam myslim zminuje 1-3 roky preziti).
Takze kdyz na ten zachod chodime jen dva a zadny problemy jsme nezaznamenali, neni treba to resit jak tam hezky rika i autor :)
Ale je dobry to vedet, asi kdybych mel podezreni na moznou kontaminaci, reseni by bylo po tech dvou letech ten material jeste na rok zapracovat do cerstvyho kompostu a to uz by melo byt uplne ok
A premyslim jak tam dodavat vic rostlinnyho materialu abych podporil ty kompostovaci procesy, pytle s pilinama nemam na chatu bez auta jak dopravit, ale napadlo me michat tu hlinu (pripadne i nahradit) hrabankou z listnatyho lesa, ty je tu vsude dost.