• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MVEK: coze to argumentoval projektant,kdy ze je nejdelsi stin?
    MVEK
    MVEK --- ---
    Já vím, že je to trochu off topic, ale to si tak vymsylíte zahradu jižně od domu, rozmístíte a počítáte s tím, kde je na parcele jižně od vás umístěna základová deska. Jenže po pěti letech to původní majitel prodá a desku zbourá a začne stavět dům podél celého plotu jižně od vás. Výsledek je takový, že některé zimní měsíce půjde stín přes celou zahradu, ale v létě přes den bude většina nezastíněná (kromě opodál umístěných stromů právě pro trochu stinných pozic).
    Odpor byl marný, projektant se snažil ještě argumentovat, že v létě je nejdelší stín...
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYA: hele na cerpani vody potrebujes povoleni a tady to fakt neni na samote. Zvazoval jsem ruzny moznosti, dat tam dolu nadrz a zkusit si zazadat, ze bych tam zjara kdyz je v potucku vic vody natahnul par kubiku ap. I sbernou plachtu jsem uvazoval nahoru na svah, ale myslim, ze zatim zkusim mit tu zahradu co nejvic sobestacnou a casem stejne asi dojde na vrt a tim aspon uvolnim vsechnu destovku pro zahradu.
    NYA
    NYA --- ---
    KASTA: nevím, jak daleko máš ten potůček, možná bys ale mohl uplatnit (solární) čerpadlo a načerpat si vodu do nádrže?
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KASTA: to je moc:D
    vedle soused je 80letej zahrádkář..úrodu má pěknou , ale podél celého plotu má totálně "odplevelenej" záhon, tedy půdu úplně seschlou, rozpraskanou, obnaženou a na ní ted už skoro sušený cinie a jiný letničky, hezky v řádkách vysázené... takové smutné solitéry to jsou. kdyby to měl v nějakým pestrým hustým chumlu, určitě by se tomu dařilo líp
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KASTA: to je docela hc, uvidíme co přinese příští rok.. jo 2013 povodně vzpomínám... to mi voda vyplavila svatbu i se svatebčany:D
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETEKKA: jo přesně, je to mánie, nám sousedka normálně pižlalala habrový plot až na kmeny to že slunce jí tam stejně stíní mnohem vyšší stromy nahoře na svahu jí vůbec nedocházelo..
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    KASTA: ale přitom přes den jsou zalezlý doma, rolety zatažený a pak mi u plotu tvrdí, jak se venku nedá bejt:D já to nechápu
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: jo to je dobrý nápad, my přemýšlíme i třeba zakopat husí krky ke stromečkům a zalívat jima ke kořenům, ale hlavně myslím na to mulčování a zastínění. Za rok bude zase o pár kompostů víc, plochu záhonků už nezvětšuju, tak to tím navýším :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: zkusila bych kapkovou závlahu, třeba z nádrže, kam nanosíš vodu, aby nalitá voda neprotekla do podloží bez užitku
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: ty duby co tu mame jsou takovy ty divoky, pokrouceny co rostou na skalach nad Berounkou (prej se podle nich jmenuje krivoklatsko). Mame jich spoustu i dost malych, takze ho nahradi. Jen proste vidim, ze posledni roky je tu nejspis o dost vetsi sucho, nez kdyz to sem predchozi majitel pred lety sazel. Takovy hezky bile kvetouci kere, uz dost rozlozity letos teda vypadaji, ze to nedaji. A velky drin nahore je taky dost sveseny.

    Jo svestky zopakujeme na podzim, ty letos z jara uschly. A mozna jim najdu stinnejsi misto. Jinak muchovniky, rakytniky, aronie, hlosiny, i kerova visen vypada spokojene, ale prvni rok to proste musim zalivat....
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: dub bych zkusila šípák.
    a všechny nové výsadby na podzim
    KASTA
    KASTA --- ---
    jinak to samozrejme beru jako vyzvu navrhnout tu zahradu aby se s tim suchem vyporadala, vytvorit tam ty ruzny patra, kere pod stromy, mulcovany zahony... jen to jde pomaleji nez bych chtel a v zime to nevypada az tak strasne to letni sucho :) ale uz to mam dost rozpracovany, mam par rostlin co uz se mi osvedcily a zase treba nemame zadny slimaky ani msice :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: máš můj soucit
    KASTA
    KASTA --- ---
    nezalivam, protoze nemam vodu :( teda beham k potucku, dokud jeste nevyschl ale dam tak deset konvi navecer a dost, nosim to do svahu
    jo zahonky v polostinu jsou taky lepsi. je mi jasny ze pristi rok vic mulcovat a mulcovat.
    ale co me desi jsou vsechny ty kere a stromy kolem, jak je to desne zavadly... pred dvema toky nam tu uschnul dub...
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETEKKA: jo u nas jsou sousedi podobny, meli by jit na poust, tam by se jim libilo, slunce celej den.... :)
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    CARLOZ:tj,ale lepší by byl syndrom bezstížností:D
    CARLOZ
    CARLOZ --- ---
    PETEKKA: zrejme trpi syndromem bezstinosti:D
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    PETEKKA: sousedka má všechny kytky totálně natroud. Njn..nemá na zahradě jediný strom, kousek stínu, nic. ALe před pár dny se mě ptala, jestli může uříznout větev naší jabloně, protože jí padaj na zahradu jablka a bouchá se o ní do hlavy (??) Ne, ta ženská nechce kousek stínu:D
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: a proč nezaléváš?


    PETEKKA: jo, v tom suchu asi nebudou plísně, zaléváme na hlínu, ne na list, tak nemají, kde bydlet
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam