• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ATUARFIK: radeji nechci vedet jake "srnecky" myslis...
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    LINKOS: Na to bacha, třeba v Singapuru za to jsou tučné pokuty! :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KUATO: mi citlivejsi duse se nad srnecky rozplivame :-)
    KUATO
    KUATO --- ---
    KASTA: uprimne se tesim, az mi zacne divoka zver chodit na zahradu. Koupim si loveckou kusi a z kazdeho uloveneho kusu obetuji jeho srdce Odinovi!
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    Poradíte co sázet na podmáčeném pozemku? Dobře se tam daří jasanům a ovocným stromům. Taky tam roste vrba a všelijaké kapradí a křoviska podél potoka.

    Rád bych tam ale vysadil ještě další druhy. Nějaké rychle rostoucí dřeviny a pak maliny nebo angrešt.

    Uvítám v podstatě jakékoli návrhy co tam s tím v duchu permakultury provést :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANONKA: uff, tak u nas se s nima nastesti da domluvit :)
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Břečťan na severní zdi kvete každoročně v tuto dobu velmi bohatě a včel je na něm až se bojím projít. Pravda, květy nejsou zrovna barevné.....
    Srny dokážou sežrat všechno včetně listů dýní a cuket přes jejich pichlavost a v rybízu rády peleší, rybízová kůra obsahuje něco co jim dělá dobře na kůži (proti nějakým parazitům či co) takže třením a pelešením zničí jakkoliv staré keře:-( Vyžraly i červenou řepu hloboko do země, zůstal jen kousínek bulvy s kořenem. Plnou úrodu mám až manžel postavil plot 2 metry vysoký, žádné opatření před tím nepomohlo a sklízeli jsme s bídou desetinu očekávaného :-(
    NYA
    NYA --- ---
    LAETATIO: jasný, chápu. Ještě jsem teď na fb Jedlý prales viděla, že jsou i druhy bambusu, kterým se daří ve stínu. Nekvetou, ale pěkné jsou
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    NYA: během pár let bych na tý garáži od které je zeď chtěla měnit střešní krytinu a až se dodělá barák, ráda bych jí dala aspoň novou barvu, takže cokoliv bych k ní teď upnula, bych za pár let sundavala a to by mi bylo líto.
    Typy na užitešný rostliny do stínu si uložím do paměti, díky. Dám je pak jinam, ale někam přijdou. Až doroste výsadba keřů, doufám, že bude na zahradě stínu víc než dost :)
    NYA
    NYA --- ---
    LAETATIO: já bych tu zeď nechala porust něčím popínavými, břečťanem (pomalu) nebo psim vínem (rychle).
    Z užitečných (i když nekvetoucích) se může ve stínu dařit kontryhelu, plicniku a možná i křenu.
    MVEK
    MVEK --- ---
    KASTA: Rybíz mi taky ignorují, tedy aspoň červený. Černý nevím, ten tam živoří z jiných důvodů, ale ožraný mi moc nepřipadá, a to není tak daleko. Ale rakytníky, josta, maliny, zimolezy (kamčatské borůvky), lípa tam jsou od podzimu nebo jara a jen jostu a lípu z tohoto ožíraly. A zřejmě srnky, sousedi je na zahradě vidí pravidelně.
    Pak tedy jak říkám i jedinou tůj, zřejmě zlatici, no a hrách tam nešel pěstovat nikdy, to užíraly tak brzy, že nevykvetl. Dýně tuším také užraly, ale zkoušel jsem jen jednou. Ano, občas i nějakou tu růži, včetně stolisté, ale to není tak moc. Víc asi nepozoruji zatím.
    KASTA
    KASTA --- ---
    MVEK: ted me teda jeste napadlo, jestli tam ty srnky nemate nejak vic hladovy (nebo jestli to nezere jeste neco jinyho), ja jostu nemam ale treba rybiz vubec nezakryvam, nikdy si ho ani nevsimly. Okusovaly mi treba rakytniky, zimolezy, borovicky... no chce to vyzkouset

    Ja dnes provedl experiment s neemovym olejem, belasek porad poletoval kolem ruzickovy kapusty, asi petkrat jsem ho zahnal, udelal kolecko a byl tam zase. Tak jsem zkusil postrik neemovym olejem, stejne jsem se na to uz chystal. A belasek se jeste jednou vratil, ale uz jen zmatene tam parkrat zakrouzil a zmizel :)
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KASTA: zrovna třapatky jsou dost typický kytky na plný slunce. Máme už 4 druhy, protože je miluju. Nějakou zázračnou oblibu u hmyzu ale nepozoruju, to se víc věnujou krásnoočkům a hlaváči hned vedle...

    MAR_TINA: nestraš :) udatnu jsem myslím taky objednala. Jsem se krapet rozšoupla a vzala jsem skorem 60 kytek nakonec :D


    LEJIMADA: dík, obojí chci jinam :)
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    LAETATIO: hele, já nedám dopustit na lichořeřišnici a měsíček. Jsou to sice letničky, ale samy se vysemeňují a taky rostou všude. Ta lichořeřišnice je i popínavá. Pak taky různé druhy chrp a topinambury..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LAETATIO: sem by se ti vešla i udatna, stín snese, hmyz jí rád, snad je i léčivá
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LAETATIO: čerchravy mi nevím proč nejdou
    ale ve stínu, mocném stínu pod keři, osvit ze severu mám trubučku a daří se jí a překvapivě i orlíčky to snesou.
    hmyz na ní bzučel.
    KASTA
    KASTA --- ---
    LAETATIO: nejvic motylu a jinych opylovacu mame jednoznacne na trapatkach, snad by kvetly i ve stinu, nevim. Anebo dobromysl, ta roste a kvete vsude a taky to na ni zije :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    MVEK: hele nevim jak to funguje, samozrejme ze srnka proleze houstim, i tu planku si uvolni, kdyz potrebuje cestu, ale tohle je proste odrazuje. Vypozorovali jsme nejdriv, ze jim vadi i treba jen suchy makovice na kraji zahonku, radsi to obesly a co bylo za, tam nikdy nesly. Tak uvidis, kazdopadne jako prvni pokus urcite doporucuju vyzkouset.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    HOUBA: Díky! Našla jsem pár odrůd, kde prodejce uvádí, že se jim daří v polostínu až plném stínu, takže budu doufat, že to tak vážně bude...
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    LAETATIO: Čechravy mají hmyzáci rádi, akorát si nejsem jist, jak se čechravám povede v plném stínu.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    OGMIOS: metrová výška mi nevadí, naopak, ale chci tam mít něco celoročně bez nutnosti každoročně připravovat půdu a plít, než to vyroste. Navíc mám miříkovité obečně zaškatulkované v hlavě jako kytky na slunce a ne do stínu...
    Pro lepší pochopení místa fotka - z jihu je ta zeď, z východu černý bez u sousedky, západní strana otevřená, ale slunce tam jde jen v opravdu vrcholném létě. Jde mi o něco, co vysadím za záda toho křesla a bude to hezké a něčím funkční... V nejhorším tam dám nějaký mahon, ať mají alespoň ptáci co zobat, ale chtěla jsem spíš něco kvetoucího...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam