• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    TSOH
    TSOH --- ---
    V rámci určitého sebevzdělání si DRZEEF od této chvíle bude v této diskuzi jen číst...
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MAR_TINA: jojo, z hlízy budeš mít jen spoustu rostliny myslím.. ale žádný další hlízy.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Ale mám dojem, že batáty se nemnoží z hlízy, ale z těch oddenků, kterýma hlíza pokračuje.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    REDSNAKE: nezkoušela jsme to. Prostě jsem si koupila saznice, dělávám to tak s mnoha rostlinama. :)
    30 kč kus, když tahle sklizeň je ze 4 kusů, mi nepřijde moc.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MAR_TINA: a to naklíčení ve vodě, se zapíchanejma párátkama ti nefunguje? Mě se to tehdá taky nepodařilo, ale už si nepamatuju jestli jsem neměl jen odkrojenej kus batáty nebo celou a myslím, že mi to začalo dřív hnít.... Rostlinky jsem našel po 30kč /kus, což mi přijde docela dost, nicméně když do toho započítám to úsilí tu odnož vůbec vypěstovat a to, že to dost dlouho trvá, možná ta cena ani není tak mimo..Asi je zkusím příští rok taky v těch vyvýšených záhonech..

    Každopádně batáty k jídlu zbožňuju, takže to je velká motivace:)
    KUATO
    KUATO --- ---
    DRZEEF: kocoure, ze ty sis zase dneska zapomel vzit prasky ;o)))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Batát je dobré téma, máme je teprve druhým rokem a bádáme, což nás baví.
    Sadbu ještě neumíme, takže jsme zatím kupovali sazenice, mají oranžomasé i bělomasé.
    Koupit rostlinu, ven sázet opravdu až po zmrzlých. Opravdu zmrzne.
    Zemina písčitá, smíchaná s kompostem. Jílovitou vylehčit pískem.
    V zemi nechat nejméně 110 dní, což natěsno vychází před podzimní přízemní mrazíky.
    Zalévat.
    Vyrýt - na tom bádáme, ony se zavrtávají dost do země, navíc kroutí a rycíma vidlema se trhají. Letos jsme vymysleli vytrhávání rukama, děsný maso.
    10 dní ponechat uskladněné v teplotě 10 st. C a vyšší - oni přemění cukry na škroby a začnou chutnat jako batát. Do té doby je to spíš takový tuřín.
    Uskladnit ve sklepě, namrznutí to vydrží. Loni vydržely do února. Pak jsme snědli poslední.
    Výnos je tak 10+ kg z rostliny.

    Letos jsme je dávali do zvýšených záhonů. To bylo dobré, listí se nerozrůstalo mimo záhon. Zavrtali se hluboko, až dorostlého terénu, asi šly za vodou. Budeme víc zalévat. Líp se to tahalo ven - rozebrat záhon a rukama obhrabat hlínu šlo.

    Velká výhoda povíjnice batátové je, že nevydrží mrazy. Nestane se invazivní rostlinou jako topinambur.

    KUATO
    KUATO --- ---
    DRZEEF: ty sam na verejnych forech napadas druhe lidi, dam stranou, ze pises druhym i sragory do posty. tak co se divis, kdyz te nekdo posle do prdele? doufam, ze TSOH ti da banana, coz je tak jedine, co se podobnyma magorama da delat, aby se auditko nezaneslo bordelem.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MAR_TINA: Tak to je paráda, musím je příští rok zkusit naklíčit včas..

    Díky moc všem!
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    REDSNAKE: ve sklepě jako brambory, nakopnuté sníst dříve. Loni do ledna, to jsme snědli poslední. Letos zkusím dát pár kousků stranou na test, jak dlouho vydrží.
    KUATO
    KUATO --- ---
    DRZEEF: ty jsi dobry psychopat, to ti teda reknu. dam stranou to, ze v nejake diskuzi a nejakem kontextu neargumentujes vecne, ale uskakujes k temhle podpasovkam mimo ramec diskuze. navic nevim, co si kurva hrajes na arbitra moralky a spravnosti a si dovolujes soudit jine jeste takhle na verejno, kdyz o jejich zivotni situaci nejspis vis jen nepatrne stripky, tedy prakticky hovno, ale z toho tvoje chora mysl vyvozuje jasne soudy. a ano, mluvim z vlastni zkusenosti, protoze nekolik kyblu hoven od ruznych tvych id vcetne tohohle mi taky napadalo do mailu vcetne nechutnosti, ze ktere bych ti naosobno rozbil drzku.
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    REDSNAKE: ano, z koupených, naprosto bez problému. Jen si vyberu nepoškozenou hlízu aby měla možnost vyhnat kořínky.
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    konecne se tim nekdo zacal zabyvat, misto elektromobilu zacal resit pudu, lesy, vodu - jsme v CR

    [ TADEAS @ Klimaticka zmena // The young people are starting to understand your betrayal. ]
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MAR_TINA: Velká paráda! Jaké máš prosím zkušenosti se skladováním?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KUATO
    KUATO --- ---
    REDSNAKE: vzhledem k tomu, ze jsou kupne bataty urcene pro primy konzum, tak si nemyslim, ze by na to cpali nejakou chemii proti kliceni. navic vypada, ze to je jednoduche, podobne jako u brambor, nesmi premrznout, takze sadit po zmrzlych - https://www.nasezahrada.com/vyzkousejte-pestovani-batatu/
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    ANONKA: Dekuju. Dari se ti to z koupenych batat? Nejsou nejak osetrene proti kliceni? A je rozdil v rostlince z toho odlomku a z kousku hlizy? Diky moc!
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    REDSNAKE: Jestli jde o výhony, které vyžene hlíza byvše krmena pouze vodou ve sklenici, tak se ulomí, chvíli zvětšují kořínky v jiné sklenici a zasadí, roste to krásně. Ovšem pokud jde o řízky z rostlin teď tak to nemám vyzkoušené.....ale mohlo by se, že jo? :-)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DRZEEF: dejchej, mysli na to ze mas dejchat. Fakt ti to pomuze. A nech jit ty sracky co si v sobe nosis. A zas cau nekdy se objevim az budes v nouzi ;)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    Co takhle si to presunout do posty chlapci?

    Porad cekam jestli by mi nekdo poradil s rizkama batatu, vy hnojiva :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam