• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    OGMIOS:Hele úplně si to tak nemyslím. Přesazované rostliny (stromy nevyjímaje) mívají bohatší kořenový systém - to vzniká porušováním kořenů při přesazování, což nutí rostlinu ten kořenový systém obnovit a zahustit. Jestliže je pak dána na finální stanoviště, tak zpravidla pokračuje v rozrůstání kořenového systému tak, jak je naprogramována a samozřejmě podle půdních okolností (tzn. kořeny se více potáhnou směrem k vlhku, případně k výživnější nebo prostupnější půdě).
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    OGMIOS: on ani strom, který nebyl nikdy přesazovaný nemusí mít hlavní kořen kolmo dolů. A naopak strom přesazovaný ho tak mít může.
    Stromy z místních semen jsou nejvhodnější, protože minimálně jejich rodiče zjevně přežili v těch konkrétních místních podmínkách alespoň do věku, kdy se zvládli rozmnožit. To ale bude platit i u sazenice, kterou vyrýpneš a přesadíš o 10 m vedle. Bude tam mít rozhodně větší šanci, než rostlina sice ze semínka, ale od rodičů z jiných podmínek vzdálených třeba 500 km.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    OGMIOS: tuhle teorii mi zase kamarád sadař vyvracel. a to už je dost starej a má to nažitý. tak kdo ví... :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    No podle me je rozdil jestli strom je ze seminka a nebo presazovanej. Zalezi to na vic faktorech, ale jde hlavne o terminalni koren(nevim jestli se tomu tak rika) kterej kdyz ho presazovanim narusis tak uz nejde primo dolu a jeho funkci musi prevzit jinej vyhon. Laicka dedukce z me strany je ze takovy strom pri souhre faktoru nedosahne na spodni vodu a tim nenaplni svuj potencial rozprasovace a zaroven je nachylnejsi pro vyvraceni. Zasadil jsem v lese necelejch 30k stromku tak jsem u toho mel cas premejslet nad blbostma :D
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KOCOURR: mě lesák radil něčím narušit drn, třeba kultivátor a počkat, případně tam pocházet ty vrtulky z břízy.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOCOURR: jde to. Za určitých podmínek.
    Potřebuješ osivo vhodné pro tu lesní oblast.
    Minimálně ty kotlíky zaplotit, jinak se nechytne nic.
    Půdu trochu připravit, stačí narušit.
    Odstraňovat buřeň tak 5-10 let.

    Pokud máš v rozumné vzdálenosti břízu / jeřáb / buk / jedli, vysemení se sama, stačí to oplotit a likvidovat buřeň.
    Břízu nesázej, ta nalítne sama.

    Poradit by ti měl tvůj odborný lesní hospodář, kontakt je na příslušné ORP, sekce životní prostředí.
    Vhodnou skladbu dřevin, zdroj osiva, druh péče. Pravděpodobně tam někde máš uložený Lesní hospodářský plán.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KOCOURR:
    řekla bych, že podle zákona máš nějakou povinnost to zalesnit.
    Pokud to neoplotíš, malý stromy ti z velké části sežere srnčí.
    Že nepřesazované stromy mají lepší kořenový systém je podle mě blbost, zvlášť při velikosti v jaké se sazenice v lese sází.
    Pokud je v okolí nějaký smíšený porost, pravděpodobně máš v půdě už takovou zásobu semen, že jestli tam vyseješ něco navíc, nebude to už moc poznat.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, ptal jsem se už vedle v diskusi "starost a péče o stromy", ale tady to sleduje víc lidí, tak to zkusím i tady.

    Máte někdo zkušenost s pěstováním stromů ze semínek přímo na konečném stanovišti? Mám na mysli klasické lesní stromy, buk, jedli, ale i třeba břízu a olši, zkoušel jste to někdo? Mám totiž víc než hektar lesa, kde je to borovico-smrková tragedie, 90% borovic jsou polámané po minulé zimě a na smrk pomalu začíná útočit kůrovec, ale je to na Vysočině (cca 600 m nad mořem), takže se většina smrků zatím drží. Každopádně až všechno polámané a napadené dám pryč, tak tam zbudou dost velké plochy bez ničeho. Na sázení nemám čas (navíc bez přesazování budou ty stromy stabilnější, pač zapustí kořeny hlouběji), takže bych raději vysel, ale momentálně se zabývám tím, jak nejlépe se do toho pustit, aby z toho něco vzešlo.
    Jako je mi jasné, že les by si to zalesnil časem sám, ale chci tomu jít naproti ;-).
    Snad tu nejsem moc offtopic :)
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    MAR_TINA: to, že jsou to všežravci vím své... kdybys viděla co nám už všechno sežraly :D Ale teď v zimě mají mín brouků a slimejšů a víc trávy (jo i teď v lednu) proto píšu "převážně rostlinné stravy"
    Jinak díky za rady, koně nám tu kolem trousí celkem pořád, tak to vždycky zkusím sebrat rychleji než sousedi :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LEJIMADA: a jsou to všežravci.
    Drůbeží trus má velmi vysoké koncentrace látek, takže to rostliny spálí. Proto se ředí.

    Zajeď si do nejbližší stáje pro koňský hnůj.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    MAR_TINA: slepičáky kvasím, ale potřebuju založit pařník :) Kachny mám na slámě, a venku na pastvě. Takže jejich převážně rostlinný trus+sláma.. Jen to nejsou savci, no :D
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LEJIMADA: drůbeží hovna je třeba překvasit, čerstvá jsou moc agresivní. Do pařeniště potřebuješ hnůj bylozravych savců ustajenych na slame. Kůň, ovce, kráva, koza.
    Slepicince do sudu, vodu, nechat vykvasit a pak tím zalévat.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Ahoj, máte někdo zkušenosti se zakládáním pařeniště? Myslíte, že můžu použít kachní/slepičí hnůj? Díky :)
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    VEVER: nemyslel jsem že jsou náročný na roubování,ale celkově-na stanoviště,půdu atd. :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    LITTLEPUNKK: nam naopak ve skole rikali, ze hrusne se roubuji nejlepe...prednasejici rikal, ze na jednu narouboval neco kolem peti ruznych odrud a zvladla to.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    ANONKA: myslím že na hrušnovým semenáči poroste vše...jinak máš pravdu že hrušně jsou náročné...teď přemýšlím jestli tu má u mě hrušen vůbec smysl....no jedna už roste,uvidíme…
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    LITTLEPUNKK: ne každá odrůda sroste s jinou, je potřeba vědět na jaké je ta "špatně vybraná" podnoži. Hrušky jsou náročné :-)
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    zdravím ! potřeboval bych přeroubovat mladou hrušku , vybral jsem špatnou odrůdu ale nechce se mě stromek přesazovat a kupovat jiný . Neposkytl by někdo rouby ? Potřeboval bych něco do vyšších poloh a nejlépe letní hrušku...vyčetl jsem odrůdy Solanka , Nagericova , Thirriotova . Nebo tip kde koupit...gengel nemá a nabídky co jsem našel byly starý.. díky :)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    SHILENEC: skus zahradcena.cz Navrhovala mi zahradu v permakzlturnim smeru. Ma skoncenou agroekologii nebo neco takoveho na Mendelu. Je prijemna a vubec ne draha.
    SHILENEC
    SHILENEC --- ---
    poradite s kym v brne probrat (jednotlivci ci firmy), jak na zahradu permakulturne? kde/jak zacit?
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANONKA: no kdybych nekde pytel s NPK mel, tak bych ho asi sdelal, zase tak se toho nebojim. Ale cilene uz bych zadny chemicky hnojivo nekupoval - jen kompost a obcas hnuj (klidne granulovanej, z pohodlnosti). Ctu ted Organic Gardening od Charlese Dowdinga (jsem tu o nem - mozna v sousednim foru - nedavno psal, jak nikdy neora a jen kazdy rok prihodi par cm kompostu) a to jak pise o pude jako o zivym organizmu kterej funguje jako celek coz je mnohem dulezitejsi nez umele dodavat nejaky chemicky prvky, to mi mluvi uplne z duse...
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Ale k věci - pokud byste věděli co v kterém pytli je (NPK například...) tak lze i dnes použít, pokud dodržíte přesně dávkování, případně dáte míň. Ony i ty rostliny chtějí jíst a když jim člověk nedá moc, spotřebují to a do spodních vod to nejde. Ten problém býval když bývala hnojiva levná a JZD dávalo "raději víc aby byla větší úroda"...…………….. to už dnes nedělá nikdo, peníze jsou peníze.....
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Nojono, chemikálie...zkuste si vygůglit anfo :-) Amíci dost hlídají kdo kde koupil víc hnojiv farmy nemaje :-)
    Ne nejsem terorista, jenom čtu Francise :-)))))) a on dost přesně popisuje jak zahradník v době předteroristické odstraňoval pařezy vrb :-)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam