• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    taky mam otazku: jak zachranit starou, trochu neduzivou jablon? chtel jsem ji na podzim porazit, ale ted jak kvete, menim nazor.. problem je, ze ma tenkej kminek, dost rozklovanej od strakapoudu. Na jare jsem ty rany aspon provizorne zapatlal steparskym voskem. Napadlo me treba obalit ten kmen netkanou textilli, ale zase aby to pod tim nejak nehnilo.... nebo je nejaky lepsi reseni?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    A ještě jak je hluboká (asi) ta studna. Je kopaná nebo vrtaná?
    KUATO
    KUATO --- ---
    BODY_SUIT: kalove cerpadlo a hadice v dostatecne vzdalenosti od studny (a mist, kde se valite s deckama v trave) by to mohla resit. treba zalit tim stromy v nedaleke vzdalenosti (kam ti vyjde hadice)..

    driv meli lidi hnuj na kazdem dvore a studna byvala co dohodis kamenem. mistni byli zvykli, navstevy dostaly max sracku. a to samozrejme se bavime o hnojisti, ne o tom, ze jednou za tri tydny zalijes vodou s tisicinovou koncentraci dusicnanu a jinych dobrot.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BODY_SUIT: výborně. ANo, vzdálenost hladiny ve studni od povrchu země.
    BODY_SUIT
    BODY_SUIT --- ---
    KUATO: no, tady kanalizace vůbec není, takže jsme v těch 10% :D
    MAR_TINA: máme studnu i vodovodní řád. Hloubku spodní vody poznám podle výšky hladiny ve studni? Půda je, řekla bych, rozpadlá skála. V podstatě když kopneš do země, tak se dostaneš max na 20-40cm dle místa a dál jsou rozpadlý šutry.
    KUATO
    KUATO --- ---
    BODY_SUIT: velka cast (90procent) zump na vesnici, kde neni cisticka, ma udelany prepad do kanalizace, pro pripad preplneni zumpy, takze ti hovna (nebo v tomto pripade cista voda) netecou po dvore... to ti neradim, jen popisuju realny stav :o).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BODY_SUIT: jakou tam máš půdu a jak hluboko je spodní voda? Je tam studna? Kde je orientovaná (ideálně pošli zákres pozemku nebo leteckou fotku s puntíkama).
    BODY_SUIT
    BODY_SUIT --- ---
    hodím to i sem, čím víc názorů tím líp :)
    Jak moc blbej nápad je vypouštět pračku přímo ke stromu na zahradu? Peru ve Feel Eco, ale klidně prostředek změním. Zalévat záhony tím je asi blbost (?).
    Jde o to, že jsme se přestěhovali do nájmu do domečku, kterej byl užíván jako chata. No a naše domácnost s dětma (a látkovejma plínkama) pere celkem často. Bohužel žumpa byla nadimenzovaná fakt jen na občasný víkendový provoz, tzn, že musíme vyvážet fakt často a na oko jde fakt hlavně o téměř čistou vodu.
    Tak vymýšlím variatny, jak vodou více šetřit a neodvážet ji z pozemku, to mi přijde fakt jako nesmysl. Řešil někdo něco podobného?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    OGMIOS: jinak plesnivela mi vella hromada kdyz se to zaparilo. Ta sama stepka rozhozena pod rybizama byla ok. A jinak me je v podstate doma uz jedno jestli hazim cerstvou stepku protoze mam uz asi 10cm zaklad vsude kterej se pomalu odspodu rozklada a ja navrch dohazuju kazdej rok.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    No to taky nevim co s tim plesnivenim. Vloni mi to taky udelalo, ale ted tam bylo normalni podhoubi uz. Samozrejme nemam poneti jestli tam jsou naky zbytkovy patogeny nebo co to bylo za plisen.
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: ahaa mne nova stepka chytala plisen a bohuzel jsem toho tehdy predloni ci kdy nenabrala dost, tak nic nezbylo ;/ tak priste, az budou orezavat podel silnice...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: doma na zahrade jsem mel hromadku z minulyho roku takze byla ulezela a ta prisla na jahody doma. Je to o neco lepsi ale spodek hromady uz byl zkompostovanej nebot tam byla hromada stepky uz skoro 3 roky a furt se doplnovala. No a letos jsem pribral zahradku v kolonii a tam jsem dal cerstvou letosni stepku protoze to bylo jediny co jsem mel. A taky to poroste. Tam to mam novej zahon, hodne zivin, jahody cerstve presazeny a uz se taky derou pres stepku.
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: a tu štěpku nejprv kompostuješ nebo necháš odležet na příští rok nebo jak to děláš?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    MART1NKA: nekupuju, jezdim na stepku za elektrikarema kdyz likvidujou nalety pod dratama nebo cestarema a podobne. Letos zadna slava, jak delam tu novou zahradu tak bych potreboval par kubiku a zrovna nikde nic. Dovezl jsem zatim tak pul kubiku. Jahody mam zaopatreny, ale jeste potrebuju pod rybizy a na cesticky atd. Jinak nejlepsi je stepka z ovocnejch stromu nebo brezova a pak stromy na kterejch roste hliva, tim se ridim.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    OGMIOS: Kde to kupujes? Ja som nasla len ihlicnatu. Uz tak tam mam mierne kyslu podu, nechcem to zvysovat.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    MART1NKA: mulcuju kazdej rok stepkou z listnacu. Idealne tak brezen jak skonci zima a zacnou nasazovat novy listy. Stary listy se pak uz neprobijou pres mulc jen ty novy mlady. Letos jsem presazoval lonsky odnoze na novou zahradku a na ty novy uz naky jahody byly akorat jsem je presadil jinam. A bylo to nebe a dudy. Ty moje sazenicky mely asi tak 10x bohatsi korenovej system prorostlej z ty stepky.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    MART1NKA: Slamou?
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    FRENNET: My ešte chvíľu kosiť nebudeme. Chcem vidieť, čo na tej lúke rastie. Napadlo m ale toto: https://www.krmnesmesikvidera.cz/psenicna-slama-balik-50x50x40-cm
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    MART1NKA: ha! S tym sem idem tiez! Chlap pokosil zahradu a tak som im tam nasypala tu posekanu travu. Teda som ich najprv z jednej vyslobodila.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Čím zamulčovať jahody?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam