• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    VEVER
    VEVER --- ---
    YFF: já jsem kdysi řešila akvárium a táta mi nedovolil víc než 70l...normálně v pokoji, v cihlovém domě. I tak jsme to dali do rohu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    YFF: nooo, bych se bála. Minimálně ten sud ke zdi a můžeš ho položit deskou, aby se váha víc roznesla. Jakou má plochu dno sudu?
    Zjistit skutečnou nosnost toho balkonu, spočítat a sud plnit jen pod maximum, by bylo rozumný.
    YFF
    YFF --- ---
    mám dotaz, asi většinou máte zahrádku, ale kdyby náhodou někdo někdy něco podobného řešil: Tak jsem sehanala na balkon zavlažovací systém, pro dýně a spol, mám i nádrž na vodu, skládací sud teda, ale má to 225li, lidi okolo mě straší, že je to moc, a může to poškodit statiku balkonu a bůhvíco všechno ještě. Dům je starý pár let, a někde jsem se dočetla, že může být aktu 400kg/m2. Nevíte někdo, jak to opravdu je, nějaký stavař třeba, v okolí, v rodině? Bych nerada, aby nám to celý zbuchlo.:)
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    FAKEQUAKE: myslím ze jo, protože trezalkovy olej taky zcervená.
    FAKEQUAKE
    FAKEQUAKE --- ---
    Je normální, že mi usušená třezalka komplet zčervenala?? Má to barvu jak zrezly lešení, trosku se toho desim :D
    VEVER
    VEVER --- ---
    KASTA: ji mám v květináči na terase, tak uvidíme. Plné slunce tam rozhodně nemá, leda až se vyšplhá po hromosvodu nad meruňku :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    VEVER: nejvic mrazuvzdorna je ta p.incarnata, caerula je o trosku min, ale obe jsou to nejodolnejsi mucenky, ktery by u nas mohly dobre zimovat. Ono nejde jen o ty teploty ale i jak moc je zima vlhka, stridani teplot ap. Ja mam obe, vzajemne se muzou i opylovat. Caeruly jsou rozhodne vzrustnejsi (rostou jako plevel) a maji odolnejsi tu nadzemni cast: cca do -10 stupnu ani neopada (ja je mel venku pod sklem celou minulou zimu zeleny).
    S tim kvetenim to neni uplne jednoduchy, caeruly jsem zatim taky jeste nepresvedcil. Z diskuzi jsem zjistil ze pro kveteni je potreba: teplo, plny slunce (min 6 hodin denne) a neprilis urodna puda, jil ap. Nebo pestovat v kvetinaci kde maji koreny omezeny prostor. Pristi rok budu vic experimentovat.
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: ona ta lebeda nemusi mit sucho, jen ho zvladne. Ale mam zatim jen jednu minirostlinku. Mucenek mam dost, mnozi se hodne z korenu, tak ti kus muzu dat. Plody (seminka) zatim nebudou, jsou cizosprasny a letos vykvetla jen jedna.
    Cistec jsem chtel zkusit ale spis ten c.hliznaty ten by mel byt taky dost suchovzdorny. Tu oku zatim ne, odradilo me, ze pry potrebuje hodne dlouhy podzim aby udelala hlizy, nebo se ji musi koncem leta umele zkracovat dny. Ale treba zjistis ze to neni potreba, jsem zvedavej na vysledky.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Já mám teď nově mučenku modrou, tuším česky? P. caerulea. Co jsem googlila tak by měla být nejmrazuvzdornejsi, tak uvidíme. Zatím ani nekvete.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    KASTA: jo, hlíznaté lichořeřišnice mám dvě rostlinky, tak doufám že z nich nějaké hlízy na výměnu budou. Mě by dost zajímala ta mučenka, pokud bys měl nějaká semínka. Klidně i tu lebedu jen nevím, jestli na ni najdu dostatečně suché místo na zahrade. Ještě tu mám take dvě rostliny oky, u kterych nevim, jak dopadnou a čistec bahenní.
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: Zajimavy! Hlavne ta lichorerisnice vypada dobre. Jsem zvedavej na vynosy, napis pak report. Pripadne, kdybys mel hlizy nazbyt muzu vymenit za hlizolu nachovou pripadne japonsky jam, jestli teda sklidim ja a ne prasata.
    Ja taky porad hledam neco uzitkovyho, co zvladne extremni letni sucho a letos jsem objevil horkyho kandidata: atriplex canescens. Kerovita lebeda z americkejch plani. Vysel jsem seminka z ebay a mam tam zatim jednu minirostlinku, ale pristi rok na jare urcite vyseju vic.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    KASTA: tak žena letos na jaře pořídila sazenici kartranu přímořského, jedla trvala kapusta, roste na hodně slunem a suchém místě, musím zkusit, jak řízkování. Vypadá nadějně, zimu by měl zvládnout bez problémů
    druhá fotka je lichořeřišnice hlíznatá, naneštěstí máme letos solidní útok drepciku, tak za poslední dva týdny dostává pěkně zabrat a zatím nekvetla



    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    AQUALOCO: já teď kupoval ještě sadbu na srpen: saláty, ředkve, redkvicky, daikon, asijský salaty, polnicek, čínský zelí, mrkev, asi by šly i ty kerickovy fazole
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    ok, díky všem!
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Fazolky na lusky, potřebují 3 měsíce.
    KASTA
    KASTA --- ---
    AQUALOCO: cernou redkev. nebo polnicek na zimu. hrasek nevim jestli by to jeste stihnul ale klidne zkus. cuketa uz neporoste, je teplomilna.
    VSICHNIMAME
    VSICHNIMAME --- ---
    AQUALOCO: ředkvičky.
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    zdravim, sklidl jsem brambory a přemýšlím co na ploše kompostu/hlíny ještě zasadit (saláty a kedlubny už jsem dal po česneku, co letos skoro všechen shnil..;)
    Co byste mi doporučili? Hrášek třeba? Znova třeba cuketu ještě?
    Dík!
    KASTA
    KASTA --- ---
    Jo, jeste co se tyka tech hrabosu, tak moje fungujici metoda (diky za vsechny rady do posty!): klasicka pasticka na mysi, navnada chleba. dam ji vecer vedle nory a cely prikryju hrncem. Likviduju je jen primo v zahoncich a pouzivam jako starter do kompostu. Letos jsou fakt premnozeny, jsou i tam kde nikdy nebyli.
    KASTA
    KASTA --- ---
    muj dalsi pestitelskej uspech: mucenka pletni (passiflora incarnata) vypestovana ze seminek z ebay vysetych vloni na jare. nejvic mrazuodolna mucenka, mela by v pohode prezimovat i u nas (zatim jednu zimu ano), cela rostlina je lecivka a plody jsou jedly a pry lepsi nez klasicky passion fruit (pokud u nas dozrajou). pry se ji dari v neudrzovanych prirodnich zahradach, takze jeste s mucenkou modrou rozhodne pro me perspektivni druh...
    nahodte taky nekdo neco zajimavyho :)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam