• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    KAIRRA: Můžu taky doporučit Stanley, jako velkou výhodu vidim to, že švestky dozrávají postupně a dá se to průběžně sklízet. Má velký přírůstky taky..
    YFF
    YFF --- ---
    CUKI: dala jsem vše do obrovského podtácku, takže vodu měli všichni, holt někdo asi víc než chtěl, někdo méně, ale všechno přežilo, leč dýně požírá plíseň okurková. Ale stále rostou, takže experiment se vlastně podařil.:) Poslední hadičku jsem dala zpět do sudu, takže se vytvořil uzavřený okruh, a zbytečně to nevycmrndalo víc než mělo.
    KASTA
    KASTA --- ---
    DEIKSAC:
    KAIRRA: tak jo, za mne odruda Stanley, ty jsem se jeste porad neprejedl (ovsem na prvnim miste je samozrejme prava svestka, ta ma uplne nejlip vyvazeny pomer sladky/kysely/trpky chuti)
    KASTA
    KASTA --- ---
    DEIKSAC: jojo, tak nejak se to chystam udelat :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KASTA: jablone jsou easy, rouby v dobrym skladovani vydrzej dlouho plus treba v dubnu muzes brat nenaraseny rouby primo ze strtomu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    WASPER: v té vrstvě a mocnosti nikoli. Navíc čistě vypalování dělá spíše popel, tohle je silná vrstva uhlíku. Jako taky jsou místa kde se vyskytují vrstvy zuhelnatělého materiálu, ale ne v takové vrstvě
    WASPER
    WASPER --- ---
    LINKOS: Hele a nebude ona černozem spíš pozůstatkem tradiční přípravy polí vypalováním? :)
    QUIP
    QUIP --- ---
    DEIKSAC: Presne to jsem letos zkousel - naroubovat puvodni svestku na podrustajici myrobalan, ale u svestek se nechytlo nic. Ovsem blumy, co jsem taky zkousel, ty se chytly bez problemu.
    Nevim, co je to za odrudu svestek, ale mam je moc rad, rostou tam leta bez udrzby, nemaji plisen, malo cerviku, velke a chutne plody. Tak jsem se to snazil nejak zachranit, ale bez vysledku :(
    KASTA
    KASTA --- ---
    DEIKSAC: ockovani jsem jeste nezkousel, ale pristi rok se pustim zatim do roubovani jabloni, ty by mely jit lip, svestky jsou v tom pry vazne vysoka skola...
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KASTA: ja letos zkosuel v puli srpna preockovat podrustajici myrobalan, jezto ta puvodni sliva na tom odchazi, zda se ze s ocka chytla, predjarni roubovani u svestek mi zatim nikdy prilis nevyslo
    KASTA
    KASTA --- ---
    DEIKSAC: u nas teda obrazeji vsechny rizly hezky, ale jsou to ty puvodni divoky svestky, proste krovi. Taky nezavaluji, to snad svestka ani nedela.
    Vloni jsem se jednu mensi co tu plane vyrasila, pokusil preroubovat, orezal jsem ji pri tom vicemene na kostru. Roubovani se nepodarilo, ale celej strom obrazil a dela uplne novou korunu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ANNONKA: no, mám za to, že tahle kultura padla ještě dříve než tam přišli evropané, takže sme neměli moc co zachovávat. No, jak ta půda vypadá a jak ji zhruba dosáhnout víme, jen nevíme jak to dělali oni protože to je místy docela masivní vrstva.
    Ta půda se nazývá terra pretta, černá zem.
    Jedna se o půdu jejíž základ tvoří ohřátá rostlinná hmota kdy dojde k přeměně uhlíku ve stabilní formu nepodléhající oxidaci. Takový materiál nazýváme biouhel(agrouhel). Prakticky to je dřevěné uhlí vyrobeno ideálně z rostlin, nikoli že stromů. Takový uhlík tedy nepodléhá rozkladu a vydrží v půdě stovky až tisíce let. A jak padlo, váze vodu, živiny apod a krom toho je to carbon capture, tedy váze uhlík v půdě a zabraňuje jeho uvolňování do atmosféry.
    Mám tady na nyxu diskuzi Biouhel, která je na to zaměřená
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KASTA: u nas predchozi majitel udelal na svestkach nejaky (hodne amatersky) rezy kosternich vetvi a vubec nezavalujou rany, ani to na miste rezu nevyhani vyhony, jakoo jablon, kde za tu dobu uz je nova plodici vetev
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Doporučte mi nějakou odrůdu švestky, když už je o nich řeč! Závidím sousedovi :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    ANNONKA: Ja mám mladú jojo, ešte som ju nenechala plodiť, ale je teda najvitálnejšia zo všetkých stromov z tejto dávky sadenia. Tak snáď nebude toľko plesnivieť.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    K tomu kompostování lidských bobků - už nevím kde jsem četla, že to měli dobře zmáknuté indiáni, snad Inkové? Mayové? fakt nevím...že uměli udělat neskutečnou půdu jak úrodností tak strukturou, ovšem přesný návod že zmizel s jejich civilizací (civilizacemi), tak jsem dál nebádala kdože to vlastně uměl...............čili bílí lidé udělali chybu, že se to od "primitivů" nenaučili, byli bychom dneska dál i s udržením vody a tak vůbec....
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    WASPER: Shnilé švestky snad likviduje každý, ne? A strom je mladý, do zahuštěné koruny má sakra daleko.....................
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    MART1NKA: ne, žádné švestky "beze jména" neplesniví. tedy na stromě. Co se mi podařilo zjistit, jsou to všechno děti dvou prastromů, které před 50ti lety majitel zasadil a pak sadil jejich pecky. Jediná Jojo má jméno, koupila jsem ji já že je rezistentní k šarce a ta plesniví na stromě :-(
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    WASPER: no, Číňani i Japonci od toho s příchodem moderní doby upustili, předtím to nekompostovali, jen to tahali z měst na pole. Musel bych pátrat do jaké míry skutečně jim tahle praktika pomohla udržet svoji civilizaci tak dlouho. Což neříkám, že to dělali nutné dobře, to kompostování tam rozhodně chybělo, jen říkám, že měli čistější města a díky tomu neměli ty samé problémy jako ta evropská v té době. Mor měl dokonce pocházet přímo z Číny, ale morové rány jako zažila Evropa tam neměli. Pokud ani budu rád za opravení.
    Severní Korea je dost mimo všechna měřítka, že se z toho nedaj dělat nějaký závěry.
    WASPER
    WASPER --- ---
    LINKOS: Ohledně číny a obecně asie - oni jenom velmi neradi a pouze z donucení přiznávají vlastní chyby/slabiny nebo neznalost. (Tahle mentalita není záležitostí posledních pár let, je to součást kultury)
    Viz nedávný lakování s covidem, viz jejich vlastní novodobé problémy s morem, jejich odmítání vlastní historie atd atd. Takže bych jim uplně moc nevěřil...

    Severní koreici mají dokonce tabulky na to kolik (vlastních) hoven má kdo odevzdat do kolchozu aby se jim neco urodilo a myslím že si všichni pamatují na toho přeběhlického pohraničníka co mu vyndavali červíky 30cm dlouhý. Věřím teda že to nijak nekompostujou a jsou tak hrubě podvyživený ženský přicházej o periodu, hygiena horší než z pravěku.

    Píšou že v každém gramu zeminy jsou řádově ohromný množství bakerií, takže bych to s tím kompostem moc nehrotil, základem by asi mělo být zeleninu před konzumací řádně omýt. (hovna teda do kompostu nepřidávám, ale ty psí nechávám přez noc venku na zahrade a oni me je přez noc pěkně sežerou slimáci protahnout to traktema pak pohnojí trávník svým trusem.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam