• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    MART1NKA: A ja pri čine v džungli :) mám ich vyviazané tak napol.



    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    LAETATIO: Ja tiež :) ešte ich tam je kopa.

    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    stále sklízíme rajčátka - dneska jsem brala jen množství nutné na večeři a naše první sklizené dýně




    a zeleninový záhon - mangold se chystáme sklízet v nejbližších dnech, klube se zimní cibule a ředkev
    KASTA
    KASTA --- ---
    ještě když jsme u těch semenáčků, budu tu zahradu přes zimu čistit, je tam spousta semenáčků: lísky, javory, babyky, duby, habry, jasany, bříza, jíva, brslen apod. Kdybyste někdo potřeboval pár desítek těchle stromků, určitě se můžeme domluvit vyklučit to někdy společně za odvoz...
    KASTA
    KASTA --- ---
    XL1: u ovocných stromů se říká, že plody z první sklizně nemá moc smysl posuzovat, strom potřebuje víc času, aby ovoce dosáhlo plný kvality. třeba je to u lísky taky tak...

    Kdyby sis chtěl na podzim zajet na Berounsko, máme lísky všech velikostí po celý zahradě, můžeš si jich klidně pár desítek vykopat. Oříšky mají normální velikost, hlavně podle toho v jak suchý části zahrady ten strom roste (nám to teda stejně většinou všechno sežerou veverky a strakapoudi)
    QUIP
    QUIP --- ---
    XL1: Mam k dispozici orisky, pomerne velky... ale co ti z toho pak vyroste, to netusim. Na zahrade rostou asi 4 druhy. (kus od Msena, muzu privezt do Prahy)
    Mozna i z te tve casem vyrostou vetsi, nikdy jsem nezjistoval, jak je to s urodnosti u lisek. Je to pro me spis takovy plevel :)
    XL1
    XL1 --- ---
    tak sem letos sklízel první oříšky z lísek co sem koupil v zahradnictvích ...a menší oříšky sem snad v životě neviděl...vykopu je a všechno poletí do ohně....nemá někdo tady pořádnou lísku s velkejma ořechama ????
    VEVER
    VEVER --- ---
    ARZA: já mám na sobě takové ty menší samla bedny z ikei. Tak 30*50, na výšku tak 15. Odhadem. Jak by fungovalo něco jiného nevím. Možná koukni na kokozu... věnují se tomu hodně. A dělají svépomocné kompostéry z kyblíků od barvy.
    ARZA
    ARZA --- ---
    LINKOS: Neni. Terasa je relativne velka, ale byt docela malej a zadnej volnej roh u nas neexistuje:)
    A navic to primarne skutecne chci na ten opad z terasy.

    VEVER: Na to jsem vlastne myslela!:) Jen jsem si rikala, ze kdyz to budu delat svepomoci, aby byl taky funkcni. Myslela jsem, ze ty patra nesmej bejt moc vysoky, aby to netlelo...
    Je realny nastohovat na sebe treba tyhle bednicky? https://www.tbaplast.cz/euro-prepravka-plny-uchyt-40x30x27-cm
    VEVER
    VEVER --- ---
    ARZA: Nic ti nebrání udělat si větší vermikompostér :) A dají se vrstvit patra. Hnojní žížaly by měly zimu venku dát...pokud to bude někde u zdi aby to úplně nepromrzlo.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ARZA: a proč tedy ten balkón? Není lepší volba mít někde v rohu dvoukomorovy komposter? Nemusí mít každá komora kubík, stačili by menší, pokud máš málo bio. Ale ty dvě komory jsou rozumné řešení. Když budeš správně pokládat uhlikatý a dusíkatý materiál nebudeš muset ani prehazovat.

    U mě naplnit kubíkový komposter není zas takový problém. To máš trávu, sem tam seno, zbytky z kuchyně, plevel, opadaj jablka, zvlášť listí...
    ARZA
    ARZA --- ---
    LINKOS, VEVER: Aha! tak to jsem to koukam videla trochu zjednodusene:)
    Jinak skutecne vetvicek nakonec asi minimum, ale spis fakt nalety a plevel.
    Tzn trava, odstrizky z rostlin, vytrhanej ptacinec, listi... A mela jsem pocit, ze kdyz uz to tam bude, asi do toho obcas hodim i neco z kuchyne.
    Mam nakonec proste dojem, ze vermikompostery obecne jsou hrozne malicky, ale skutecny kompostery jsou zas hrozne obrovsky.
    A ja ted mam naplnenej asi 30 l lavor...
    VEVER
    VEVER --- ---
    ARZA: jestli budou podstatná část větvičky tak vermikompost dost nedoporučuju. Než se to samo rozloží tak aby to žížaly mohly sníst, trvá to neprakticky dlouho a asi by mezitím byly hladové.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ARZA: no, on je dost rozdíl jestli to bude vermikompost, či standartní. Omlouvám se, že hned neodpovim a spíše se budu ptát, pokud bych měl být schopen poradit.
    Bude tam i kuchyňský odpad? Co tam všechno přijde? Větvičky se rozkládají docela dlouho, nešlo by je třeba rozstepkovat a dávat někam ke stromkům? Předpokládám, že to je.
    Ten od alka se mi nelíbí, většinou co znám lidi co to měli, tak výsledek nic moc, ale to je spíše tím, že si mysleli, že tam stačí zezhora házet trávu a nezajímal je poměr materiálu.
    On výsledek kompostování je spíše o tom, co do toho kompostéru přijde a jak se to namíchá. Míchání uhlíkatého a dusíkatého materiálu. To je dle zkušenosti nejzásadnější k hezkém, voňavému kompostu a eliminaci zápachu.

    Ty otočné mají většinou vedle sebe dvě komory, jedna se plní, druhá zraje. Má to nahradit přehazování kompostu.
    ARZA
    ARZA --- ---
    Neporadite mi nekdo?
    Zvazuju koupi komposteru na terasu.
    Kazdej tyden vytrhavam ruzny nalety, stipam vetvicky, zastrihavam... A je mi hrozne lito hazet to do popelnic, kdyz pak dokupuju tezkou hlinu.
    Vzasade jsem koukala na tri typy:
    AL-KO Kompostér K 390l, 112093
    https://www.kamody.cz/al-ko-komposter-k-390-210736
    ZvP Vermikompostér DIY box Typ Hobby - Tadyma.cz
    http://www.tadyma.cz/zvp-vermikomposter-diy-box-typ-hobby/
    a rotacni.
    Bohuzel nevim, jak ho vybrat nebo podle ceho se orientovat, abych nevyhodila prachy za uplnou kravinu..
    Jestli v tom chci mit zizaly, nevim. Asi spis ne, protoze to nechci pres zimu uklizet dovnitr.
    Obsah potrebuju tipuju aspon 100l.
    Ten rotacni jsem vubec nepochopila. Kdyz chci, abyse tam ty veci uplne rozlozily (aby mi vyrvanej plevel nezacal znova bujet), jak toho dosahnu, kdyz furt prisejpam novy a novy veci?
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    VEVER: no ale ty jsou celé žluté až do červena, neohraničeně. Ty podezřelé mají červenou ohraničeně.
    VEVER
    VEVER --- ---
    ANNONKA: a nebarví se to už jakože podzim?
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Je možné aby aronie měla rez hrušňovou?? Dnes jsem sklízela a některé lístky byly napůl chycené jako hrušňové......
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    MART1NKA: našla som:

    Cituji z odborného tisku Zahradnictví číslo 3 ročník 11:

    V pokusné výsadbě založené na podzim 2006 ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., bylo sledováno celkem 16 odrůd višní českého a zahraničního původu. U odrůd byl hodnocen vstup do plodnosti, násada květů a plodů, kvalita plodů a zdravotní stav stromů. Intenzita růstu stromů byla stanovena dle plochy průřezu kmene, objemu koruny a délky jednoletých přírůstků. Podnož P-TU-2.

    Ve výsadbě hodnocené v prvních letech po založení byly nejúrodnějšími odrůdami ´Rubellit´ a ´Morellenfeuer‘. Odrůdy ´Piramis´ a ´Érdi nagygyümölcsű´ byly nejranější a měly největší plody. Všechny nové odrůdy dozrávaly před ´Morelou pozdní´. Odrůdy ´Érdi nagygyümölcsű´ a ´Újfehértoi fürtös´ měly nejintenzivnější růst, naopak nejslaběji rostla odrůda ´Morava´.

    Zdravotní stav

    Odrůdy ´Fanal´, ´Piramis´, ´Samor´ a ´Bare´ byly citlivé k napadení skvrnitostí listů (Blumeriella jaapii). Nejcitlivější z nich byla odrůda ´Piramis´(5,4). Opakovaně téměř bez napadení byly odrůdy ´Morina´, ´Morellenfeuer´ a ´Rubellit´.

    V roce 2010 jsme zaznamenali silné napadení květů houbou Monilinia laxa. Nejvíce byla postižena odrůda ´Morsam´, byla poškozena většina květů a následně u ní došlo k výskytu klejotoku na hlavních větvích i na kmínku. U odrůd ´Morava´ a ´Hana´ bylo napadeno 95 % květů. Jako citlivé se rovněž projevily odrůdy ´Samor´, ´Bare´ a ´Morela pozdní´ (poškození květů i větví). Bez výrazného napadení byly odrůdy ´Morellenfeuer´, ´Jade´ a ´Piramis´.

    Moniliovou hnilobou plodů nejvíce trpěly odrůdy ´Rubellit´ a ´Bare´. Podle Hanke a Nachtingall (2009) jsou odrůdy ´Jade´, ´Achat´ a ´Rubellit´ málo náchylné k infekci Monilinia laxa, ke skvrnitosti listů je nejméně náchylná odrůda ´Rubellit´, středně náchylná ´Jade´a citlivá ´Achat´. V roce 2010 byl zaznamenán větší výskyt mšic, které silně napadly odrůdy ´Samor´, ´Bare´, ´Morela pozdní´, ´Morellenfeuer´, ´Morava´ a ´Érdi nagygyümölcsű´, naopak se nevyskytovaly na odrůdách ´Jade´,

    Závěr:

    Odrůdy ´Morsam´, ´Morava´ a ´Hana´ silně trpěly moniliovou spálou a naopak nejodolnější byly ´Morellenfeuer´, ´Jade´ a ´Piramis´. Nejvíce napadeny skvrnitostí listů byly odrůdy ´Piramis´, ´Fanal´, ´Samor´ a ´Bare´. Jako odolné se zatím projevily odrůdy ´Morina´, ´Morellenfeuer´ a ´Rubellit´.

    Tak asi skusim Morellenfeuer. Ta Erdi Bortemo oskvrnitela a opadala koncom jari dost znacne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam