• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    XL1: přímo gigant ne, ale mám semínka obří ruské z gengelu, kdybys chtěl
    XL1
    XL1 --- ---
    Pěstuje někdo GIGANT slunečnici ? každej rok sem je kupoval na ANdělu na trhu ale letos tam ten prodejce není....potřaboval bych pár semen....
    TADAS
    TADAS --- ---
    c
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MART1NKA: maj pěstovat medvědy!
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    JAZZZ: první týden, pak si zvyknou. Jak začnou ve vinohradech střílet tak se hejna přesunují a zobou co uvidí. Velká hejna.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    ANNONKA: Našim divočáci pravidelne zničia plot, roztrhnú vodiaci drôt a rozryjú vinicu. Už tam nič okrem hrozna a ovocných stromov nepestujú.
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: no my jsme v dost suchy oblasti a hodne pocitujeme jak se to sucho akumuluje po tech nekolika extremnich letech. Letos ani vloni to celorocne nebylo az tak hrozny, ale treba letos v cervenci u nas mesic neprselo a hned uz zacly schnout i stary kere, habry, lisky. I ty babyky ktery jsem povazoval za superodolny, jsou proschly, v pude uz proste neni zadna rezerva na horsi casy. Pak zacatkem srpna spadlo asi 50 mm srazek a zahucelo to do zeme jako nic. Driv se pri techle destich rozvodnovaly reky, ted tu nezbyla ani louzicka. Ale zachranilo to vegetaci.

    No nic, snazime se prizpusobit, takze sazime hlosiny, jujuby a chci vyzkouset granatovy jablka, mam ted dva odolny kultivary, co by u nas mely dozrat a jak jsme je videli ve Spanelsku, tak sucho taky zvladaji.
    Na prasata se chystam taky neco vymyslet, aspon castecne oplotit (se zidkou) a pres hluboky dynovy zahon polozim sit z roxoru, at se tam neproryjou. Srnky nam nevadi, tady se s nima da domluvit.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    fungujou vám na plašení ptáků CDčka na provázku?
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: Dnes jsme s manželem počítali srážky a srovnávali s loňským rokem, u nás na zahradě spadlo totéž co loni, jen jinak rozložené v už uzavřených měsících. ALE je o zrníčko chladněji, menší odpar, a od května zaléváme ze studny (loni v ní nic nebylo) Jediný den letos jsme použili větrák, nejvyšší teplota v domku 26°C, loni 31°C asi 20 dní a větrák jel měsíc.......letos skoro žiju

    A k těm divočákům - kamarádka bydlí blízko Děčína a letos už dvakrát jim ty mrchy pobořily plot a přeryly zahradu u domku, ve kterém BYDLÍ!!!!!!!! Já spíš zápasila se srnčí zvěří, ty bestie mi pelešily přímo v rybízu a když sežraly i dýně manžel vyměkl a postavil plot, od té doby hurá jenom ptáci na bobule a to se dá zasíťovat. I když letos zobali do zrajících jablek a tam se pak přiživily vosy... nemají žízeň, mají několik možností kde se napít....
    KASTA
    KASTA --- ---
    pár postřehů vlivu počasí na vegetaci v posledních třech letech, dost to souhlasí s tím, co pozorujeme u nás, třeba že na jaře 2019 spousta stromů (ďříny ap) vůbec nekvetla, protože se vzpamatovávaly ze sucha předchozího roku. nebo to že půdní sucho přetrvává i přes letošní víc vlhkej rok a že třeba borovice u nás dál prosychají (smrky už to mají dávno za sebou)
    http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2020/Fenologie_v_CHMU_TZ.pdf
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: u nás ještě dobrý, my je nakonec z tý zahrady opravdu "vykopali", ale známí v sousední vesnici tam jezdí jen občas a zahradu mají zrytou komplet celou
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    A to médii proběhla zpráva o kolik tisíc víc kusů černé letos postříleli. Nějak to není poznat...............
    FAITH
    FAITH --- ---
    Este mam toho na zahrade dost. Vcera som zbierala hrasok, rajciny, papriku, kalerab, cervenu repu. Listovy salat, rukolu a koriander z pareniska. Stale tam mam vsetky tieto plodiny a este aj cukety. Minuly tyzden som mala jahodu.
    SITH
    SITH --- ---
    U nás už sklizeno. Dojel jsem si pro koňský hnůj kolečkem, mám to ke konim asi 200m, navezl na záhony a promíchal, připraveno na příští rok
    KASTA
    KASTA --- ---
    tak je to dobrý, mrazík nebyl, sklizeň bude pokračovat - vloni jsme měli rajčátka až do konce října...
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    MART1NKA: A ja pri čine v džungli :) mám ich vyviazané tak napol.



    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    LAETATIO: Ja tiež :) ešte ich tam je kopa.

    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    stále sklízíme rajčátka - dneska jsem brala jen množství nutné na večeři a naše první sklizené dýně




    a zeleninový záhon - mangold se chystáme sklízet v nejbližších dnech, klube se zimní cibule a ředkev
    KASTA
    KASTA --- ---
    ještě když jsme u těch semenáčků, budu tu zahradu přes zimu čistit, je tam spousta semenáčků: lísky, javory, babyky, duby, habry, jasany, bříza, jíva, brslen apod. Kdybyste někdo potřeboval pár desítek těchle stromků, určitě se můžeme domluvit vyklučit to někdy společně za odvoz...
    KASTA
    KASTA --- ---
    XL1: u ovocných stromů se říká, že plody z první sklizně nemá moc smysl posuzovat, strom potřebuje víc času, aby ovoce dosáhlo plný kvality. třeba je to u lísky taky tak...

    Kdyby sis chtěl na podzim zajet na Berounsko, máme lísky všech velikostí po celý zahradě, můžeš si jich klidně pár desítek vykopat. Oříšky mají normální velikost, hlavně podle toho v jak suchý části zahrady ten strom roste (nám to teda stejně většinou všechno sežerou veverky a strakapoudi)
    QUIP
    QUIP --- ---
    XL1: Mam k dispozici orisky, pomerne velky... ale co ti z toho pak vyroste, to netusim. Na zahrade rostou asi 4 druhy. (kus od Msena, muzu privezt do Prahy)
    Mozna i z te tve casem vyrostou vetsi, nikdy jsem nezjistoval, jak je to s urodnosti u lisek. Je to pro me spis takovy plevel :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam