• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    CUKI
    CUKI --- ---
    BASTOCH: A kde ten všechen materiál bereš? To máš jen ze svojí zahrady?

    Já udělám tak 2-300l? za rok... A je v tom všechno. Tráva ze zahrady, bio odpad, záchod,...
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    DA_ANDRACKA: Cibuľu Kroll, čierny koreň tu mám a vrbovku momentálne. Človek toho nepotrebuje toľko.
    DA_ANDRACKA
    DA_ANDRACKA --- ---
    MART1NKA: jedle trvalky, to me zajima. jake prosim?
    KASTA
    KASTA --- ---
    vloni jsme tu o tom mluvili: povedlo se mi vpasovat prvni vyvyseny zahon k mamce do zahrady... na cukety :)

    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Nebude niekto chcieť zbytkové semínka? Mám tu nejaké jedlé trvalky, měsíček, budú aj kopretiny.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOCOURR: nashi stříháme jako hrušky, žijou, plodí
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KOCOURR: tady: https://www.nature-and-garden.com/gardening/medlar.html
    k tomu píšou:

    Pruning medlar
    Medlar doesn’t need pruning to grow well and produce nice medlars.

    However, pruning it at any stage of its life won’t hurt if you wish to keep its size under control. Pruning will let you ensure it takes up only the space you plan for it in your garden landscape.

    Heavy pruning every 5 to 8 years is better than yearly trimming.

    The best season to prune is winter but during non-freezing weather.
    Removing dead and diseased branches whenever you notice them.
    Snip off the weaker, frail branches if need be.
    Remove in-growing branches and even the scaffold branches out.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    TRISSIE: no já ji mám dost v koruně zahuštěnou a moc se kolem toho už nedá chodit, musím ji trochu zvednout, ať mi neobráží půl metru nad zemí, mám ji asi 5 let, tak to střihnu a uvidím jak bude reagovat ;)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KOCOURR: nyx rada, ale mišpule (teda pokud se bavíme o mespilus germanica) řez nepotřebuje, pouze pokud ji potřebuješ udržet v nějaké maximální velikosti :-)
    moje (osm let ji mám) nůžky ještě neviděla a tvar i úrodu si drží hezky.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, máte někdo zkušenost s řezem mišpulí a nashi? Zatím jsem se dočetl, že u obou stromků se řeže ve stejnou dobu jako u klasických hrušní (takže odpoledne jdu řezat). Nicméně hlavně s nashi mám málo zkušeností, nevím, jak na rez budou reagovat, protože je budu prořezávat poprvé, nějaké rady čeho se vyvarovat, na co si dát pozor, nejlépe jak vaše stromky reagovaly na řez?
    Obecný pravidla řezu znám, nejsem úplnej amatér ;), spíš mě zajímají zkušenosti s těma dvěma konkrétníma dřevinama ;)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    SITH: pily prodávají piliny a umožní ti to kompostovat mnohem víc věcí, ten kompost je kvalitnější. Už nevím kolik to stojí jednu dobu jsem to zjišťoval, mám za to, že asi 500 Kč /m3. Když vezmu, že asi kubík kompostu udělám za rok, tak by mi to vydrželo asi 3-4 roky? A umožní ti to kompostovat trávu, kuchyňské zbytky atd... Prostě věci co mají moc dusíku a kompost z toho je bez příměsí nekvalitní.
    Podle mě to za to stojí, sám bych to tak dělal, ale teď si stále vystačím se senem, pilinama z řezání topiva atd.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    VEVER: na kompost se ale nevyhazuje, kompost se vyrabi takze to je vstupni surovina ikdyz koupim balik slamy ;)
    KASTA
    KASTA --- ---
    SITH: anebo piliny, jestli mas zdroj
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SITH: odvezeš posekanou hmotu do sběrného dvora / kompostárny, kde to berou, a přivezeš si hotový kompost
    SITH
    SITH --- ---
    VEVER: hm, když si to po sobě znova čtu, tak to fakt nedává smysl :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    SITH: já jsem si připadala trochu blbě i když jsem na kompost házela zbylou slámu kterou jsem si zadarmo přivezla kolečkem na mulčování, jakože s tím byla práce a já to pak vyhazuju :) Takže kupovat něco abych to hodila na kompost mi přijde poněkud zvlastni. Ale v kompostování jsem dost začátečník, no :)
    SITH
    SITH --- ---
    když mám bohužel ten "anglický trávník" a ten tvoří takovou tu šedivo zelenou hmotu, mám kupovat extra seno a kartony a tím to prokládat? bohužel trávník mi tvoří 80% vstupu do kompostu. Kolem plotu mám trošku vysokou trávu a z té se pak stane seno, ale stále je to tak 10% max
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: větve dole jsem taky jeden rok zkusil a vadily mi při vybírání, zakládám kompost tak, že dolů tam klidně do půlky seno a na to začnu dávat kuchyňské zbytky atd. Vždy zakryju buď pilinama, nebo senem, ale lepší je když se třeba na zemi přejede sekačkou, aby bylo jemnější na to zakrývání
    KASTA
    KASTA --- ---
    LINKOS: mne se osvedcilo dat par silnejsich vetvi uplne dospodu, vylehci ten kompost a pri prehazovani, kdyz se k nim dostanu a vytahnu je, cela ta spodni cast se tim pekne nakypri. Rozpadaji se tam jen zvolna, jsou tam nekolik let.
    Posledni urychlovac jsem mel nejakej praskovej prirodni a jak jsem koukal na slozeni, nic co bych nesehnal, ruzny organicky zbytky, bylo v tom peri apod... takze u me jen pohodlnost :)
    Kuchynsky zbytky mam zvlast a tenhle minikompost dam pak vzdycky do zakladu novyho kompostu pri prehazovani na jare.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: tomu už u nás říkáme seno. Urychlovač z principu nedávám, větve se snažím měnit na biouhel a listí je super, ale dávám ho do samostatného boxu.
    Jestli je něco důležité tak zakrývat zbytky z kuchyně pilinami, nebo slamou atd... Pak je ten kompost hezky vzdušný a jen se proseje při těžbě
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam