• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: nehodnotím jestli je to dobře (nebo není). Já jsem téměř slepá, takže žiju vůněmi (smrady) a zvuky, to mám zmapované víc než normální lidé. A když něco "vyhlížím" a ono ani náznakem, závanem tak je to divné.....
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNONKA: letos ještě nezačalo to jarní vzdušný proudění, které ho přináší.
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: no je fakt, že ho taky většinou vnímám už v únoru a letos taky pořád nemůžu uvěřit, že už je po půlce března. všechno je zpomalený, v noci to přimrzne, přes den to moc neroztaje. ale prý je to skvělý počasí pro ovoce, stromy nevyraší předčasně, vláha se drží v zemi a protože tenhle studenej vzduch je z rozpadlýho polárního víru, nemusely by být už ani květnový mrazíky, tím se můžeme aspoň utěšovat :)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    No jenže já jej obvykle cítívám ještě na sněhu, v únoru, všichni si ťukají na čelo, ale mám to tak od děcka. Teprve potom začínají zpívat ptáci. A ti už u nás zpívají na plné hrdlo týden se svítáním a pak ještě i přes den.....
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: to je tím, že žádný jaro zatím ještě není... snad příští týden :)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Byli jsme dnes několik hodin venku. Letošní jaro nevoní. Je to šokující a deprimující. Ve vzduchu nebylo vůbec nic - ani vonící zemina, ani kouř z komína (u nás hodně lidí topí dřevem), ani proteplená tráva (slunilo). Ne neztratila jsem čich, po příchodu domů jsme si udělali lípový čaj a ten voní po celém prostoru velmi intenzívně.
    PETD
    PETD --- ---
    VEVER: Jojo koukni se, celkově okrasné jehličnany jsou docela dostupný zdroj hrabanky, člověk pak nemusí riskovat lesní pych.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Ok, díky...možná bych mohla zjistit jestli pod naším zahradním smrkem už kyselá půda není :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: ano, je :) kamos tomu vystizne rika lesni pych. ale kdyz si opatrne vyhrabu dva pytle hrabanky na boruvky a misto zakryju, zadna skoda tim nevznikne. na druhy zahrade mam/mel jsem par smrku, takze tam mam hrabanku vlastni...
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: no ale odnášet hrabanku z lesa je zakázaný, ne?
    KASTA
    KASTA --- ---
    p.s. i beznej zahradni substrat ma pH 5,5 coz je dost kysely, tak se tam da primichat. ale to jehlici bude jeste kyselejsi, vsude varuji, ze jehlicnata hrabanka je mnohem kyselejsi nez ta z listnatyho lesa...
    KASTA
    KASTA --- ---
    VEVER: ja ke vsem kyselomilnym pridavam hrabanku a jehlici ze smrkovyho, pripadne borovyho lesa, je to asi to nejkyselejsi co bezne najdes a v pripade tech boruvek je to vlastne i substrat, ve kterym prirozene rostou.
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    VEVER: u lógru se to sice traduje, ale ve skutečnosti má PH téměř neutral - zdroj nějaká studie americké univerzity. Na borůvky asi málo. Loni jsem to hledala skrz nějakou svoji spásnou myšlenku, že by to šlo spolu s plevama použít jako mulč.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Řeším jak způsobit kyselou půdu pro vřes a případně borůvky...teď jsem četla že kyslý je lógr, snad i čajové lístky, i když tam dopadlo googlení výrazně méně uspokojivě...co by mě zajímalo je, jak moc je to výrazné, jak moc se to liší třeba od spadaného listí, jehličí nebo třeba pilin...rozumíte tomu tady někdo? Rašelinu používat nechci.
    PLOSTENKA
    PLOSTENKA --- ---
    Mate nekdo zkusenosti s pestovanim Sassafras albidum?
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    CUKI: já si nejsem úplně jistej, ale bude to 1-2 kubiky, spíš k těm dvěma.
    Třeba na oresakovy listí nedám dopustit, z toho mi přijde super kompost. Jen ho chce nechat někde zvlášť ležet na kupe i se spatnejma orechama, vetvickama a po půl roce přidavam do kompostu. Krom listí je super to seno, dřív jsme to házeli pod stromy jako mulč, teď už to rovnou kompostuju, když potřebuju doplnit do hmoty nějaky uhlík. Humanure mám ještě zvlášť a ze žížal byla za cca tři měsíce plná vana, takže taky tak 150litru (mít ulezely koňský hnůj odněkud, tak je to taky skvělá rychlovka)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: mám to podobně, mám přihrádku na listí, trvá to sice déle, ale listovka z toho je super. Pro urychlení to můžeš doplnit nějakým dusíkem
    CUKI
    CUKI --- ---
    BASTOCH: U mě je většina listí ze zahrady ořech :-(, trávník tu taky nemám kdovíjak velkej.

    A kolik toho kompostu za rok uděláš, máš nějakou představu?
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    CUKI: jo mám to jen ze svoji zahrady. Měl jsem tu na začátku hromadu králičího hnoje. Jinak se snažím zkompostovat všechno, co zkompostovat jde. Ale asi bude dost objemu dělat i různý listí, větve, v sezoně kopy naplesnivelych jablek, kartony, seno etc
    CUKI
    CUKI --- ---
    BASTOCH: A kde ten všechen materiál bereš? To máš jen ze svojí zahrady?

    Já udělám tak 2-300l? za rok... A je v tom všechno. Tráva ze zahrady, bio odpad, záchod,...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam