• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    NYA
    NYA --- ---
    ARZA: Stromy do nádob nejsou vhodný, nevyhnutelně se stane, že začnou obtáčet kořeny kolem dna, a jak budou sílit, začne se strom dusit.

    Myslím si ale, že přesto můžeš najít řešení, které splní tvoje představy, a nebudou to zrovna stromy.
    Můžeš vsadit raději na keře - muchovník, co doporučuje MAR_TINA vypadá hezky a má neuvěřitelně dobrý ovoce (něco jako borůvka s meruňkou dohromady)
    Z těch stálezelenách třeba bobkovišeň nebo buxus (jiné nevím, co se nedá jíst, moc neznám:)
    Jenom na sezónu, ale zato krásně, by tě mohly schovat pnoucí fazole - některý odrůdy rostou klidně přes tři mětry (mám, mohu dodat osivo).
    Pokud se tam chceš trochu schovat, tak by za úvahu stálo i postavit pergolu a nechat ji porůst popínavými květinami, to je moc krásný.
    A v truhlíku ti taky dobře může růst kanadská borůvka nebo maliny.
    Hm, a nějaká škumpa by to asi dala (ze stromů).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ARZA: muchovník, ten snese všechno :)
    SHILENEC
    SHILENEC --- ---
    ARZA: at uz budes sazet cokoliv, sezen si nadoby na stromy s uchama, to ti aspon neco vydrzi, vedra na maltu jsou fakt prilis plytka.. delaji se i 110l velke: https://www.baumax.cz/vrobek/kontejner-na-stromy-otvory-110-l-65-x-50-cm,42299.html
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Eh.....dvoumetrový strom do vědra? Byť maltového....no já nevím...... tůje? Nemám je ráda tak je nikdy nikomu neradím....... ale třeba tady by to bylo to pravé........
    ARZA
    ARZA --- ---
    KASTA, ANNONKA: sorry!
    Představuju si nádoby typu vědro/nádoba na maltu. U nás je bohužel tak vtipný BD, že se kdykoli může stát, že mě donutěj ty stromy stěhovat někam na chodbu a pod. Tzn neměly by bejt nad nádobou větší než cca 2 m (to doufám udržim stříháním) a nádoby by tedy měly případně projít standartníma dveřma.
    Potešily by mě nějaký stálezelený stromy, nemusí být kvetoucí ani cokoli plodit.
    Terasa je v Praze, z jedný strany orientovaná na východ, z druhý na sever.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    ARZA:U stromu je nutno počítat s tím, že kořenový systém "kopíruje" korunu, takže co je nad zemí mělo by mít místo i pod zemí, jinak to nebude fungovat. Ty nádoby budou muset být drobátečko jiné než na jahody :-)
    KASTA
    KASTA --- ---
    ARZA: to je hrozne obecna otazka. co od tech stromu ocekavas? maji mit plody? byt stalezeleny? jak muzou byt velky? a jaky tam mas klima?
    ARZA
    ARZA --- ---
    Neporadite mi nekdo druhy stromu, vhodnych do nadob na terasu?
    Uz me prestavaji bavit truhliky s jahodama a radsi bych min veci, ale vetsich.
    I s ohledem na to, ze krizem od nas ma vyrust vysoka budova a rada bych se trochu schovala:)
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Věnuji naklíčenou sadbu topinamburu... za úsměv *Sudslava*
    KASTA
    KASTA --- ---
    BODY_SUIT: docela dost, tak 30-40 stupnu bych to odhadnul
    BODY_SUIT
    BODY_SUIT --- ---
    MAR_TINA: tak to zní celkem pozitivně, díky :)
    KASTA: díky moc za praktické sdílení. Jak svažitý pozemek máte?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BODY_SUIT: v té vesnici u pozemku jsem byla loni v létě, zahrada ve svahu obráceném k západu až severozápadu a paní mi dávala vypěstovaný zralý vodní meloun.
    KASTA
    KASTA --- ---
    BODY_SUIT: my mame zahradu na SV svahu a ma to prevazne vyhody. stromy jdou do kvetu trochu pozdeji, nemrznou tolik v kvetu a v lete zahrada tolik nevysycha. Nevyhoda je pro pestovani hodne teplomilnyho a pozde zrajiciho ovoce, od rijna uz je tam slunce malo a tri mesice v roce jsme komplet v zimnim stinu. Coz je zase dobry pro ruzny stalezeleny rostliny, ale treba pestovani zeleniny ve skleniku pres zimu nejde (na slunci by to slo)
    BODY_SUIT
    BODY_SUIT --- ---
    Potřebuji poradit. Narazila jsem na pěkný pozemek, který je ale v mírném severním svahu. Jak moc velký problém to bude při pěstování? Moc děkuju za názory.
    Přikládám PS z map, kde pozemek leží. Jde o jižní cíp českého středohoří, litoměřicko. (omlouvám se za velikost, nedaří se mi to upravit)

    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    KASTA: ja je mám trochu povylezlejší - 2 a 2 teprv vykoukly...bylo to dost nekonečný a už jsem se bála, že jsem je něčím zardousila, tak asi dobrý :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    KASTA: moje jsou na tom taky takhle.
    KASTA
    KASTA --- ---
    snad uz ted zacnou, ja jsem zatim v tyhle fazi

    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: ještě ne :-(
    KASTA
    KASTA --- ---
    uz se vam probouzeji ty mucenky? mne uz konecne zacly tlacit listky, ale letos jim to teda trvalo. resili jsme to i na mucenkovym foru, jak je maji vsichni zpozdeny. tak jsem je dnes poradne zalil a doufam, ze tenhle tyden uz je ty hlaseny tricitky poradne probudi..
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Na Trojský ostrov se hledá někdo, kdo by se přidal do péče o kozy (plust tam mají komunitní zahradu)


    https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2078061715670358&id=1308581092618428


    MetroFarm
    11h ·
    Chtěli byste farmařit, vyrábět sýry, ale nechcete se vzdát výhod velkoměsta? Hledáme posily do našeho kozího týmu v rámci komunitní farmy v Praze 7. Náplní práce je především dojení a péče o naše kozí přátele, ale taky pasení (bereme kozy na procházku mimo ohradu), posilovna při kydání, hrabání bobků atd. Odměnou vám bude vámi nadojené mléko (cca 3l na jedno dojení) a hlavně úcta nejlepšího dejvického kozla Mekty. Nutností je zúčastnit se minimálně dvakrát týdně. Nezapomeňte, že i v zimě mimo dojnou sezonu je zapotřebí o kozy pečovat, i když je práce méně.
    Hledáme také kozího hodinového manžela, nebo zkrátka kutila, který nám čas od času pomůže něco vyrobit (aktuálně například novou dojnou lavici),opravit nebo přišroubovat. Materiál zajistíme, případně zaplatíme, práci platíme mlékem.
    Zkušenosti nejsou nutné, zaškolíme.
    Občas se na pastvině scházíme i jako parta na pokecání a popití a budeme rádi, když se k nám přidáte.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam