• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    KASTA: vyhodu, ktera tam byla zminovana (https://petrazahradnici.cz/podzimni-vysev-mrkve-a-petrzele/) bylo, ze v zime a na jare je puda mokra a vlhkost pomaha semenum lepe klicit a pak rust. Vse se to deje bez nutnosti zalevani, kterou kdyz na jare, pri absenci jarnich destu nedelas, tak spousta semen nevyklici.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    ANNONKA: Ty mas asi pocit ze tu pred bolsevikem bylo pole neorane, louka zelena, ne?
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: jaké návraty?
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: ja myslim, ze samet nam dal hlavne sanci osvobodit se od toho pokur...enyho komunistickyho mysleni a pokusit se vratit k nejakym tem korenum pred tim. a taky se uz muzeme kouknout po svete, co kde mezitim objevili. ze ty navraty jdou casto ztuha, to je videt, mj. i na soucasnych zemedelcich a agrobaronech :(
    KASTA
    KASTA --- ---
    DEIKSAC: nevim, jak rikam, podzimni vysev jsem nezkousel. ale mam ted nejaky seminka mrkve z UK a tam tak desetina rostlin jde vzdycky v cervnu rovnou do kvetu - zasobni koren si stihne vytvotrit v pohode v obdobi brezen-kveten, jde hlavne o to jestli se v ni aktivujou prislusny enzymy a spusti se ten nastup na kveteni
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KASTA: Jenze soucasne nema zasoby v korenu, aby se mohla/chtela rozmnozovat
    KASTA
    KASTA --- ---
    ja teda nevim - o te moznosti vysit mrkev a petrzel uz na podzim jsem parkrat cetl ale nevidim v tom zadnou vyhodu, spis naopak - stejne to driv nez na jare nevzejde a pres zimu je tam akorat vetsi sance, ze to neco sezere. a kdyby to nahodou uz ted vzeslo, tak na jare pak akorat vytahne do kvetu, pac uz ma jednu zimu za sebou a je to dvouletka. vysevam je na jare, hned jak puda rozmrzne, stejne jako ty salaty (ale ty se v teplych oblastech pod sklem pestovat daji)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    REDSNAKE: vidím, že to máš zmáknuté :-)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    ANNONKA: jojo, všechno to dobro co tu bylo napácháno před sametem naštěstí skončí v propadlišti dějin jako ksč při volbách a s nima i jejich pomatení uctívači.

    nicméně je fakt, že sem to nepatří, vysévejte zas podle úplňku a všecko bude ok.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    FRENNET: jo :-)Jen v tom lednu bych to na noc ještě přes sklo pojistila folií :-)

    REDSNAKE: Kdybychom nebyli v zahradnickém "klubu" tak bych to vypočítala, ale sem to asi všechno nepatří....například jenom likvidace učilišť jakékoli odbornosti.....jo už mlčím, kdo chce ten si to najde, kdo nechce bude říkat, že je to propaganda :-)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    ANNONKA: no ze vcera na dnes byla prvni noc co u nas mrzlo. Ale ta zahrada je v jiznim svahu a celej den tam sviti slunce. Babicka, pani co nam to prodala, rikala, ze tam je vsechno o mesic driv. Takze v breznu uz mely salat nebo rekdvicky z toho tepleho zahonu. Jak jsem psala nize, je to betonova ohrada, co se zakryva sklem. Takze ja to poreju, zalistim, necham odkryte, v lednu zakreju, v unoru zasadim, v breznu sklidim. Tak ne?
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    Obcas me neprestava udivovat za co vsechno samet muze…
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Tak jsem konečně rozklikla tu permakulturu (odkaz v záhlaví). Pobavilo mě, že objevili Ameriku - strom za strom. Zákonem kázala vysazovat stromy už Marie Terezie, teda ona kázala ovocné aleje podél cest kvůli vojskům, ale i tak se to krásně zapsalo do krajiny. Lidé odvěků za vykácený strom zasadili nový (aspoň dobří hospodáři), ať už na dřevo nebo na ovoce, každý to tak měl, až samet podělal toto starodávné myšlení a dnes nazývají enviromentalistikou to, co lidé vždycky dělali...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BASTOCH: tak vedle kontrolní vzorek mimo trefu a hodnotit někdo, kdo neví, který je který. A 20x opakovat ;)
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    MAR_TINA: Tak jediný co by mě z výše zmíněných bavilo je asi zahradnictví okultní ,) jinak chápu, ale jako permakulturni micurinec jsem zkusil i tohle a překvapivě mi ty dvě sezony vycházely dobře, v tom, v čem jsem se do fází měsíce trefil.
    KUATO
    KUATO --- ---
    MAR_TINA: jop, trochu jako jo ta astrologie (zuzena ale jen na mesicni cykly). to je ale nic proti tomu jak si s pestovanim hrali steinerovci - drceny kristal v kravskym rohu, berani lebka pres kterou tekla voda z ryny co se pak jimala na polivani.. vlastne mi to prislo zajimave (si o tom cist), ale nikdy jsem nemel dostatek casu si s tim hrat a porovnavat vedle sebe dva zahony, kde jeden delas konvencne a druhy "jinak a lepe" :o). no tak jsou lidi, co lepi ze spejli eifelovku nebo sbiraji pivni tacky..jak rikal nas reznik neboztik - kazdy je blazen jinym zpusobem :o)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KUATO: Esoterika, astrologie, okultismus :))))
    KUATO
    KUATO --- ---
    MAR_TINA: ziju na vesnici cely zivot, tak mi nemusis vysvetlovat, kdy se co sadi a sklizi. jen rikam, ze Frau Thun venovala mrak casu na porovnavani toho, jestli udela rozdil, kdyz sklizi co ja vim cibuli (co uz je na sklizeni), kdyz je mesic v Raku nebo o par dni pozdeji, kdyz uz je v Panne, protoze ji min hnila a min a pozdeji vybihala pri uskladnovani do nate... a rozdily tam byly. ne samozrejme typu, ze "vsecko nam shnilo nebo kobzoli, i kdyz jsme je zasadili do nevyhnojene pudy bylo nepocitane", ale byly.

    popsane je to v tehle knize - https://www.databazeknih.cz/knihy/zahrada-podle-kosmickych-rytmu-407175
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KUATO: takže nejsi schopný sázet podle měsíce, ale celkem to fungovalo.

    Je to píčovina a stojím si zatím. Jablka se sbírají zralá a suchá, tedy v dny, kdy neprší. Ne když je luna ve znamení nohy.
    Brambory se sází do oschlé země, když má 6 - 8 st. C. (Pokud je nedávám po textilii.)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Celer je teplomilná potvora, na ten opatrně. Petržel a mrkev klidně hned, však ještě nezamrzlo, nebo u vás ano?
    Listí bych dala hned a pokud chci aby tam nasněžilo tak bych to zakryla až nějaký týden před jarními výsevy/výsadbami.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam