• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    IKA
    IKA --- ---
    JESTEDMAN: Moje sa z chladničky dostali na okno a tam chcípli, takže pestovateľské megaúspechy, ako dosiahla MART1NKA sú mi, žiaľ, neznáme.:D
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    IKA: U nás v rodine je to running joke. Už sa snažíme tretím rokom, z prvej várky prežil jeden. Minulý rok mal až jeden list. Je to veľká súčasť prehliadky záhrady a najväčšia vzácnosť.
    Druhý rok som dostala 2 sadeničky od bratovej tchýně. Problém s nimi je, že keď ich nezožerú slimáci, tak ich dorazia třásněnky. Neviem, či čokoľvek z toho ešte žije. Je to dosť komické. Slimáci ich milujú.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    IKA: je to porod, klíčí to několik měsíců v lednici, to se mi podařilo, přesadil jsem, zasadil, na podzim měl asi 5 lístků a na jaře už nic.... :)
    IKA
    IKA --- ---
    Podarilo sa už niekomu vypestovať ten kaukazský špenát?:)
    (Ja len že či to má zmysel tento rok skúšať zas..)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    LEJIMADA: Rebarboru mám :) ale fakt darujem. Včera som ich spracovala, je ich dosť.

    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    MART1NKA: nevyměníš je za semínka rebarbory? Mám i pro ostatní zájemce... kdyby někdo měl zájem :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Mám tu svoje eko semienka cesnaku paličáku, nechcete niekto? Je ich fakt veľa. V lete sme neboli 3 týždne na záhrade a stihlo to medzitým rozkvitnúť, tak som to nechala.
    KASTA
    KASTA --- ---
    nemel byste nekdo prebytecny seminka mochyne duznoplody fialovy? v lonskym studenym lete mi vubec nedozrala.... muzu za ni venovat treba cerveny divoky rajce, mexickou miniokurku, lichi rajcatko....
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    REDSNAKE: panebože kde něco takového píšu? Z čeho to (mylně) vyplynulo?
    KASTA
    KASTA --- ---
    FRENNET: to jo, proto se hlavne petrzel seje co nejdrive na jare, aby vyuzila vlhkost jarni pudy. ale pokud v zime neklici, vlhkost nevyuzije a ja si teda myslim, ze v zime stejne neklici. Ja ji seju vzdycky co nejdriv, a stejne vzejde pokazdy az v dubnu, aspon u nas teda.

    ANNONKA: hlavne by se mel vratit ten generacni vlastnicky vztah k pude, kterej pokusy typu kolektivizace a "vsechno patri vsem" totalne znicily. To by bylo nadlouho, ale proste zjednodusene, kdyz moje rodina hospodari po generace na nejakym poli, ktery mne zivi, tak si ho vazim, staram se o nej a chci ho uchovat i pro dalsi generaci. A od tohohle se podle me odviji vsechno, tyhle vazby jsou tady totalne zpretrhany. Soucasne s touhle vnitrni destrukci komousi totalne znicili krajinu a to jde jedno s druhym. Pak tu zemedelstvi a krajina vypada jak vypada. Staci se projet treba Rakouskem, kde se vetru a desti neporoucelo: pestra krajina, mensi policka, na kazdym je neco jinyho, mezi tim remizky... rozdil je videt na prvni pohled
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    KASTA: vyhodu, ktera tam byla zminovana (https://petrazahradnici.cz/podzimni-vysev-mrkve-a-petrzele/) bylo, ze v zime a na jare je puda mokra a vlhkost pomaha semenum lepe klicit a pak rust. Vse se to deje bez nutnosti zalevani, kterou kdyz na jare, pri absenci jarnich destu nedelas, tak spousta semen nevyklici.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    ANNONKA: Ty mas asi pocit ze tu pred bolsevikem bylo pole neorane, louka zelena, ne?
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: jaké návraty?
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: ja myslim, ze samet nam dal hlavne sanci osvobodit se od toho pokur...enyho komunistickyho mysleni a pokusit se vratit k nejakym tem korenum pred tim. a taky se uz muzeme kouknout po svete, co kde mezitim objevili. ze ty navraty jdou casto ztuha, to je videt, mj. i na soucasnych zemedelcich a agrobaronech :(
    KASTA
    KASTA --- ---
    DEIKSAC: nevim, jak rikam, podzimni vysev jsem nezkousel. ale mam ted nejaky seminka mrkve z UK a tam tak desetina rostlin jde vzdycky v cervnu rovnou do kvetu - zasobni koren si stihne vytvotrit v pohode v obdobi brezen-kveten, jde hlavne o to jestli se v ni aktivujou prislusny enzymy a spusti se ten nastup na kveteni
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KASTA: Jenze soucasne nema zasoby v korenu, aby se mohla/chtela rozmnozovat
    KASTA
    KASTA --- ---
    ja teda nevim - o te moznosti vysit mrkev a petrzel uz na podzim jsem parkrat cetl ale nevidim v tom zadnou vyhodu, spis naopak - stejne to driv nez na jare nevzejde a pres zimu je tam akorat vetsi sance, ze to neco sezere. a kdyby to nahodou uz ted vzeslo, tak na jare pak akorat vytahne do kvetu, pac uz ma jednu zimu za sebou a je to dvouletka. vysevam je na jare, hned jak puda rozmrzne, stejne jako ty salaty (ale ty se v teplych oblastech pod sklem pestovat daji)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    REDSNAKE: vidím, že to máš zmáknuté :-)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    ANNONKA: jojo, všechno to dobro co tu bylo napácháno před sametem naštěstí skončí v propadlišti dějin jako ksč při volbách a s nima i jejich pomatení uctívači.

    nicméně je fakt, že sem to nepatří, vysévejte zas podle úplňku a všecko bude ok.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam