• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    URPUTNIK: Chutná to jako hořčice? Pálivá? Potočnice lékařská?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    URPUTNIK: mařinka vonná?
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    Ahoj, sber bylin patri do permakultury? :) byl jsem onehda na kurzu jezeni divoke zeleniny .. a defakto jsme jedli cokoli, co rostlo u cesty, louky, ci lesa :)

    V ramci toho jsme na brehu potucku nasli cosi. Ma to male listy, vzdy sperene do 5-7 listku (nevybavuju si presne, neco mezi jasanem a rukolou), je to mala rostlinka, max 20cm vysoka, krupe na skus a ma dost vyraznou peprovou/palivou after-taste. Nas lektor tomu rikal nejak jako peprovnik (ale rdesno peprnik to nebylo) .. kvete to uplne stejne jako cesnacek (bile kvitky se 4 listky), ale cesnacek to neni, skoro vubec nevoni .. a fakt to potrebuje hodne vody, roste to tesne u vody

    Tusite co to je? Zrovna to u nas u potoka kvete a tak mne zajima, co je to zac :) fotku jsem bohuzel neudelal
    NATAALKA
    NATAALKA --- ---
    nevíte, kde v Praze koupit sazeničky bylinek v bio kvalitě?
    nestihla jsem všechno co bych chtěla vypěstovat ze semínek.
    NYA
    NYA --- ---
    Ahoj,
    organizuju krátkou sérii dobrovolnických akcí (v květnu úvodní webinář, v létě kopání tůněk a exkurze v mokřadech, na podzim výlet na farmu, které vyhrála ocenění pestrá krajině, kde se budou sázet stromové linie)

    Už jsme takové akce dělali předloni a bylo to super zajímavý, výborně strávený víkend. Náklady hradíme částečně, účastníci si hradí stravu a jízdné.

    Pokud by to někoho zaujalo a chtěl se zapojit, tady v tomhle fb příspěvku najdete víc informací a přihlášku na úvodní webinář - ten bude částečně o vodě v krajině, částečně o tom, jaký akce jsou v plánu
    Přihlásit se k Facebooku
    https://www.facebook.com/284969294880824/posts/5351953408182362
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    na vědomost se dává, že pražští skalničkáři mají opět prodejní výstavu. Tentokrát s azalkama, rododendronama, zvonkama a skalkovýma phlox. :-)

    Klub skalničkářů Praha pořádá v Praze na Karlově náměstí – Moráni, v zahradách vedle Faustova domu, výstavy spojené s prodejem rostlin a poradenskou službou. Výstavy jsou vždy od 9.00 do 18.00 hodin včetně sobot, nedělí a svátků.

    KASTA
    KASTA --- ---
    do nekterych rostlin bych to na prvni pohled nerekl, ale kdyz se zasadi na spravny misto, jsou prakticky bezudrzbovy, hezky i uzitkovy soucasne. kamelii rozhodne doprucuju vyzkouset, zatim jsem ji obcas ustipoval listky na caj a letos dokonce vykvetla

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    IXTREMIST: nesmíš s ní jíst ;)
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    PALEONTOLOG: Hliníková lopata? Lol. Na paloučku podél skal, strejda Alzheimer zatleskal.
    Aluminum Exposure Again Linked to Alzheimer's Disease | Technology Networks
    https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/aluminum-exposure-again-linked-to-alzheimers-disease-329670
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    IXTREMIST: hliník z oceli ne, to jsem teda plácnul kravinu! asi bych neměl zmaštěnej mudrovat na internetu.
    nicméně jsem byl v tu chvíli v myšlenkách u těchto nástrojů, hliníkový lopaty a rýče
    Lopaty hliník – Heureka.cz
    https://lopaty.heureka.cz/f:4643:339780/
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    PALEONTOLOG: Eeehh???? "jde do prostředí nikl, mangan a hliník"
    Jak jsi přišel na ten hliník - neznám jedinou ocel která by měla jako legující prvek hliník? Dodal bych teda k tvému výčtu ještě vanad, molybden, síru a chrom.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    XL1
    XL1 --- ---
    Shanim cibulky medvediho cesneku
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Oki, tak si nekoupím motyčku, koupím si běhací kolo, sice je dražší, ale o to dřív se na něm zabiju :-))
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    ANNONKA: to je strašně starej příběh, je to ale fikce, někteří historikové její původ datují do období kolem 12. st. přnl., tedy konce doby bronzové a nástupu doby železné. Příznivci starých bronzových nástrojů se tak snažili pomluvit železo, protože na něj prostě neměli... nakonec se to srovnalo a lidé si na železo zvykli, ale tento příběh se občas vrátí. (mmch. stejně to fungovalo i u přechodu z kamene na bronz, ještě teď je mezi námi mnoho skrytých fanoušků kamenných motyk a mlatů)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KASTA: mezi nami devcaty jsou hrebiky z oceli a ne z cistyho zeleza. takze napr. jde do prostredi nikl, mangan a hlinik. nicmene pri akvaristice nema nejakej okamzitej toxickej pozorovatelnej ucinek, narozdil od medi, ktera vymydli osazenstvo i z bezny pitny vody.

    lepsi hrebiky nez med v naradi, omg
    KASTA
    KASTA --- ---
    mne taky radil clovek, co mi daval sazenicky revy, at do ty sadebni jamy dam hnuj a nahazim tam rezavy hrebiky, ze reva potrebuje zelezo :)

    p.s. zelezo ve vstrebatelne forme rostliny potrebujou pro syntezu chlorofylu, jestli to teda chcete presne :)

    a za 1300 bych si teda taky radsi koupil kvalitni zelezny naradi, nezli bronzovou motycku "s pribehem"
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    MAR_TINA:
    ano zelezo puda potrebuje, proto prababicka rozhazovala stare hrebiky po zahrade..
    nalezam je doted :)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ANNONKA: Neni to zadna informace k premysleni, je to uplna hovadina.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAR_TINA: tohle se tu resilo, bohuzel bezvysledne. s prispevkem souhlaskm az na to, ze v zadnem chlorofylu fakt neni zelezo, to je leda v strukturne pribuznym hemoglobinu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNONKA: vytvořili příběh, aby mohli prodávat bronzové motyčky za 1300 Kč, při marži 20 % je to mnohem víc, než za normální železnou motyku.
    Pokud je v půdě málo stopových prvků, třeba mědi, lze je dodat hnojením tím prvkem v nějaké rostlinami vstřebatelné formě. Obrus rzi ze železnýho nářadí opravdu není takový, aby to něco způsobilo, stejně tak mědi z bronzu, aby to něco pohnojilo. Jo a rostlinám často chybí i železo - součást chlorofylu a je dobré ho přidat hnojením na list nebo do půdy.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    MAR_TINA: kde bych na to vzala? Mám obyčejné nářadí. Tohle je nová informace tak ji posílám k přemýšlení a možná - pokud tomu někdo z vás rozumí - k vysvětlení co tím chtěli říci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam